این کلاه‌خود باستانی در محل نبرد ایران و یونان کشف شد+ عکس

کدخبر: ۶۳۲۰۸۴
اقتصادنیوز: این کلاه‌خود استثنایی سبک کورینتی مربوط به نبرد ماراتون، در سال ۱۸۳۴ همراه با جمجمه‌ای که هنوز داخلش بود، پیدا شد.
این کلاه‌خود باستانی در محل نبرد ایران و یونان کشف شد+ عکس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرادید،  این یافته که اکنون بخشی از کلکسیون‌های موزه سلطنتی اُنتاریو است، در اصل توسط جورج نوجنت-گرِنویل، مامور عالی‌رتبه دولت بریتانیا در جزایر ایونی بین سال‌های ۱۸۳۲ تا ۱۸۳۵، کشف شد. 

نوجنت-گرنویل که شیفته باستان‌شناسی بود، تعدادی کاوش باستان‌شناسی ابتدایی در یونان انجام داده بود که یکی از آن‌ها در دشت ماراتون بود، جایی که کلاه‌خود کشف شد. نبرد ماراتون به عنوان یک رویداد مهم در تاریخ یونان باستان، شاهد پیروزی یک نیروی یونانی بر ارتش ایرانی بود. 

 

کلاه‌خود باستانی که در محل نبرد ایران و یونان کشف شد

 

این نبرد، تلفات متعددی به جای گذاشت و به نظر می‌رسد این کلاه‌خود متعلق به یک هوپلیت یا سرباز یونانی بوده که در جریان این نبرد شدید و خونین، جان باخته است. ارتش آتن به فرماندهی ژنرال میلتیادس تقریباً از سربازهایی با زره‌های برنزی تشکیل شده بود که بیشتر از نیزه‌ها و سپرهای بزرگ برنزی استفاده می‌کردند. آن‌ها در ترکیب‌های فشرده‌ای به نام فالانکس می‌جنگیدند و پیاده‌نظام سبک‌پوش ایرانی را در نبرد به زحمت انداختند. 

کلاه‌خود باستانی که در محل نبرد ایران و یونان کشف شد

امروزه این کلاه‌خود و جمجمه درون آن را در گالری یونانِ موزه سلطنتی انتاریو به نمایش گذاشته شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید