روی گرداندن گردشگران از سفر به ایران/ به اهداف سند 20 ساله نرسیدیم

کدخبر: ۶۴۹۷۹۸
روزنامه اعتماد در گزارشی به وضعیت ورود گردشگر به ایران پرداخته و نوشته است که طبق سند 20 ساله باید تا پایان امسال 20 میلیون گردشگر ورودی می‌داشتیم اما علاوه بر اروپایی‌ها، چینی‌ها و روس‌ها هم از سفر به ایران منصرف شدند.
روی گرداندن گردشگران از سفر به ایران/ به اهداف سند 20 ساله نرسیدیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتماد، طبق آخرین گزارشی که سازمان جهانی گردشگری منتشر کرده، حداقل 9 کشور جهان در سه ماه ابتدای 2024 افزایش ورود گردشگر داشته‌اند که ایران بین این کشورها نیست. جای خالی ایران در گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری در حالی است که طبق هدف‌گذاری سند چشم‌انداز20 ساله گردشگری که دی 1383 تصویب شد 4 دوره در فاصله سال‌های 1384 تا 1404 تعیین شده بود و برای هر دوره، میزان جذب گردشگر خارجی و میزان درآمدزایی از محل ورود گردشگران هم مشخص بود. چنان که قرار بود در فاصله سال 1384 تا 1388، تعداد گردشگران خارجی ورودی به کشور با رشد 30 درصدی به 2.6 میلیون نفر (2 میلیون و 600 هزار نفر) در فاصله سال‌های 1389 تا 1393 با رشد 20 درصدی به 6.5 میلیون نفر (6 میلیون و 500 هزار نفر) در فاصله سال‌های 1394 تا 1398 با رشد 15 درصدی به 13 میلیون نفر و در فاصله سال‌های 1399 تا 1403 با رشد 10 درصدی به 20 میلیون نفر برسد! در این سند، میزان درآمدزایی از ورود گردشگر در سال پایانی هر دوره هم مشخص بود چنان که میزان درآمدزایی از ورود گردشگر در سال 1384 به عنوان سال پایانی دوره اول 1.5 میلیارد دلار، در سال 1393 به عنوان سال پایانی دوره دوم 4.5 میلیارد دلار، در سال 1398 به عنوان سال پایانی دوره سوم 10 میلیارد دلار و در سال 1404 به عنوان سال پایانی اجرای سند هم حدود 25 میلیارد دلار تخمین زده شده بود که در صورت تحقق این سند، ایران در سال 1404 می‌توانست مدعی سهم 1.5 درصدی از گردشگری جهان باشد. با وجود این سند، اما هم گزارش سازمان جهانی گردشگری و هم گزارش‌های وزارت میراث فرهنگی نشان می‌دهد که تعداد گردشگر ورودی و میزان درآمدزایی از ورود گردشگران خارجی به هدف‌گذاری سند 20 ساله نرسیده است.

در گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری، سفرهای خارجی مردم جهان در دو بازه زمانی سال 2023 و سه ماه اول سال 2024 نسبت به سه ماه اول 2019 (ژانویه تا مارس) مورد بررسی قرار گرفته که طبق این گزارش، در سه ماه اول 2024 بیش از 285 میلیون گردشگر به سفر رفته‌اند که این میزان سفر معادل 97 درصد سفرهای انجام شده در مدت مشابه سال 2019 و پیش از همه‌گیری کرونا است.

به استناد گزارش خبرگزاری ایسنا، در این گزارش، تعداد سفرها به تفکیک مناطق مختلف جهان و در مقایسه با آمار سه ماهه ابتدای سال 2019 هم اعلام شده که بنا به همین تفکیک، خاورمیانه بین 5 منطقه اروپا، آفریقا، امریکا، آسیا و اقیانوسیه، رکورددار گردشگری بوده چنان که در سه ماه ابتدای 2024 تعداد سفرها در این منطقه و نسبت به مدت مشابه سال 2019، افزایش 36 درصدی داشته در حالی که در همین بازه زمانی در اروپا 120 میلیون گردشگر وارد شده‌اند که این آمار نسبت به تعداد سفرهای انجام شده در مدت مشابه سال 2019 فقط یک درصد افزایش یافته اما طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری، آمار سفرهای توریستی در منطقه آفریقا در سه ماه اول 2024 هم رکورد مدت مشابه سال 2019 این منطقه را پشت سر گذاشته چنان که تعداد گردشگران در آفریقا در طول ماه‌های ژانویه تا مارس 2024، حدود 5 درصد بیشتر از مدت مشابه در سال 2019 بوده است. امریکا، آسیا و اقیانوسیه اما نسبت به خاورمیانه، اروپا و آفریقا با وجود آنکه رشد گردشگر ورودی داشته‌اند اما رکورد بالاتر از مدت مشابه سال 2019 به دست نیاورده‌اند چنان که در قاره امریکا در سه ماه اول 2024 تعداد سفرها معادل ۹۹ درصد سفرها در مدت مشابه سال ۲۰۱۹، و در منطقه آسیا و اقیانوسیه معادل 82 درصد سفرها در مدت مشابه سال 2019 بوده است.

بخش دیگری از این گزارش، به رکوردشکنی کشورها در جذب گردشگر خارجی در سه ماهه ابتدای 2024 نسبت به مدت مشابه سال 2019 اختصاص دارد که در این بخش هم قطر (با افزایش 177 درصدی گردشگر ورودی) آلبانی (افزایش 121 درصدی) عربستان سعودی (افزایش 98 درصدی) تانزانیا (افزایش 53 درصدی) صربستان (افزایش 43 درصدی) گواتمالا (افزایش 41 درصدی) و بلغارستان (افزایش 38 درصدی) در بالاترین ردیف‌های جدول جذب توریست در سه ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال 2019 ایستاده‌اند. در این بخش از گزارش سازمان جهانی گردشگری هم نامی از ایران نیست و همان طور که فعالان صنعت گردشگری کشورمان گفته‌اند، طی 5 سال اخیر، فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی در دی ماه 1398 اولین ضربه بر پیکره صنعت گردشگری کشور بود و متعاقبش، شیوع جهانی کرونا مزید بر علت شد که مرزهای ایران همچون تمام کشورها به روی گردشگران بسته شود. به دنبال آغاز واکسیناسیون و مصون‌سازی جمعیت عمومی و جهانی، در حالی که امید می‌رفت آفتاب رونق گردشگری دوباره در اسمان ایران بتابد، رخدادهای بعد از کشته شدن مهسا امینی (دختر اهل سقز و مهمان تهران که روز 22 شهریور 1401 توسط گشت ارشاد دستگیر و بعد از انتقال به بازداشتگاه وزرا دچار مرگ مغزی شد) موج جدیدی از رکود به جان صنعت گردشگری ایران افتاد و ضربه‌های این موج چنان سهمگین بود که فعالان گردشگری و مسوولان سازمان میراث فرهنگی، نام جدید «ایران هراسی» بر این موج گذاشتند. تاثیر این موج بعد از حدود 21 ماه همچنان پابرجاست چنان‌که در گزارش سازمان جهانی گردشگری، کشور کوراسائو (جزیره‌ای در کنار سواحل ونزوئلا) در سه ماه ابتدای سال 2024 رشد 45 درصدی و جزایر تورکس و کایکوس واقع در دریای کاراییب، در سه ماه اول 2024 رشد 42درصدی ورود گردشگر نسبت به مدت مشابه سال 2019 داشته‌اند اما از ایران هیچ خبری نیست.

در بخش دیگری از این گزارش به درآمد صنعت گردشگری مناطق مختلف جهان در سال 2023 اشاره و اعلام شده که در سال 2023 درآمد گردشگری به 1500 میلیارد دلار رسید که این عدد معادل 97 درصد درآمد گردشگری در سال 2019 میلادی است. طبق این گزارش در سال 2023 اروپا 660 میلیارد دلار از ورود گردشگر درآمد داشته و در سه ماه ابتدای سال 2024 هم کشورهای صربستان با 127 درصد افزایش درآمد گردشگری نسبت به مدت مشابه سال 2019، ترکیه با 82 درصد، پاکستان با 72 درصد، تانزانیا با 62 درصد، پرتغال با 61 درصد، رومانی با 57 درصد، ژاپن با 53 درصد، مغولستان با 50 درصد، کشور موریس (جزیره‌ای در جنوب قاره آفریقا) با 46 درصد و مراکش با 44درصد افزایش درآمد گردشگری نسبت به سه‌ماه ابتدای سال 2019، برترین‌های گزارش سازمان جهانی گردشگری هستند.

 

قرار بود به چه نقطه‌ای برسیم؟

دو روز بعد از انتشار گزارش سازمان جهانی گردشگری، وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد که از پاییز 1400 و در طول فعالیت دولت سیزدهم، مجموع درآمد گردشگری ایران ۸.۷ میلیارد دلار بوده و در این مدت در مجموع 7.1 میلیون گردشگر (7 میلیون و 100 هزار نفر) وارد کشور شده‌اند و به ‌طور مشخص، در سال 2022 (1401) 4.1 میلیون نفر (4 میلیون و 100 هزار نفر) گردشگر خارجی وارد کشور شده‌اند و ۶.۲ میلیارد دلار در ایران هزینه کرده‌اند که این رقم نسبت به هزینه کرد 2.5 میلیارد دلاری گردشگران ورودی در سال قبل از آن ۷۳.۵ درصد رشد داشته است.

در ادامه این گزارش با استناد به گزارش سال 2022 سازمان جهانی گردشگری گفته شده بود که در سال 2022 سهم ایران از کل سفرهای گردشگری جهان معادل 0.4 درصد و از مجموع گردشگران ورودی خاورمیانه، حدود 6 درصد بوده است.

صنعت گردشگری ایران البته باید جدا از گزارش‌های رسمی دولت بررسی شود چون هنوز حساب اقماری گردشگری نداریم و به همین دلیل، آمار ورودی‌ها به خاک ایران امکان سوءاستفاده را برای دولت‌ها فراهم کرده که هر گونه ورود مجاز به خاک ایران از طریق مرز زمینی و دریایی و هوایی را «گردشگر» محسوب کنند و بنابراین، حتی مهاجرانی که از کشورهای حوزه خلیج‌فارس برای کارگری به ایران می‌آیند و در پاسپورت‌شان، مهر ورود می‌خورد و حتی شهروندان همسایه‌های غربی که طبق روال نسل اندر نسل، برای خرید مایحتاج هفتگی و ماهانه به خاک ایران وارد می‌شوند و بعد از چند ساعت به کشور خودشان برمی‌گردند هم از نگاه دولت‌های این دهه، «گردشگر» محسوب می‌شوند در حالی که گردشگر، یک تعریف مشخص دارد و سازمان جهانی گردشگری که گزارش‌هایش مورد استناد وزارت میراث فرهنگی هم هست، سال 1995 در یک تعریف جامع اعلام کرد: «مجموع فعالیت‌های فرد یا افرادی که به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود مسافرت و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت می‌کنند و هدف از مسافرت آنان نیز گذراندن اوقات فراغت است و اهدافی نظیر اشتغال و کسب درآمد، شامل این تعریف نمی‌شود.»

بنابراین، پیرزن و پیرمردی که با حال نزار و در چند قدمی مرگ و به دلیل فقدان امکانات درمانی در کشور خودشان، در مرز ایران مجوز ورود می‌گیرند تا به اولین بیمارستان مجهز کشور ما منتقل شوند و به زندگی بازگردند یا آن نوزاد چند ماهه‌ای که در آغوش والدینش، از جنگ در کشور خودش گریخته و خانواده‌اش، فقط جان‌شان را برداشته و از مرگ فرار کرده‌اند، یا آن راننده کامیونی که فقط تا پشت مرز ایران می‌آید که بار کالایش را خالی کند و دوباره به کشور خودش برمی‌گردد، یا مثلا ملوانانی که برای کارگری روی لنج‌های صیادی در استان هرمزگان و بوشهر وارد ایران می‌شوند، گردشگر نیستند اما دولت‌های ایران در این دهه و هنوز، این افراد را هم در گزارش و آمار گردشگری محاسبه کرده و به عنوان آمار گردشگر ورودی به جهان عرضه می‌کنند در حالی که واقعی‌ترین مصداق رکود صنعت گردشگری ایران را در بازی‌های جام جهانی قطر و در زمستان 1401 شاهد بودیم؛ وقتی بیش از 20 هزار اتاق در هتل‌های تهران و کیش و شیراز مهیای پذیرایی از تماشاگران جام جهانی قطر شد اما حتی یک نفر از آن خیل جمعیتی که از اقصی نقاط دنیا به قطر سرازیر شده بودند تا با موج برد و باخت تیم‌های محبوب‌شان همراه باشند، پا به خاک ایران نگذاشتند. پیش از آن هم البته فعالان صنعت گردشگری هشدارهای مشابهی درباره تبعات رخدادهای بعد از 25 شهریور 1401 داده بودند. لغو 90 درصد تورهای خارجی ورودی در 6 ماهه دوم سال 1401 و رزرو نشدن حتی یک اتاق هتل برای تعطیلات ژانویه 2023 یا نوروز 1402 مهم‌ترین و البته شکننده‌ترین تاثیراتی بود که حتی از چشم وزیر و معاونان میراث فرهنگی هم دور نماند و هنوز هم شعله این تاثیرات دامن صنعت گردشگری ایران را رها نکرده چنان‌که اواخر بهمن پارسال، مسلم شجاعی؛ مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از افت شدید تورهای ورودی خبر داد و گفت: «اتفاقات سیاسی بر گردشگری ایران تاثیر مستقیم داشته و در تعطیلات بهاره سال نوی چینی (ژانویه تا فوریه) با لغو تورهای ورودی از چین روبه‌رو شدیم.»

روی گرداندن گردشگران چینی از سفر به ایران در حالی بود که آمار ورودی چینی‌ها به ایران طی 5 سال اخیر (غیر از دوره شیوع کرونا) همواره سبب سنگین‌تر شدن کفه ترازوی گردشگری ایران بوده و حتی تیر ماه 1398 ایران روادید با چین را به ‌طور یک‌طرفه لغو کرد تا مشوق جدیدی برای گردشگران چینی که چشم امید گردشگری جهان هستند، ایجاد کند و همان زمان مدیرکل وقت بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: «400 تا 500 میلیون نفر از جامعه یک و نیم میلیاردی چین هدف جذب ما هستند. به سفر ۵٠٠ میلیون چینی‌ چشم دوخته‌ایم و می‌دانیم که نظر آنها را جلب ایران می‌کنیم. همه مراکز اقامتی کشور به‌ویژه استان‌های هدف باید مهیای پذیرایی باشند. تشکل راهنمایان باید راهنمای چینی زبان تربیت کند. دفاتر خدمات مسافرتی باید برای چگونگی ورود به بازار و طراحی پکیج آموزش ببینند. اقلام تبلیغاتی متناسب باید طراحی شود. فرودگاه‌های کشور باید آمادگی داشته باشند. ایرلاین‌ها باید موضوع افزایش خطوط پروازی را در دستور کار قرار بدهند. پلیس و گمرگ باید برای تعامل با توریست چینی در مبادی ورودی آموزش ببیند. موزه‌ها باید برچسب زبان چینی برای ویترین‌ها تهیه کنند. شهرداری‌ها باید تابلوهای معرفی سایت‌های گردشگری شهری را به زبان چینی طراحی و نصب کنند. رستوران‌های چینی باید شکل بگیرد. فروشگاه‌های اقلام آنتیک و اصل، باید بیش از پیش خود را معرفی کنند. اپلیکیشن‌ها، رانندگان تاکسی، صرافی‌ها و بسیاری از ارائه‌کنندگان خدمات گردشگری باید مهیا شوند و از همه مهم‌تر مردم‌مان به عنوان جامعه میزبان، باید از چینی‌ها بیشتر بدانند. تعطیلات و پیک سفرهای خارجی چینی‌ها مشخص است و قابل برنامه‌ریزی است اما باید با دقت و انسجام در ارائه خدمات عمل کنیم.»

از دست رفتن چنین چشم‌اندازی، آخرین ضربه‌ای بود که مسوولان وزارت میراث فرهنگی متصور بودند اما اتفاق افتاد و هفته پایانی بهمن پارسال، شجاعی در ادامه مصاحبه‌اش گفت: «ایران در اوایل سال ۱۴۰۲ یکی از نخستین مقاصدی بود که بعد از کرونا و باز شدن مرزها از سوی دولت چین برای سفرهای خروجی، از سوی چینی‌ها مورد استقبال قرار گرفت، در پی قرار گرفتن ایران در میان مقاصد سفرهای چینی‌ها، شاهد حضور پررنگ مسافران چینی در ایران بودیم. با توجه به این استقبال، برای بهمن ماه که در زمره زمان‌های کم مسافر ما به حساب می‌آید و هتل‌ها به لحاظ حضور مسافران داخلی و خارجی با ضریب اشغال پایینی روبه‌رو هستند اما همزمان با سال نوی چینی‌ها و تعطیلات عید بهاره چین است، یکی از بازارهایی که برای جذب آن هدف‌گذاری کردیم چین بود و با وجود آن‌که سال‌های گذشته کمپین‌های موفقی برای عید بهاره چین داشتیم، امسال هم خیلی قوی ظاهر شدیم اما اتفاقاتی که در کشور رخ داد و به‌ویژه اتفاق کرمان (انفجار و حمله تروریستی در مراسم سالگرد شهید سلیمانی) سبب شد تا شرکت‌ها و آژانس‌هایی که تور چینی داشتند با کنسلی این تورها روبه‌رو شوند. کنسل شدن و لغو تورهای ورودی از چین متاثر از متغیرهای بیرونی است که روی صنعت گردشگری تاثیر گذاشته است. متاسفانه باید بگویم که درحال حاضر تعداد آژانس‌هایی که تور چین برای عید بهاره داشته باشند، خیلی خیلی کم است و میزان گردشگران ورودی ما افت داشته. برای مثال یکی از آژانس‌داران اعلام کرده بود که برای عید بهاره چین، ۲۵ تور داشت که همه کنسل شد. دیگری ۱۸ تور داشت که کامل کنسل شدند. اگر هر تور را میانگین ۱۰ نفر حساب کنیم، با عدد قابل توجهی از کنسلی گردشگران ورودی روبه‌رو می‌شویم.»

اما شجاعی، اولین فعال صنعت گردشگری نبود که درباره ماندگاری تبعات رخداد پاییز 1401 و اتفاقات پس از آن هشدار می‌داد.

نیمه بهمن پارسال یکی دیگر از فعالان صنعت گردشگری گفت که علاوه بر چینی‌ها، روس‌ها هم از سفر به ایران منصرف شده‌اند و رکود گردشگری به حدی رسیده که تمام تورهای ورودی حتی از چین و روسیه تا پایان 1402 لغو شده‌اند.

مصطفی شفیعی شکیب که ریاست هیات‌مدیره جامعه تورگردانان را برعهده دارد، در مصاحبه‌ای که با خبرگزاری ایلنا داشت، از دولت خواست که برای مقابله با آسیب‌های ناشی از «ایران‌هراسی» بر صنعت گردشگری کشور کاری انجام دهد و گفت: «با لغو و کنسل شدن تورهای ورودی به ایران روبه‌رو شده‌ایم. درواقع برای دو ماه آینده و تا پایان سال ۱۴۰۲ تقریبا تمام تورهای ورودی کنسل شده‌اند و تورها به بعد از آوریل موکول شده‌اند. حس‌ عدم امنیت کاذب سبب شده گردشگران خارجی در سفر به ایران تعلل کنند. نه‌تنها بازارهای اروپا و امریکای لاتین و... را نداریم بلکه تورهای چین نیز حداقل تا دو ماه دیگر تورهای‌شان را کنسل کرده‌اند. با وجود آنکه چند روز آینده سال نوی چینی‌هاست و هر سال در این ایام تورهای متعددی از چین به ایران سفر می‌کردند اما امسال تورهای چینی سفرشان را لغو کرده‌اند. روس‌ها نیز لغو کرده‌اند و تقریبا می‌توان گفت تا عید گردشگر ورودی نداریم.» 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی