مهناز ذکایی کیست و چرا عکس او جنجالی شد؟

کدخبر: ۶۳۳۶۸۷
اقتصادنیوز: فدراسیون فوتبال اسم مهناز ذکایی را از فهرست داوران دربی خط زد و یک تاجیکستانی را جایگزین او کرد.
مهناز ذکایی کیست و چرا عکس او جنجالی شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو، دربی ۱۰۳ پایتخت قرار است روز چهارشنبه ۲۳ اسفند و از ساعت ۲۰ در ورزشگاه آزادی برگزار شود. از آنجا که فاصله دو تیم در جدول رده‌بندی بسیار کم است، این بازی، علاوه بر حساسیت‌های همیشگی، می‌تواند در سرنوشت قهرمانی هم موثر باشد.

 به همین دلیل، فدراسیون فوتبال در تصمیمی درست و البته مشابه با دربی رفت، تصمیم گرفته که از تکنولوژی VAR در این دیدار استفاده کند. در روز‌های اخیر شایعات زیادی مبنی براینکه چه افرادی قرار است کوپل داوری این مسابقه را تشکیل دهند مطرح شده، ولی از آنجا که «تمامی» لایسنس‌های مدنظر برای حضور در اتاق ویدیو را فقط ۳ نفر در ایران به دست آورده‌اند، انتظار می‌رفت که همان افراد به عنوان داوران اتاق VAR معرفی شوند: موعود بنیادی‌فر، مهسا قربانی و مهناز ذکایی. دو نفر اول زودتر از چیزی که باید مورد تایید قرار گرفتند و مهسا قربانی تبدیل به اول داور زن دربی تاریخ فوتبال ایران شد.

اگرچه اندکی دیر، ولی بالاخره مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال تایید کرد که مهناز ذکایی هم یکی دیگر از داوران اتاق VAR خواهد بود. با این حال، رسمی شدن این خبر در ۲۴ ساعت اخیر با واکنش‌های زیادی همراه شده و انتشار تصاویری قدیمی از ذکایی برایش دردسرساز شده است. ماجرا از این قرار است که تصویری از مهناز ذکایی در فینال لیگ قهرمانان آسیا منتشر شده که با گذاشتن کلاه هواداری باشگاه پرسپولیس به ورزشگاه آزادی رفته و مشغول تشویق این تیم است. شاید ذکایی فکرش را هم نمی‌کرد آن عکس قدیمی که مربوط به سال ۱۳۹۷ است، به سرعت برایش تبدیل به یک بحران جدی شود و امکان تاریخ سازی از او را بگیرد.

در واقع پس از انتشار همان تصاویر، فدراسیون فوتبال برای جلوگیری از بروز هرگونه شائبه‌ای به سرعت دست به کار شد و اسم مهناز ذکایی را از فهرست داوران دربی خط زد و سعدالله گلمرادی، داور تاجیکستانی را به عنوان جانشین ذکایی انتخاب کرد. به گزارش فرارو، این اتفاق در شرایطی رخ داده که ظاهرا توضیحات مهناز ذکایی برای حضور در ورزشگاه آزادی برای تشویق پرسپولیس چندان قانع کننده نبوده است؛ ذکایی در گفت‌وگویی که اخیرا داشته درباره آن عکس جنجالی می‌گوید: «این دیدار اولین حضور بانوان در ورزشگاه آزادی پس از سال‌ها بود. اگر یادتان باشد اینفانتینو هم در این بازی حضور داشت. باید این را بگویم که در آن بازی بحث استقلال و پرسپولیس نبود و بانوان علاقه‌مند به فوتبال می‌خواستند از فرصت پیش آمده استفاده کنند و برای تماشای فوتبال به ورزشگاه آزادی بروند. من هیچوقت در کارم به عنوان یک داور حرفه‌ای برای تیمی جانبداری نکرده‌ام و برای من عجیب است که چنین اتفاقی پس از معرفی نامم به عنوان یکی از داوران داربی رخ داد. به همین دلیل تصور می‌کنم که این اتفاق از درون جامعه فوتبال رخ داده است. در هر صورت من فرصت حضور در داربی را از دست دادم، اما امیدوارم هر کسی در این بازی به عنوان داور حضور دارد، موفق باشد.»

هرچه که هست، ولی حالا مشخصا دربی ۱۰۳ تهران فقط با حضور یک داور زن که مهسا قربانی باشد برگزار خواهد شد و دیگر خبری از مهناز ذکایی نخواهد بود.

مهناز ذکایی کیست و چرا عکسش جنجالی شد؟


 
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید