جزئیات تازه از پرونده فساد در فوتبال/ اعتراف سنگین افشاریان به تبانی

کدخبر: ۶۵۲۲۹۰
اقتصاد نیوز :در پی بازداشت فریبرز محمودزاده، مشاور رئیس فدراسیون فوتبال، روزنامه «اعتماد» مدعی شد که به نقل از منابع آگاه، پرونده فساد در فوتبال جز با یک خانه‌تکانی اساسی در فدراسیون فوتبال، جامعه داوری و جامعه مربیان و واسطه‌ها خاتمه نخواهد یافت.
جزئیات تازه از پرونده فساد در فوتبال/ اعتراف سنگین افشاریان به تبانی

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از  اکوایران، روزنامه «اعتماد» مدعی شد که اطلاعاتی از منابع آگاه در اختیار دارد که بیانگر این است که پرونده فساد در فوتبال با یک خانه‌تکانی اساسی در فدراسیون فوتبال، جامعه داوری و جامعه مربیان و واسطه‌ها خاتمه نخواهد یافت.

روز گذشته فریبرز محمودزاده، مشاور مهدی تاج و مسئول سابق سازمان لیگ در رابطه با پرونده فساد در فوتبال بازداشت شد. به این ترتیب تعداد مدیران ارشد فدراسیون فوتبال که در یک هفته اخیر بازداشت شده‌‌اند به عدد سه رسید. تعدادی از افراد هم احضار، بازجویی و تفهیم اتهام و برخی از آنها با قرار وثیقه آزاد شدند.

خداداد افشاریان، رئیس سابق کمیته داوران نیز روز چهارشنبه، 16 خردادماه به همین علت بازداشت شده بود. روزنامه «جام‌جم» نوشت: افشاریان به دست‌کم ۱۵ مورد تبانی خاص اعتراف کرد و از نقش داوران برای تعیین نتایج پرده برداشته است. به دلیل گستردگی فساد، شاید طبقه‌بندی صورت بگیرد و در وهله اول با آنها که تخلف بیشتری دارند برخورد شود و آرام آرام قوه قضائیه سر وقت افرادی برود که تخلف کمتری دارند. این شاید بهترین راه‌حل در وضعیت موجود باشد؛ چراکه در غیر این صورت فصل جدید لیگ برتر باید با حذف شده‌های زیادی برگزار شود.

برای دیگر متهم این پرونده که فردی رسانه‌ای است، قرار بازداشت صادر شده بود، اما وی با قرار وثیقه میلیاردی آزاد شده است.

اکوایران: در پی فساد مالی باشگاه مس رفسنجان، «ایسنا» مدعی شد که مدیران پیشین این باشگاه فوتبالی تنها در یکی از پرونده‌هایی که برای آن‌ها باز شده است به پرداخت ۴۰۰ عدد سکه طلا به عنوان رشوه متهم شده‌اند.

«ایسنا» در 6 خردادماه مدعی شد که مدیران پیشین باشگاه مس رفسنجان تنها در یکی از پرونده‌هایی که برای آن‌ها باز شده است به پرداخت ۴۰۰ عدد سکه طلا به عنوان رشوه متهم شده‌اند.

پرونده مس رفسنجان مربوط به سالی است که این تیم از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود کرد و رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد.

این پرونده فساد در فوتبال ایران ابعاد بسیار بزرگ‌تری از آنچه در ابتدا عنوان می‌شد، پیدا کرده است.

اکوایران: در پی انتشار اخباری مبنی بر فساد مالی باشگاه مس رفسنجان و مقامات فدراسیون فوتبال، این فدراسیون با انتشار اطلاعیه‌ای بدون آن‌که نامی از خداداد افشاریان و سهیل مهدی بیاورد، پایان فعالیت آن‌ها را اعلام کرد.

«روزنامه گل» در 30 اردیبهشت‌ماه در مصاحبه با محمد دادکان، به نقل از رئیس اسبق فدراسیون فوتبال نوشت: «این چیزهایی که تازه صدایش درآمده فقط بخشی از فساد موجود در فوتبال ایران است. من از فساد و پول‌هایی که در این فوتبال چه چیزهایی که نمی‌دانم. شما فکر می‌کنید فساد در فوتبال فقط به همین یک باشگاه ختم می‌شود؟ اگر دنبال کشف فساد بروند، گند خیلی از این‌ها در می‌آید. البته معتقدم که پرونده فساد فوتبال همینجا بسته خواهد شد چون در این فساد همه مثل یک زنجیر بهم وصل هستند و اگر بخواهند دنبالش را بگیرند کارا بالا می‌گیرد! برای همین اجازه نمی‌دهند که ماجرا باز شود و به اصطلاح طناب را همینجا قیچی می‌کنند.»

«اعتماد» همچنین در گزارشی در تاریخ 24 اردیبهشت ماه، با طرح درخواست استعفای گروهی هیأت‌رئیسه و مدیران فدراسیون فوتبال نوشت: «چند مدیر ارشد فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، تعدادی مدیر برجسته ورزشی و چند چهره مشهور رسانه‌ای بازداشت و در دادگاه حاضر شدند. دادگاهی که گویا مرحله نخست آن دیروز برگزار شد و سه نفر از این افراد در آن حضور یافتند. در همین رابطه شنیده شده تعدادی دیگر از مدیران فوتبال احضار و مورد سوال و جواب قرار گرفتند.

همچنین به گزارش «تسنیم» در 16 خرداد ماه، پرونده فساد در فوتبال که با شکایت شرکت ملی صنایع مس و اتفاقاتی که در باشگاه مس رفسنجان در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ رخ داد آغاز شد، در نتیجه پیشرفت تحقیقات موجب ورود سه باشگاه صنعتی دیگر به پرونده شد.     

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی