انتقاد از سالخورده بودن تیم ملی فوتبال در بازیهای آسیایی قطر

کدخبر: ۶۲۷۴۵۲
اقتصادنیوز: یکی از بزرگ‌ترین انتقادات به فهرست تیم ملی برای حضور در جام ملت‌ها، موضوع اعتقادنداشتن به استفاده از بازیکنان جوان و میانگین سنی بالای تیم بود؛ به‌ طوری‌ که تیم ملی ایران، دومین میانگین سنی بالای این تورنمنت را بعد از تیم ملی لبنان داشت.
انتقاد از سالخورده بودن تیم ملی فوتبال در بازیهای آسیایی قطر

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه شرق نوشت:امیر قلعه‌نویی در شرایطی احتمالا به کار خود ادامه خواهد داد که بدون‌شک چالش بزرگ این سرمربی برای آماده‌کردن تیمش در مسیر حضور در جام جهانی 2026 و حتی جام ملت‌های آسیا 2027، تغییر نسل باشد؛ چراکه با توجه به شرایط سنی تیم ملی ایران، اکثریت بازیکنان نمی‌توانند به لحاظ سنی در دوره بعدی رقابت‌ها در شرایط مناسبی باشند و همین مسئله باعث شده تا بحث تغییر نسل در تیم ملی مطرح شود؛ موضوعی که پیش‌تر در آغاز دوره سرمربی کارلوس کی‌روش مطرح شده بود و این سرمربی پرتغالی توانست کارنامه قابل‌ قبولی را از خود در زمینه تغییر نسل به جای بگذارد.

امید پیش‌قدم شد

امید ابراهیمی یکی از مسافران غیرمنتظره تیم ملی در جام ملت‌های آسیا 2023 بود. هافبک 36‌ساله فوتبال ایران که چهره مورد علاقه و مورد اعتماد امیر قلعه‌نویی است، در جام ملت‌ها فرصت بازی هم به‌ دست آورد و بهترین نمایش او در دیدار با ژاپن بود که توانست کارنامه قابل‌ قبولی را از خود به جای بگذارد. ابراهیمی که در چند نوبت مورد تمجید قلعه‌نویی قرار گرفته بود، بعد از پایان جام ملت‌های آسیا 2023، رسما پایان حضورش در تیم ملی را اعلام کرد تا یکی از اعضای نسل قبل فوتبال ایران باشد که خودجوش تصمیم به خداحافظی از تیم ملی می‌گیرد.

4 ستاره در مسیر خداحافظی؟

شجاع خلیل‌زاده در دوران 34‌سالگی خود به سر می‌برد و به نظر می‌رسد این مدافع باتجربه هم به‌زودی باید به دوران حضورش در تیم ملی پایان بدهد. احسان حاج‌صفی، کاپیتان 33‌ساله تیم ملی ایران هم برای جام جهانی 2026، 36‌ساله خواهد شد و بعید به نظر می‌رسد که بتواند در این تورنمنت حضور یابد و خداحافظی او از عرصه ملی، قریب‌الوقوع به نظر می‌رسد. در کنار این دو بازیکن، به نظر می‌رسد امیر قلعه‌نویی برای تغییر نسل در تیم ملی احتمالا باید با چهره‌هایی مانند رامین رضاییان و کریم انصاری‌فرد که هر دو بازیکن 33‌ساله هستند نیز خداحافظی کند.

30‌ساله‌هایی که کم‌کم به خداحافظی فکر می‌کنند

تیم ملی ایران در جام ملت‌های آسیا 2023، در فهرست 26‌نفره خود، 12 بازیکن بالای 30 سال داشت! از میان این بازیکنان به نظر می‌رسد چهره‌هایی مانند علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، سامان قدوس و روزبه چشمی هم در سراشیبی رسیدن به روزهای پایانی حضورشان در تیم ملی هستند. البته بدون‌ شک در مسیر تغییر نسل تیم ملی، اولویت با مهره‌های باتجربه‌تر است؛ اما این بازیکنان باتجربه هم برای حفظ فرم ایدئال خود کار دشواری دارند و باید دید در چند‌سالگی به نقطه پایان حضورشان در تیم ملی می‌رسند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی