پیش‌بینی شوم گاردین برای زلنسکی/روزهای سختی در پیش است

کدخبر: ۶۳۰۸۲۲
اقتصادنیوز: یک روزنامه انگلیسی روزهای سختی را برای رئیس‌جمهوری اوکراین در جبهه‌های مختلف پیش‌بینی کرده‌ است.
پیش‌بینی شوم گاردین برای زلنسکی/روزهای سختی در پیش است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین در ماه‌های آینده وظیفه‌ای دشوار بر دوش دارد.

خبر مرتبط
ظهور عصر جنگ اطلاعاتی/ محرمانه های آمریکا درباره آغاز جنگ اوکراین

اقتصادنیوز: برت هولمگرن، دستیار امور اطلاعاتی و تحقیقات وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار یادداشتی در نشریه فارین پالسی نوشت: من هرگز 22 فوریه 2022 را فراموش نخواهم کرد. آن شب، من به آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در اتاقی امن در وزارت امور خارجه برای نشستی در سطح کابینه با حضور سایر اعضای ارشد شورای امنیت ملی (NSC) پیوستم. گزارش اطلاعاتی مرسوم در جلسه حاوی هشدار جدی بود: روسیه خود را آماده کرده بود تا حمله گسترده پیش بینی شده خود به اوکراین را کلید بزند.در ماه‌های قبل، ایالات متحده از منظر استراتژیک اطلاعاتی را از طبقه بندی خارج می‌کرد تا به اوکراین و جهان درباره برنامه‌های روسیه هشدار دهد. در آن شب در اتاق وزارت امور خارجه، اعضای شورای امنیت ملی به این نتیجه رسیدند که ما باید اطلاعاتمان در باب این تهدید جدی را با اوکراین در میان بگذاریم.

به نوشته این روزنامه انگلیسی، در حالی که جنگ وارد سومین سال خود می‌شود، زلنسکی باید شرایط بسیار سختی را مدیریت کند.

نویسنده این مطلب اذعان دارد: جامعه اوکراین از جنگ خسته شده و حمایت بین‌المللی در حال نابودی است؛ موضوعی که خود سبب کاهش مهمات در جبهه جنگ شده است. از طرفی، باتوجه به اهرم‌های کمی که مقابل روسیه وجود دارد، اوکراینی‌ها حاضر به پذیرش طرح صلح نیستند و همین امر، فرصت جمع‌آوری نیرو و حمله به مناطق بیشتری در خاک اوکراین را در اختیار مسکو قرار می‌دهد.

خبر مرتبط
پرده‌برداری کاخ سفید از چالش واقعی پیش روی اوکراین

اقتصادنیوز: مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: چالش واقعی که اوکراین با آن روبروست، نبود خلبان‌های کافی است که بتوانند از عهده پرواز با جنگنده‌های اف-۱۶ بربیایند.

زلنسکی دیروز یکشنبه در ویدئو کنفرانسی که به مناسبت دو سالگی حمله به کشورش برگزار شده بود، بر خطرهای پیش‌رو در سال جاری تاکید کرد و گفت: سال اول تنها بر حفظ بقا استوار بود؛ بقای مطلق. سال دوم بر مقاومت و تحمل. اما سال سوم تعیین‌کننده خواهد بود و چالش‌های داخلی و خارجی بسیاری وجود خواهد داشت.

رئیس‌جمهوری اوکراین در ادامه اعتراف کرد که بخش زیادی از آینده این کشور به عوامل بیرونی و به ویژه واشنگتن بستگی دارد. وی سپس انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا را تعیین‌کننده دانست.

از نقطه نظر نگارنده این مطلب، می‌توان نتیجه گیری کرد که زلنسکی به طور علنی، پیروزی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در انتخابات ماه نوامبر (آبان) این کشور را فاجعه‌ای برای اوکراین می‌داند.

گاردین می‌افزاید: در بحث مشکلات داخلی نیز زلنسکی تحت فشار قرار دارد؛ هرچند به نوشته این روزنامه وی به عنوان رئیس‌جمهوری همچنان از محبوبیت بالایی برخوردار است، اما این جایگاه، دیگر دست‌نیافتنی نیست و به نظر می‌رسد رقابت سیاسی به اوکراین بازگشته است.

نویسنده اینطور استدلال می‌کند که دو سال پیش و زمانی که جنگ آغاز شد، زلنسکی از خروج از کی‌یف برای نجات جان خود امتناع کرد و پیام‌های وی برای ماندن و جنگیدن الهام‌بخش بسیاری در داخل و خارج از این کشور شد. اما به تازگی خبرهایی منتشر شده است که نشان می‌دهند وی همچنان در «حالت پناهگاه» روزهای اولیه جنگ به سر می‌برد و از طریق حلقه‌ای کوچک از نزدیکان حکومت می‌کند. چندین منبع نیز اعلام کرده‌اند که در دیدارهای اخیر با رئیس‌جمهوری اوکراین، وی خسته به نظر می‌رسید.

زلنسکی اگر چه روز یکشنبه در ویدئو کنفرانس مثل همیشه مصمم به نظر می‌رسید و سعی می‌کرد اینطور نشان دهد که همه چیز را در کنترل دارد و سرشار از زندگی است.

با این حال، چند بار در واکنش به پرسش‌های خبرنگاران حالت تدافعی گرفت و در پاسخ به سوالاتی در خصوص رسوایی نظارت نهادهای امنیتی اوکراین بر خبرنگاران سکوت کرد و آن را نادیده گرفت.

زلنسکی در نهایت هم بار دیگر بر مخاطراتی که در سال جاری پیش رو است، تاکید کرد و گفت: امسال شکل پایان این جنگ را مشخص خواهد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید