کودکان را از چه کارهایی نباید منع کرد؟

کدخبر: ۶۲۸۴۶۰
اقتصادنیوز: روان شناسان معتقدند کودکان را از بعضی کارهای رایج نباید منع کرد.
کودکان را از چه کارهایی نباید منع کرد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، روانشناسان می‌گویند در نظر گرفتن برخی محدودیت‌ها می‌تواند به کودک احساس امنیت و آرامش بیشتری ببخشد. با این حال، برخی محدودیت‌ها هستند که می‌توانند اثر معکوس داشته باشند، به طوری که اعتماد به نفس کودک را پایین آورند و روند رشدش را مختل سازند.

در ادامه از کار‌هایی خواهیم گفت که هرگز نباید فرزند خود را از انجام آن‌ها منع کنید.

۱- سؤال کردن

کودک با مطرح کردن سؤالات هر چه بیشتر است که به طور طبیعی رشد می‌کند و درباره‌ی دنیا می‌آموزد. شاید پاسخ به تمامی سؤالات فرزند برای والدین دشوار باشد، بخصوص با وجود مشغله‌های مختلف روزانه، اما صرف وقت برای فرزند خود نه تنها به رشد او کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود پیوند مستحکمی میان شما و فرزندتان شکل بگیرد تا دوران بزرگسالی فرزندتان پا برجا خواهد ماند.

خبر مرتبط
سوءاستفاده گروه‌های مسلح از کودکان در آفریقای مرکزی

اقتصادنیوز: وزیر خانواده در دولت جمهوری آفریقای مرکزی نسبت به سوءاستفاده گروه‌های مسلح در این کشور از هزاران کودک هشدار داد.

۲- گریه کردن

بچه‌های کوچک، در مقایسه با بزرگترها، همه چیز را با شدت بیشتری احساس می‌کنند. فرزندتان را از گریه کردن منع نکنید و به او به خاطر این کار احساس شرم ندهید. بهتر است به او کمک کنید که علت گریه اش را درک کند و راهی برای حل آن بیابد.

۳- خسیس بودن

فرزند شما این حق را دارد که وسایل خودش را داشته باشد، همان حقی که بزرگتر‌ها از آن برخوردارند. هرگز به فرزندتان به خاطر خسیس بودن احساس شرم ندهید.

خبر مرتبط
کودکان این استان راهی بیمارستان شدند/ ماجرای افزایش عفونت‌های ویروسی چیست؟

اقتصادنیوز: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: ظرفیت اورژانس بیمارستان کودکان مردانی حدود ۸۰ نفر است و در حال حاضر ۷۳ نفر بیمار در بخش اورژانس در حال مداوا هستند.

۴- نه گفتن

فرزند شما رعیتتان نیست؛ او هم یکی از اعضای خانواده‌ شما است که مانند بقیه از حق و حقوقی برای خود برخوردار است. منع کردن او از نه گفتن به شما، تجاوز به حریم او است. به جایش، سعی کنید با یکدیگر سازش کنید یا به طریقی برایش توضیح دهید که گاهی باید کاری که خلاف میلش است را انجام دهد.

۵- سر و صدا کردن

کودکی فرزندتان را خراب نکنید. اجازه دهید سر و صدا کند و آواز بخواند. این تنها دوره‌ای از زندگی فرزندتان است که برای انجام این کار‌ها آزاد است.

۶- ترسیدن

بچه‌های کوچک ممکن است از پزشک یا آشنا‌های غریبه ترس داشته باشند، امری که هیچ ایرادی ندارد. به فرزندتان به خاطر ترسش احساس شرم ندهید، اما بگذارید بداند که شما هم آنجا در کنارش هستید و چیزی برای ترس وجود ندارد.

۷- داشتن راز

فرزندتان هر چه بزرگ‌تر می‌شود، بیشتر به حریم شخصی نیاز پیدا می‌کند. مسلماً نباید از زندگی اش بی خبر باشید، اما از تجاوز به حریم شخصی او خودداری کنید. برای اعتماد فرزندتان به شما هیچ بها و قیمتی نمی‌توان تعیین کرد و بهتر است با خواندن دفتر خاطراتش، گشتن اتاق و وسایلش یا تحت فشار گذاشتن او برای در میان گذاشتن رازهایش با شما، اعتمادی که میانتان برقرار است را به خطر نیندازید.

۸- عصبانی شدن یا حسادت کردن

کودک هم یک انسان است و حق داشتن احساسات منفی را دارد. به خاطر داشته باشید که اراده‌ او هنوز قوی نیست و خودکنترلی برای او دشوار است. فرزند شما نباید به این خاطر از ابراز احساسات خود دست بکشد که شما آن احساسات را «بد» می‌دانید.

۹- اشتباه کردن

هیچ کس اشتباه کردن را دوست ندارد و وضع وقتی بدتر می‌شود که یک بزرگتر هم بابت آن سرزنش تان کند. عجیب نخواهد بود اگر بعد از چنین تجربه ای، کودک دیگر میلی به انجام هیچ کاری به تنهایی نداشته باشد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید