ادعای آمریکا: حماس مقصر به تعویق افتادن آتش‌بس است

کدخبر: ۶۵۱۳۲۳
اقتصادنیوز: در پی پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه و کارشکنی رژیم صهیونیستی در این زمینه، وزارت خارجه آمریکا تلاش کرد تا جنبش حماس را در این زمینه مقصر جلوه دهد.
ادعای آمریکا: حماس مقصر به تعویق افتادن آتش‌بس است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در این‌باره اعلام کرد: اتحادیه اروپا با پیشنهاد ارائه‌شده از سوی «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا درباره غزه موافق است و ما از کشورهای عضو شورای امنیت می‌خواهیم که از توافق پیشنهادی حمایت کنند.

طبق گزارش الجزیره مباشر، وزارت خارجه آمریکا با هدف مقصر جلوه دادن جنبش حماس، مدعی شد: اسرائیل پیشنهاد توافق درباره غزه را پذیرفته و توپ در زمین حماس است و کشورهای عربی و جامعه جهانی باید از حماس بخواهند که پیشنهاد توافق را بپذیرد و به همین منظور «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا با وزرای خارجه عربستان سعودی و الجزایر گفت‌وگو کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: باید مرحله اول توافق درباره غزه که شامل آتش‌بس است را، تا رسیدن به مرحله دوم آغاز کنیم، اما برخی وزرای کابینه اسرائیل مخالف آتش‌بس هستند و آزادی گروگان‌ها (اسرای صهیونیست در غزه) را اولویت نمی‌دانند.

وزارت خارجه آمریکا همچنین در راستای جانبداری همیشگی خود از جنایات رژیم صهیونیستی، اضافه کرد: ما با تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای دستگیری مقامات ارشد اسرائیل و اعمال تحریم علیه آن در حال حاضر مخالفیم.

آمریکا که حامی اصلی جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه است، در ادامه مدعی شد: ما در تلاش هستیم تا حجم کمک‌های ورودی به غزه را از طریق گذرگاه کرم ابوسالم و گذرگاه‌های شمال این باریکه افزایش دهیم.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه خود آورده است: ما منتظر پاسخ حماس درباره توافق پیشنهادی و خواهان آتش‌بس در اسرع وقت هستیم. تمرکز ما بر جلوگیری از گسترش درگیری در خاورمیانه است و دستیابی به آن بدون آتش‌بس در غزه دشوار است. ما همچنین از نقش قطر به عنوان یک کانال ارتباطی میان طرف‌های درگیر و قدرت آن در میانجیگری برای دستیابی به توافق تمجید می‌کنیم.

همزمان وبگاه آکسیوس به نقل از مقامات ارشد آمریکایی، از ورود «ویلیام برنز» رئیس سیا به دوحه، طی امشب(سه‌شنبه، ۱۵ خرداد) خبر داد.

این مقامات آمریکایی همچنین اعلام کردند که «برت مک‌گورک» مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه فردا (چهارشنبه) راهی قاهره می‌شود.

طبق گزارش آکسیوس، برنز و مک‌گورک با هدف تحت فشار قرار دادن هر ۲ طرف به منظور پذیرش توافق آتش‌بس راهی منطقه می‌شوند.

رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه جمعه ۱۱ خرداد گفت، رژیم صهیونیستی یک پیشنهاد جدید برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا ارائه کرده و در صورت حصول توافق بر سر این طرح جدید، آمریکا پایبندی تل‌آویو به مفاد این طرح را تضمین خواهد کرد.

بایدن گفت: «اسرائیل یک پیشنهاد جامع ارائه داده است. این یک نقشه‌ی راه است که به آتش‌بس پایدار و آزادسازی تمامی اسرا منجر خواهد شد. این پیشنهاد از طریق قطر به حماس تحویل داده شده است.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی