در نشست مشترک وزرای خارجه ایران و عمان چه گذشت؟

کدخبر: ۶۱۳۷۰۵
وزیر امور خارجه ایران در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای عمانی‌اش گفت: ایران هیچگاه خواهان توسعه جنگ و ناامنی در منطقه نبوده است.
در نشست مشترک وزرای خارجه ایران و عمان چه گذشت؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، شامگاه یکشنبه ۱۲ آذرماه در نشست مطبوعاتی مشترک با  سید بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه عمان، در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن خیرمقدم به همتای عمانی گفت: امروز فرصتی شد تا درباره مناسبات دوجانبه گفت‌وگو کنیم و بخشی از گفت‌وگوها بعد از این نشست مطبوعاتی منتقل خواهد شد.

استقبال گرم امیرعبداللهیان از وزیر امور خارجه عمان در تهران+فیلم

وی ادامه داد: فردا بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و عمان در تهران به میزبانی وزیر صمت برگزار خواهد شد. اسناد مهمی بین دو کشور در جریان دیدار رئیس جمهور ایران و سلطان عمان به امضا رسیده و این کمیسیون فرصتی است تا پیگیری دقیقی در بخش اقتصادی  در مورد انجام این توافقات صورت بگیرد .

خون بر شمشیر پیروز است!

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: وزیر اقتصاد  بزودی برای امضای موافقتنامه گمرکی و توسعه مناسبات اقتصادی به مسقط سفر می‌کند.

امیرعبداللهیان، در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به پیشرفت همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف از جمله اقتصاد و تجارت  گفت: خرسندیم ارزیابی مشترکی از پیشرفت خوب مناسبات فراروی ما قرار دارد و همه بخش‌ها در دو دولت به خوبی توافقات به عمل آمده در دیدارهای روسای دو کشور را پیگیری می‌کنند.

امیر عبداللهیان، در ادامه این نشست مطبوعاتی گفت: یکی از موضوعات مهم گفت‌وگوهای ما به مسأله تحولات در غزه و کرانه باختری بازمی‌گردد. دوستان ما و مقامات عمان همواره نقش منطقه‌ای و بین‌المللی فعالی را برای کمک به حل و فصل مناقشات در منطقه به عمل آورده‌اند و امشب در این خصوص گفت‌وگوهای مهمی را با همتای عمانی خواهیم داشت.

وی با بیان این که مرحله جدید حملات رژیم صهیونیستی علیه  مردم غزه و کرانه باختری با حضور وزیر خارجه آمریکا در نشست کابینه جنگی رژیم صهیونیستی آغاز شد، خاطرنشان کرد: آمریکا از یک طرف در رسانه ها  سخن از توصیه به  رژیم صهیونسیتی برای عدم کشتار زنان و کودکان و غیرنظامیان می‌گوید اما در عمل با دادن چراغ سبز به تل‌آویو از نسل‌کشی در غزه حمایت می‌کند.

امیر عبداللهیان اظهار کرد: مایلم در همین جا با صدای بلند اعلام کنم که آمریکا باید تبعات این رفتار ریاکارانه خود در همراهی ، مشارکت و حمایت از اسرائیل برای نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه و کرانه باختری را تحمل کند.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در دو روز گذشته حدود ۸۰۰ غیرنظامی شامل زنان و کودکان در غزه به شهادت رسیده اند،تصریح کرد: روز گذشته از رهبران مقاومت  شنیدیم که در صورت ادامه این وضعیت منطقه از طریق مقاومت وارد یک مرحله جدیدی خواهد شد و  توسعه عمیق جنگ در منطقه کاملا متصور است.

وی افزود: به همه طرف‌هایی که دنبال جنگ افروزی هستند هشدار داده می شود  که تا دیر نشده کشتار زنان و کودکان و غیر نظامیان  را متوقف کنند.

امیر عبداللهیان تاکید کرد : از همه دولت‌های اسلامی و جهان می‌خواهیم برای توقف جنایات رژیم صهیونیستی و بازگشایی معابر برای رساندن سوخت و مواد غذایی به غزه و مقابله با کوچ اجباری ساکنان غزه و کرانه اقدام کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادامه داد : در بخشی از اسنادی که در عملیات طوفان الاقصی توسط نیروهای مقاومت ضبط شده است و بخشی از لپ‌تاپ‌هایی که در اختیار نیروی مقاومت در جریان  این عملیات قرار گرفته است این موضوع مشخص شده است که  رژیم صهیونسیتی به دنبال انتقال تمام ساکنان غزه به بخشی از سرزمین مصر و انتقال ساکنان کرانه باختری به سمت اردن هاشمی است.

وی گفت: امیدواریم برادران در مصر  به صورت فوری نسبت به بازگشایی مرز رفح اقدام کنند و مانع تحقق این توطئه اسرائیلی علیه تمامیت ارضی اردن و مصر شوند.

وزیر خارجه، در ادامه این نشست مطبوعاتی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: تشکیل دادگاه  و محاکمه جنایتکاران جنگی رژیم صهیونیستی  یک خواست مردمی و  جهانی است و  شکایت هایی در این ارتباط از طریق برخی از دولت‌ها تسلیم محاکم بین المللی شده است.

وی ادامه داد: ایران با همکاری چند کشور دیگر اقدام در این زمینه را آغاز کرده است و ما امیدواریم هر چه زودتر  شاهد محاکمه جنایتکاران که در طول دو ماه اخیر حدود ۱۶ هزار غیرنظامی  را به شهادت رسانده اند، باشیم .

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در بخش پایانی این نشست تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچگاه خواهان توسعه جنگ و ناامنی در منطقه نبوده است و به جنگ  افروزان در منطقه و جنایتکارانی که به دنبال نسل کشی هستند  از جمله دولت آمریکا قویا هشدار داده می‌شود تا دیر نشده حمایت های خود را فورا از رژیم جنایتکار صهیونیستی متوقف کنند.

به گزارش ایسنا، بعد از پایان این نشست مطبوعاتی، گفت وگوی خصوصی دو وزیر امور خارجه ایران و عمان برگزار شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • اعلام آمار تامین ارز کالاهای اساسی، صنایع و واردات در برابر صادرات از ابتدای سال تاکنون

      اقتصادنیوز: بر اساس بررسی‌ها از ابتدای فروردین سال جاری تا ۲۸ ام مجموعا حدود ۲.۵ میلیارد دلار ارز به گروه‌های مختلف…

    کارگزاری مفید