معاون وزارت بهداشت:

ورود 2 واکسن ویژه کودکان به کشور

کدخبر: ۶۲۶۱۲۳
اقتصادنیوز: معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ورود واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک در کشور و آغاز واکسیناسیون کودکان تا پیش از پایان امسال خبر داد.
ورود 2 واکسن ویژه کودکان به کشور

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حسین فرشیدی روز شنبه در نشست خبری دهه فجر که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: واکسن‌های پنوموکوک و روتاویروس وارد برنامه واکسیناسیون کشور شده‌اند و به محض ورود این واکسن ها، وارد مرحله عملیاتی شده و از یکی از استان‌های جنوبی واکسیناسیون را آغاز می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه ریشه کنی هپاتیت سی (C) در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، از راه اندازی شبکه آزمایشگاهی در کشور نیز خبر داد.

هپاتیت سی نوعی عفونت است که کبد را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ هپاتیت سی اغلب هیچ علائمی ندارد، اما عفونت مزمن موجب زخم شدن کبد می‌شود و حتی ممکن است به سرطان تبدیل شود.

بیش از ۴۶ میلیون نفر غربالگری دیابت و فشارخون بالا شدند

فرشیدی با اشاره به اجرای پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون در کشور که از ۲۰ آبان آغاز شد و تا ۳۰ دی ماه ادامه داشت، گفت:‌ بیماری های غیرواگیر ۸۳ درصد مرگ و میر را در کشور تشکیل می‌دهد در حالی که بیش از ۴۷ درصد آن را می‌توان کنترل کرد؛ در پویش ملی سلامت تمام بیمارانی که به فشارخون بالا و دیابت مبتلا بودند، تحت درمان قرار می‌گیرند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شیوع بیماری مالاریا نسبت به سال های قبل در کشور افزایش داشته است، افزود:‌ این بیماری به خوبی کنترل شده است و هیچ موردی از مرگ و میر ناشی از آن در کشور نداشتیم.

۱۹۵ شهر تحت پوشش برنامه پزشک خانواده

فرشیدی درباره آخرین وضعیت اجرای طرح پزشک خانواده در کشور نیز به خبرنگاران گفت: ۱۹۵ شهر تحت پوشش برنامه پزشکی خانواده هستند و به زودی ارتباط الکترونیکی خانواده‌ها برقرار می‌شود.

وی یکی از محورهای برنامه‌های وزارت بهداشت را آموزش و فرهنگ سازی توسط تمامی کادر سلامت عنوان کرد و افزود: اقدامات صورت گرفته برای کاهش ناباروری و درمان آن و نیز اجرای طرح نفس برای جلوگیری سقط جنین از جمله این برنامه‌ها است.

فرشیدی گفت: میزان مرگ و میر نوزادان اکنون به ۸.۳ در هزار تولد زنده کاهش یافته، امید به زندگی در زنان از ۵۷ به ۷۸ سال رسیده و در مردان نیز از ۵۷ به ۷۶ سال رسیده است.

واردات حدود ۶ میلیون دُز واکسن روتاویروس و پنوموکوک از هند

شهنام عرشی رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت نیز در این نشست گفت: قرارداد خرید ۶ میلیون واکسن‌ از هند شامل سه میلیون دز روتاویروس و سه میلیون پنوموکوک بسته شده است و در مرحله بعد تولید داخلی این واکسن‌ها انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه این واکسن‌ها تاییدیه سازمان غذا و داروی ایران و کشور صادرکننده را دارند، اظهار داشت: با تزریق واکسن پنوموکوک از مرگ و میر سالانه هزار و ۵۰۰ کودک در کشور جلوگیری می‌شود.

عرشی با یادآوری اینکه واکسن پنوموکوک برای کودکان زیر یکسال و روتاویروس برای کودکان زیر ۲ سال تزریق خواهد شد، افزود: کیت های تشخیصی هپاتیت سی نیز در کشور موجود بوده و دارو به اندازه کافی برای این بیماران وجود دارد و از سال آینده اقدام به حذف این بیماری خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ۸۳۰ هزار کودک در استان‌های جنوبی کشور که ۱۳۲ هزار مورد آنها غیر ایرانی بودند، در یک ماه گذشته تحت پوشش واکسیناسیون فلج اطفال قرار گرفتند.

عرشی با بیان اینکه موفق به حذف کامل ویروس فلج اطفال شده‌ایم، افزود: دو کشور پاکستان و افغانستان از وضعیت مناسبی در زمینه فلج اطفال برخوردار نیستند و به همین دلیل واکسیناسیون فلج اطفال را در نیمه‌جنوبی کشور انجام داده‌ایم به طوری که ۸۳۰ هزار کودک در واکسیناسیون فلج اطفال مناطق جنوبی کشور واکسینه شدند که از این تعداد، ۱۳۰ هزار نفر را کودکان غیرایرانی تشکیل می‌دادند.

کاهش ۱۰ درصدی موارد ابتلا به آنفلوانزا در کشور 

عرشی ادامه داد: امسال  حدود ۲۰ درصد موارد سرپایی بیماران مبتلا به آنفلوآنزا بوده و در ابتدای بهمن ماه ۱۵ درصد افزایش موارد ابتلا به این بیماری را داشتیم و اکنون به حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.

وی تاکید کرد: اکنون در شیب نزولی اوج گیری ابتلا به آنفلوآنزا هستیم و در مورد کرونا نیز کمتر از ۲ درصد موارد  ، به این بیماری تشخیص داده می شود.

به گفته جندقی، ابزاری برای تشخیص تقلبات  زعفران، گلاب و عسل از طریق هوش مصنوعی تقلبی توسط بازرسان بهداشت محیط انجام می شود و شرکت های دانش بنیان بزودی این ابزار  را تولید می کنند.

وی تاکید کرد: بالای دو میلیون تومان هزینه شناسایی مواد تقلبی مواد غذایی است و زمان بر بوده در حالیکه  با این ابزار نمونه گیری اصلی براحتی قابل انجام است.

جندقی به استفاده از فناوری های هسته ای در پیشگیری از بیماری های حشرات و جوندگان اشاره کرد و گفت: اولین فاز این طرح در هفته جاری در یکی از استانهای کشور با ایجاد  آزمایشگاه اولیه اجرایی می شود.

وی اظهار داشت:گسترش دفاتر سلامت ( ۲۷۶ نفر خدمات سلامت )  از طریق روشهای نوین که با پر کردن اظهار نامه از سوی فروشندگان انجام می شود، در دستور کار قرار گرفته است.

جندقی ادامه داد: در نیمه نخست امسال ۲ میلیون و ۳۹۰ مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی مورد نظارت قرار گرفت و بیش از  ۳۵ هزار  مرکز نیز به مراجع قضایی معرفی شدند؛ از مردم می خواهیم در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی