سفر قریب‌الوقوع مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ریاض و تل آویو

کدخبر: ۶۴۶۸۳۴
اقتصادنیوز: مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است آخر هفته جاری میلادی به ریاض و تل آویو برود.
سفر قریب‌الوقوع مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ریاض و تل آویو

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای آکسیوس روز سه شنبه به وقت محلی این مطلب را به نقل از سه مقام آمریکایی و اسرائیلی بدون ذکر نام آنها بیان کرد. سالیوان در ماه دسامبر با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دیدار کرد تا درباره جنگ غزه و تلاش‌ها برای ایجاد صلح پایدار بین اسرائیل و فلسطین گفتگو کند.

خبر مرتبط
کاخ سفید: نشانه ای از تهاجم گسترده به رفح وجود ندارد

جان کربی، سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: روز استقلال فلسطین را روند مذاکرات مشخص خواهد کرد.

آخرین سفر سالیوان پس از هشدارهای آمریکا در مورد تهاجم بالقوه تمام عیار به جنوب شهر رفح با صدها هزار غیرنظامی فلسطینی صورت می گیرد.

مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، سفر برنامه ریزی شده خود به عربستان سعودی را برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور که یکی از موضوعات آن شامل عادی سازی احتمالی روابط عربستان با اسرائیل بود، فروردین ماه به تعویق انداخت.

خبر مرتبط
کاخ سفید عقب نشست/ برای شکست حماس راه های دیگری وجود دارد!

اقتصادنیوز: جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد: ما از یک عملیات زمینی بزرگ در رفح، حمایت نمی کنیم و روش های جایگزینی را برای شکست حماس پیشنهاد کرده‌ایم و گفتگو با اسرائیل ادامه دارد.

«جان کربی» سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که سالیوان در حال بهبودی از یک "صدمه به دنده قفسه سینه" است که بر توانایی او برای سفر تأثیر گذاشته است. او گفت که این یک "تصادف جزئی ناشی از خود سالیوان " بوده و " کسی دلیل آن نبوده است."

مقامات آمریکایی امیدوارند به توافقی دوجانبه با سعودی‌ها دست یابند و احتمالاً آن را به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ارائه کنند که به عنوان طرف دیگر توافق شامل تعهد به راه کار دو کشوری است.

سپس نتانیاهو با یک انتخاب روبرو می شود: اگر موافقت کند، می تواند یک توافق صلح تاریخی با عربستان سعودی را بدست آورد، اگر او نه بگوید، ممکن است به عنوان یک فرد مخالف شناخته شود و تمام حمایت آمریکا را از دست بدهد.

بسیاری در کاخ سفید با اشاره به جنگ در غزه، وابستگی نتانیاهو به شرکای ائتلاف راست افراطی خود و سیاست داخلی آمریکا فکر می کنند که توافق عادی سازی روابط میان عربستان و اسرائیل یک رویا است.

سعودی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که برای پیشبرد عادی‌سازی روابط با اسرائیل، جنگ غزه باید پایان یابد و دولت اسرائیل باید به مسیری غیرقابل بازگشت برای راه‌کار دو کشور متعهد شود.

به نظر نمی رسد نتانیاهو به سمت پایان دادن به جنگ حرکت کند. او نه تنها با راه کار دو کشوری مخالف است، بلکه این ایده حکومت تشکیلات خودگردان فلسطین در غزه د پس از جنگ را نیز رد می کند.

از سوی دیگر، حتی اگر توافقی حاصل شود، سنا باید معاهده دفاعی با عربستان سعودی و احتمالاً تفاهمات هسته ای را تصویب کند.

این امر در فضای سیاسی کنونی واشنگتن تقریباً غیرممکن است. مشخص نیست که آیا تعداد کافی دموکرات ها از توافقی حمایت خواهند کرد که به عنوان یک پیروزی برای ولیعهد عربستان و نتانیاهو تلقی می شود.

از سوی دیگر، سناتور لیندسی گراهام به کاخ سفید گفته است که می‌تواند اکثر جمهوری‌خواهان سنا را برای رای مثبت به این توافق متحد کند. اما دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا ممکن است در این امر مداخله کند تا جمهوری خواهان را از امتیاز دادن به بایدن قبل از انتخابات ۵ نوامبر ۲۰۲۴ (۱۵ آبان ۱۴۰۳) باز دارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی