کدام زعفران اصل است؟+ ویژگی‌ها

کدخبر: ۶۳۶۷۲۷
اقتصادنیوز: شاید این سوال مطرح شود که چگونه می توان زعفران اصل را از تقلبی تشخیص داد؟
کدام زعفران اصل است؟+ ویژگی‌ها

به گزاشر اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، ممکن است در بسیاری از موارد تشخیص زعفران اصل از تقلبی بسیار دشوار باشد اما به طور کل زعفران از سه عنصر رنگ ، طعم و عطر تشکیل شده که با توجه به این عناصر می توان تا حدودی اصل یا تقلبی بودن زعفران را تشخیص داد.

در ادامه به برخی از نکات تشخیص زعفران اصل از تقلبی اشاره شده است: 

* زعفران را از مراکز و برندهای معتبر خریداری کنید. اگرچه گفته می شود که برخی برندها نیز جعل می شود اما درصد آن بسیار پایین است.

*  به قیمت زعفران دقت کنید. اگر قیمت زعفران از میانگین قیمت بازار بسیار پایین تر یا بسیار بالاتر بود ممکن است زعفران اصل نباشد.

خبر مرتبط
جدیدترین قیمت هر کیلو زعفران اعلام شد

اقتصادنیوز: نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه ماهانه حداقل ۱۰ تن زعفران به آن سوی مرز‌ها قاچاق می‌شود که براین اساس حداقل از درآمد ارزی ۱۰۰ میلیون دلاری بی نصیب هستیم، گفت: قیمت کنونی هرکیلو زعفران دسته ۵۵ تا ۵۶ میلیون تومان، پوشال ۷۰ تا ۷۱ میلیون تومان، سرگل ۷۳ تا ۷۵ میلیون تومان و نگین ۷۴ تا ۸۲ میلیون تومان است.

* به رنگدهی زعفران توجه کنید. اگر زعفران را در آب جوش یا آب یخ قراردهید به تدریج رنگ زردی آن خارج و سپس رنگ آن زرد پررنگ یا نارنجی می شود. این درحالیست که در زعفران تقلبی پس از قراردادن رشته ها در آب سریعا رنگ قرمز یا زردی از آن خارج می شود و رشته ها نیز سفید می شوند.

* بنابر گفته کارشناسان   استخراج کامل رنگ زعفران اصل از حداقل یک و نیم ساعت و حداکثر تا ۱۶ساعت می تواند طول بکشد.

خبر مرتبط
خبر خوب گمرکی برای صادر کنندگان زعفران

اقتصادنیوز :‌زعفران از فهرست محصولات کشاورزی مشمول ۰.۵ درصد عوارض صادراتی آب مجازی تا اطلاع ثانوی حذف شد.

* توجه به عطر زعفران نیز از اهمیت زیادی برخودار است. زعفران عطر خاصی دارد که هیچ گیاه دیگری مشابه آن نیست. 

* طعم زعفران تلخ بوده و این یک ویژگی خاص زعفران است.

* اگر چند رشته زعفران را در دهان خود قرار دهید متوجه تلخی آن خواهید شد. اگر رشته ها شیرین یا شور باشد قطعا زعفران تقلبی است و احتمالا رشته های گیاهان دیگری با عسل، شکر و نمک مخلوط شده است

*گیاهان کمی به ندرت طعم تلخ و و عطر ویژه زعفران را دارند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید