آزمایشگاه روی قرص/ کلونوسکوپی از یاد برده می شود؟

کدخبر: ۶۵۳۵۱۵
اقتصادنیوز :محققان یک دستگاه بلعیدنی به اندازه یک قرص ابداع کرده اند که می تواند انبوهی از ذخایر میکروارگانیسم که از روده می گذرند را جمع آوری کند.
آزمایشگاه روی قرص/ کلونوسکوپی از یاد برده می شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، به این ترتیب اطلاعات بیشتری در مقایسه با نمونه برداری مدفوع انجام می شود. این قرص می تواند درباره درمان برای طیف وسیعی از بیماران اطلاعات جمع آوری کند.

تحقیقات نشان دهنده نقش مهم میکروبوم روده در حفظ سلامت جسمی و روحی است. با این وجود روشی که هم اکنون برای ارزیابی میکروبوم استفاده می شود یعنی تحلیل دی ان ای و متابولیت های کشف شده در نمونه مدفوع، فقط اطلاعاتی درباره ویروس های روده که در پسماند بدن وجود دارد را فراهم می کند.

در همین راستا محققان دانشگاه تافت یک دستگاه بلعیدنی به اندازه یک قرص ویتامین ابداع کرده اند که ذخایر انبوهی از میکروارگانیسم های مسافر در روده راجمع آوری می کند.

خبر مرتبط
این بیماری گوارشی چه علائمی دارد؟+ فیلم

اقتصادنیوز: رفلاکس معده اختلال گوارشی است که بر حلقه عضلانی تأثیر می‌گذارد که بین مری و معده قرار دارد , مبتلایان به این اختلال از سوزش معده یا سوءهاضمه رنج می‌برند.

این قرص که با چاپگر سه بعدی ساخته می شود، پوسته ای نرم و انعطاف پذیر با پورت های ورودی حساس به pH دارد که در واکنش به تغییرات در اسیدی بودن معده باز می شوند تا زمانیکه قرص از معده گذشت و وارد روده کوچک شد، بتواند جمع آوری نمونه های میکروبوم را آغاز کند. باکتری ها از طریق روش اسموسیس به داخل ورودی قرص کشیده می شوند.

همزمان با جمع آوری نمونه ها، دانه های پلی آکریلات متورم می شوند و به تدریج ورودی ها را مسدود می کنند و می بندند. این قرص به تدریج از بدن خارج می شود.

قرص فعلی در حقیقت نسخه ارتقا یافته از نمونه ای است که تیم محققان آزمایشگاه نانو دانشگاه تافت توسعه داده است. قرص پیشین پوسته ای سخت داشت که با یک پوسته نرم تر جایگزین شد تا بلعیدن آن آسان تر شود. محققان نیز به طرز قابل توجهی کنترل بر توانایی قرص جهت جمع آوری نمونه های منطقه ای میکروبوم در روده کوچک را ارتقا دادند.

خبر مرتبط
این غذای ارزان و فوری دوست سیستم گوارش شماست

اقتصادنیوز : نودل که به تازگی در دل و سفره ایرانی‌ها جا باز کرده غذایی خوشمزه و متفاوت است؛ جدید و متفاوت بودن آن باعث شده بسیار از مردم به دنبال تاثیر آن بر سلامت بدن باشند.

محققان درباره این پژوهش نوشته اند: تصور می شود ابزارهای «آزمایشگاه روی قرص» درک انسان از تنوع میکروبوم های روده و همچنین واکنش نسبت به شرایط پزشکی و درمان را بیشتر می کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی