فوری/ پوتین تصمیم مهم را گرفت/ شرط صلح روسیه با اوکراین اعلام شد+ جزئیات مهم

کدخبر: ۶۵۳۳۷۴
اقتصادنیوز: رئیس جمهوری روسیه امروز طی سخنانی شرایط کشورش برای صلح با اوکراین را اعلام کرد.
فوری/ پوتین تصمیم مهم را گرفت/ شرط صلح روسیه با اوکراین اعلام شد+ جزئیات مهم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر پوتین در نشستی با کارکنان ارشد وزارت امور خارجه روسیه گفت: در غرب این اصطلاح که روسیه جنگ را در چارچوب یک عملیات نظامی ویژه آغاز کرد و متجاوز است، مدام تکرار می‌شود. من می‌خواهم یک بار دیگر تاکید کنم که روسیه جنگ را آغاز نکرد. این رژیم کی‌یف است که پس از اعلام استقلال بخشی از اوکراین مطابق با قوانین بین المللی، خصومت ها را آغاز کرد و به آنها ادامه داد.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی از این نشست، نوشت: رئیس جمهوری روسیه اعلام کرده است که اگر اوکراین جاه‌طلبی‌های خود را در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) کنار بگذارد و نیروهای خود را از چهار منطقه اوکراینی که مسکو مدعی آن است، خارج کند، مسکو آتش را متوقف کرده و وارد مذاکرات صلح خواهد شد.

خبر مرتبط
آمریکا و اوکراین به اختلاف خوردند/ پشت پرده دعوای جنجالی کی‌یف با حامی بزرگش

اقتصادنیوز: اوکراین و حامیان غربی‌اش بر سر آموزش خلبانان جنگنده اف-۱۶ به اختلاف خورده‌اند و کی‌یف خواستار آموزش تعداد بیشتری از خلبانان خود است، اما غرب این کار را «اتلاف منابع» می‌داند.

پوتین گفت که روسیه آماده است از خاک اوکراین عقب نشینی کند تا زمینه اجرای صلح فراهم شود.

رئیس جمهوری روسیه در حالی شرایط کشورش برای صلح را اعلام کرد که قرار است بیش از ۹۰ کشور جهان بدون حضور نماینده روسیه در سوئیس برای گفت وگو درباره صلح گردهم آیند.

کی‌یف گفته است که بیش از صد کشور دعوت برای حضور در این نشست را قبول کرده‌اند. قرار است در این کنفرانس طرح صلح ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین برای پایان جنگ در این کشور مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه پیش از این گفت که نشست سوئیس در مورد اوکراین بدون حضور مسکو «اقدامی به طور کلی پوچ و یک وقت گذرانی بیهوده است و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها نمی‌خواهند وقت خود را تلف کنند.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی