تایوان: ۶ کشتی و ۱۵ هواپیمای نظامی پکن را ردیابی کردیم

کدخبر: ۶۵۵۳۵۲
اقتصادنیوز: وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد: در 24 ساعت گذشته ۶ کشتی نیروی دریایی چین و ۱۵ فروند هواپیمای نظامی پکن را ردیابی کرده‌ایم.
تایوان: ۶ کشتی و ۱۵ هواپیمای نظامی پکن را ردیابی کردیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزارت دفاع تایوان (MND) امروز یکشنبه در بیانیه‌ای ادعا کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۶ کشتی نیروی دریایی چین و ۱۵ فروند هواپیمای نظامی پکن را در اطراف این جزیره ردیابی کرده است.

خبر مرتبط
چین تایوان را قرنطینه می‌کند/ رویارویی پکن-واشنگتن نزدیک‌تر از همیشه؟

اقتصادنیوز: نتایج پژوهش به عمل آمده توسط «مرکز مطالعات بین‌الملل و راهبردی» (CSIS) که یک اندیشکده مستقر در واشنگتن دی.سی است، نشان می‌دهد که چین می‌تواند بدون جنگ و شلیک حتی یک گلوله جزیره تایوان را تصاحب و آن‌را به خود الحاق کند.

براساس بیانیه منتشر شده هواپیماهای نظامی چین، خط دریایی و هوایی تعیین مناطق نفوذ میان تایوان و چین در تنگه تایوان را نقض کرده و وارد حریم دفاع هوایی جزیره تایوان شده‌اند.

وزارت دفاع تایوان همچنین از آماده باش یگان موشکی، نیروهای دریایی و هوایی خود حین رصد ناوها و هواپیماهای چینی خبر داد.

روایت تایوان درباره تحرکات نظامی چین نزدیک این جزیره در شرایطی مطرح شده که در آگوست ۲۰۲۲ اعلام شد که برای نخستین بار پس از سفر «نانسی پلوسی» رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایپه، ۲ کشتی جنگی متعلق به نیروی دریایی آمریکا از تنگه تایوان عبور کرده‌اند؛ سفری که به تصریح مقامات چین، ناقض سیاست «چین واحد» به شمار می‌رفت.

این در حالی است که ارتش چین نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که در پاسخ به سفر هیأت آمریکایی به تایوان، رزمایش نظامی جدیدی در آب‌ها و آسمان اطراف تایوان برگزار می‌کند.

ارتش چین با بیان اینکه «در این رزمایش سلاح‌ها و تسلیحات گوناگون آزمایش خواهد شد»، گفته بود: این رزمایش، اقدام نظامی استاندارد و در پاسخ به تغییر شرایط در تنگه تایوان است.

به فاصله کمتر از ۲ هفته پس از سفر جنجالی پلوسی، چند سناتور آمریکایی و فرانسوی به این جزیره سفر کردند؛ این در حالی است که فرماندار ایالت ایندیانای آمریکا نیز پیشتر وارد تایوان شده بود؛ سفرهایی که پس لرزه‌های بی ثبات کننده آن در منطقه شرق آسیا همچنان ادامه دارد.

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که ارتش تایوان ۱۵ هواپیما و ۶ شناور نیروهای مسلح چین را در نزدیکی جزیره در ۲۴ ساعت گذشته شناسایی کرده است

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی