رونمایی از کهن ترین بازی باستانی «مار و دم» در سیستان و بلوچستان

کدخبر: ۶۴۷۶۸۷
اقتصادنیوز: آئین رونمایی از کهن‌ترین بازی های فکری دنیای باستان در استان سیستان و بلوچستان با همکاری موزه ملی ایران انجام شد.
رونمایی از کهن ترین بازی باستانی «مار و دم» در سیستان و بلوچستان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، همزمان با روزجهانی موزه‌ها و آغاز هفته میراث‌فرهنگی مراسم رونمایی از کهن‌ترین بازی های فکری دنیای باستان با حضور معاون استاندار و تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی در موزه منطقه‌ای جنوب‌شرق زاهدان برگزار شد.

این اشیا شامل سه بازی فکری مربوط به جنوب شرق ایران است که به عنوان کهن‌ترین بازی‌های فکری جهان شناخته می‌شوند و شامل «بازی باستانی شهر سوخته» که به بازی مار و دم هم شهرت دارد و از جنس چوب آبنوس بوده و دارای مهره‌های منحصر به فرد خود است.

بازی دوم نیز با نام «بازی فکری جیرفت» خواهد بود که از جنس سنگ و متعلق به عصر مفرغ با حدود ۵ هزار سال قدمت است و سومین مورد نیز بخشی از «بازی فکری تپه پیرزال سیستان» و متعلق به عصر مفرغ و از جنس گل رس است که تعدادی از مهره‌هایش در کاوش‌های باستان‌شناسی ۱۴۰۱ کشف شده است.

این بازی‌ها از امروز به مدت یک ماه برای بازدید علاقه‌مندان در موزه منطقه ای جنوب شرق قرار دارد که همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۸ عصر می توانند به موزه بزرگ زاهدان مراجعه کنند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی