تشخیص انواع بیماری براساس رنگ زبان

کدخبر: ۶۳۵۷۱۱
اقتصادنیوز : رنگ زبان شما می‌تواند در مورد وضعیت سلامت عمومی شما بگوید و با نادیده گرفتن آن ممکن است زندگی خود را به خطر بیندازید.
تشخیص انواع بیماری براساس رنگ زبان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اطلاعات، دکتر دیپاک اولاک، دندانپزشک می‌گوید یک زبان سالم باید صورتی باشد و برجستگی‌های کوچک - یا پاپیلا - در سراسر سطح خود داشته باشد.

با این حال، طیف وسیعی از رنگ‌های دیگر می‌تواند نشانه‌ای از ناخوشی فرد باشد. فراتر از سایه‌های صورتی سالم، در اینجا ۱۰ رنگی که زبان شما می‌تواند داشته باشد آورده شده که نشان می‌دهد ممکن است در برخی مواد مغذی کمبود داشته باشید یا به یک بیماری دچار شده باشید.

زبان

زبان سفید

مبتلایان ممکن است یک پوشش ضخیم و سفید بر روی زبان خود داشته و این پوشش می‌تواند در کل سطح، پشت یا تکه تکه باشد. این عارضه نتیجه رشد بیش از حد پاپیلا یا تورم آن است که می تواند در اثر سوختن زبان شما روی غذا یا نوشیدنی گرم ایجاد شود.

توده سفید ناخوشایند ناشی از گیرکردن باکتری‌ها و سلول‌های مرده بین پاپیلاهای ملتهب است. بر اساس دستورالعمل NHS، زبان سفید همچنین می‌تواند نشانه کم خونی، مخملک، لیکن پلان، لکوپلاکیا، زخم‌های دهان و برفک دهان باشد.

زبان زرد یا قهوه‌ای

زبان زرد یا قهوه‌ای معمولاً نشان‌دهنده وجود باکتری در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، قهوه یا چای سیاه باشد. محصولات حاوی تیمول، منتول، فندق جادوگر، پراکسیدها و اکالیپتوس نیز می‌توانند باعث ایجاد پوشش زرد روی زبان به خصوص اگر دهان خشک باشد، شوند.

همچنین کم آبی می‌تواند منجر به زردی زبان و همچنین پسوریازیس و یرقان شود. اگر صورت، چشم‌ها و زبان شما همگی زرد به نظر می‌رسند، بهتر است با پزشک عمومی صحبت کنید زیرا می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات کبد یا کیسه صفرا باشد.

زبان نارنجی

مانند زبان زرد، سلامت نامناسب دهان معمولاً دلیل نارنجی شدن زبان است، اگرچه مصرف برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها یا خوردن غذاهای حاوی بتاکاروتن نیز می‌تواند دلیل آن باشد.

زبان قرمز

زبان قرمز روشن که اغلب به آن "زبان توت فرنگی" گفته می‌شود، می‌تواند نشانه طیف وسیعی از بیماری‌ها و کمبود ویتامین باشد. زبان جغرافیایی وضعیتی است که باعث می‌شود زبان قرمز به نظر برسد و لکه‌های سفیدی شبیه نقشه روی سطح آن ایجاد شود. سایتWebMD می‌گوید زبان قرمز روشن می‌تواند نشانه‌ای از حساسیت غذایی یا دارویی یا کمبود ویتامین B باشد.

سایر بیماری‌های مرتبط با قرمزی زبان عبارتند از: مخملک، اریتروپلاکی - یک بیماری بالقوه پیش سرطانی - و گلوسیت که باعث تورم زبان شما می‌شود. به گزارش KidsHealth، زبان توت فرنگی همچنین می‌تواند نشانه‌ای از بیماری کاوازاکی در کودکان زیر پنج سال باشد.

زبان خاکستری

مبتلایان به زبان جغرافیایی ممکن است مرزهای خاکستری در اطراف لکه‌های قرمز روی زبان خود ببینند. افراد مبتلا به اگزما همچنین به داشتن زبان خاکستری معروف هستند.

به گفته Royal Dental Care، علت دیگر می تواند مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای ضد قارچ و همچنین داروهای ضد افسردگی خاص و مکمل‌های آهن باشد.

زبان سیاه

زبان مودار سیاه زمانی ایجاد می‌شود که پاپیلاهای روی سطح زبان رشد ‌کنند، زیرا سلول‌های مرده پوست را از بین نمی‌برند - این باعث می‌شود غذا و باکتری‌ها به دام افتاده و منجر به تغییر رنگ ناخوشایند شود. اغلب نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، سیگار کشیدن، جویدن تنباکو، مصرف برخی داروها و رادیوتراپی نیز می تواند باشد. دیابت و اچ‌آی‌وی نیز در موارد نادر می‌توانند باعث سیاهی زبان شوند. این شرایط باعث بوی بد دهان، طعم فلزی در دهان و احساس قلقلک در دهان می‌شود.

زبان بنفش

زبان بنفش می‌تواند نشانه‌ای از گردش خون ضعیف، یک بیماری قلبی یا بیماری کاوازاکی باشد، یک بیماری نادر که باعث التهاب رگ‌های خونی در کودکان خردسال می‌شود.

زبان سبز

مانند زبان زرد، ظاهر یک زبان سبز در نتیجه سلامت دهان و دندان ضعیف، سیگار کشیدن، خشکی دهان یا مصرف برخی داروها است.

زبان آبی

زبان آبی می‌تواند نشانه  ابتلای فرد به سیانوز باشد که اکسیژن کافی در خون ندارد. کلینیک کلیولند می‌گوید که علل سیانوز شامل اختلالات خونی، بیماری عروق خونی، کمبود اکسیژن از ریه ها یا بیماری کلیوی است. همچنین می‌تواند نشانه ای از سپسیس باشد که نیاز به کمک فوری پزشکی دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید