یوزپلنگ آسیایی وارد پارک ملی توران شد

کدخبر: ۶۵۷۳۸۷
اقتصادنیوز: گیسو مهمان جدید پارک ملی توران شد.
یوزپلنگ آسیایی وارد  پارک ملی توران شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رئیس پارک ملی توران از اضافه شدن یک قلاده یوز پلنگ آسیایی به جمعیت یوزپلنگ‌های ساکن در مرکز تکثیر در اسارت پارک ملی توران خبر داد و گفت: این توله یوز به نام «گیسو» نامگذاری شد.

علی‌اکبر قربانلو اظهار داشت: در روزهای پایانی خردادماه امسال اطلاع یافتیم یک قلاده توله یوز در منطقه کلاته ملای فرومد بدون حضور مادر خود مشاهده شده است. 

وی گفت: پس از اعزام به منطقه و انجام بررسی لازم متوجه شدیم این یوز به دلایل نامعلومی مادر خود را از دست داده است.

رئیس پارک ملی توران اضافه کرد: پس از اتراق پنج روزه در محل پیدا شدن این توله یوز و رصد وضعیت برای اینکه از سرنوشت مادرش اطلاع کسب کنیم و اینکه آیا توسط سگ‌های گله از بین رفته است یا عوامل محیطی نتیجه خاصی حاصل نشد.

قربانلو خاطرنشان کرد: پس از پرس‌وجوی محلی هیچ ردی از چرای دام یافت نشده و یقین پیدا شد که مادر یوز نابالغ یا توسط شکارچیان انسان یا شکارچیان حیوان مانند پلنگ یا گرگ از بین رفته است، پس از کسب صدور مبنی بر زنده‌گیری حیوان اقدامات اولیه صورت گرفت.

رئیس پارک ملی توران با اشاره به اینکه یوز نابالغ به‌شدت ضعیف شده بود و قدرت شکار هم نداشت و باید زودتر وارد عمل می‌شدیم، افزود: ابتدا قصد داشتیم از روش بیهوشی با دارت استفاده کنیم، ولی حیوان اجازه نزدیک شدن نمی‌داد.

وی عنوان کرد: پس از روش کار گذاشتن تله الکترونیکی و قرار دادن طعمه زنده، مانند خرگوش درون تله استفاده کردیم و درساعت 22 و 30 دقیقه شامگاه بیست و هفتم خردادماه امسال موفق به زنده‌گیری این حیوان شدیم و پس از انتقال به سایت پرورش یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران توسط کارشناسان مورد اعتماد سازمان حفاظت محیط‌زیست بررسی و مشخص شد که این توله یوزپلنگ آسیایی با هیچ یک از یوزپلنگ‌های شناسنامه‌‌دار مطابقت ندارد.

قربانلو در ادامه ابراز داشت: این یوزپلنگ نابالغ به عنوان یوز جدید ثبت شد و "گیسو" نام گرفت.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی