واکنش پکن به ادعای زلنسکی/چین خواهان حضور برابر تمامی طرفها است

کدخبر: ۶۵۱۲۴۱
چین ضمن آنکه ادعای رئیس‌جمهور اوکراین را مبنی بر تضعیف نشست صلح در سوئیس رد کرد، گفت که تلاش‌هایی برای حمایت از اقدامات صلح‌آمیز در درگیری روسیه-اوکراین باید انجام شود.
واکنش پکن به ادعای زلنسکی/چین خواهان حضور برابر تمامی طرفها است

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، «مائو نینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی پیرامون کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس گفت: «چین هرگز آتش تنش‌ها را شعله‌ور نکرده و هم‌چنین موضع چین در قبال این کنفرانس صلح مشخص و آشکار است.»

الجزیره به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه چین گزارش داد: «ما معتقدیم که از تمامی طرف‌ها باید حمایت کرد.»

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز یکشنبه طی سخنرانی در اجلاس «گفت‌وگوی شانگری‌لا» در سنگاپور ادعا کرد: «چین و روسیه بر سایر کشورها فشار وارد می‌کنند تا در نشست آتی صلح شرکت نکنند. روسیه از نفوذ چین در منطقه و از دیپلمات‌های چینی استفاده می‌کند تا در نشست صلح اخلال ایجاد کند.»

پکن خواستار برگزاری کنفرانس صلح با «حضور برابر تمامی طرفها» از جمله روسیه است؛ کشوری که هنوز به این نشست دعوت نشده است.

مائو خاطر نشان کرد: «هنوز شکاف آشکاری بین ترتیبات این نشست و خواسته‌های طرف چینی و هم‌چنین انتظارات عمومی جامعه بین‌المللی وجود دارد. این امر مسیر را برای حضور چین در نشست دشوار می‌کند.»

هنوز مسئله صلح برای جنگ اوکراین مطرح نیست و متحدان این کشور به جای تمرکز بر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز، به ارسال مداوم تسلیحات به کی‌یف ادامه می‌دهند. البته کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس قرار است از تاریخ ۱۵ الی ۱۶ ژوئن (۲۶ الی ۲۷ خرداد) با حضور بیش از ۸۰ نماینده برگزار شود.

این در حالیست که مقامات روسیه نه تنها این کنفرانس صلح را «پوچ» می‌دانند، بلکه می‌گویند امکان توافق با اوکراین وجود ندارد زیرا در حال حاضر «ولودیمیر زلنسکی» به عنوان رئیس‌جمهور دیگر مشروعیت ندارد.

زلنسکی در نوامبر ۲۰۲۲ ابتکار ۱۰ ماده‌ای به اصطلاح صلح خود موسوم به «فرمول صلح» را معرفی کرد. این طرح شامل تبادل کامل زندانیان با روسیه، تضمین‌های امنیتی برای اوکراین و بازگشت به مرزهای پیش از ۲۰۱۴ بود. مسکو بارها گفته است که از مذاکرات صلح مادامی که کی‌‎یف مرزبندی‌های جدید ارتش روسیه از آغاز این جنگ را به رسمیت بشناسد، حمایت می‌کند.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
  تیتر یک
  • رصد «اقتصادنیوز» از بازار خودروهای داخلی

   اقتصادنیوز: بازار خودروهای داخلی و مونتاژی امروز شاهد افت قیمت ۵ تا ۳۰ میلیونی بود؛ برخی خودروها بدون تغییر قیمت ماندند.

  کارگزاری مفید
  صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی