کمبود چه ویتامینی باعث چاقی شکم می‌شود؟/ با این روش جبران کنید

کدخبر: ۶۵۹۱۴۱
اقتصادنیوز: کارشناسان تغذیه می‌گویند رعایت برنامه غذایی، ورزش، کنترل استرس و اضطراب و هشت ساعت خواب می‌تواند به کاهش چربی شکمی کمک کند. اما در بین این کمک‌کننده‌ها، اسم یک ویتامین نیز به چشم می‌خورد؛ ویتامین D.
کمبود چه ویتامینی باعث چاقی شکم می‌شود؟/ با این روش جبران کنید

به گزارش اقتصادنیوز، چاقی شکم که بیماری‌های مختلفی مثل بیماری‌های قلبی-عروقی، دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، سرطان سینه، سرطان کولون، آسم، سکته قلبی یا مغزی را موجب می‌شود، رژیم غذایی ناسالم، مصرف مشروبات الکلی، کم‌تحرکی، استرس ژنتیک، خواب ناکافی و استعمال دخانیات از جمله علل آن دانسته می‌شوند. در مقابل، ویتامین دی می‌تواند به کاهش چاقی شکم کمک کند.  

ویتامین دی چیست؟

نقش اصلی «ویتامین دی» کمک به بدن برای حفظ کلسیم و استخوان است. ایسنا به نقل از «کوین کوک»، پزشک در کلینیک‌های آویو با سابقه پزشکی داخلی و خانوادگی که در حوزه نیازهای غذایی و تغذیه بیماران تخصص دارد، طی گزارشی نوشته است که پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند این ویتامین در جاهای دیگر بدن نیز نقش مهمی دارد.

به گفته او، بسیاری از مطالعات جدیدتر حاکی از آن است که کمبود «ویتامین دی» باعث کاهش انرژی و بد شدن خلق‌وخو می‌شود که احتمالا با اختلال عاطفی فصلی همراه است. داده‌های جدید درباره اختلال عاطفی فصلی یا افسردگی در ماه‌های زمستان منطقی به نظر می‌رسد، زیرا بسیاری از افراد به‌ ویژه در نیمه شمالی کشور آمریکا در معرض آفتاب کمتری قرار دارند.

چطور می‌توان میزان ویتامین دی را افزایش داد

گزارش ایندیپندنت نشان می‌دهد که بهترین راه جبران کمبود «ویتامین دی» قرار گرفتن در معرض آفتاب و داشتن رژیم غذایی مناسب است. البته کرم یا اسپری ضد آفتاب را فراموش نکنید. حدود ۵۰ تا ۹۰ درصد «ویتامین دی» از طریق پوست و با جذب نور خورشید به دست می‌آید. بقیه نیز در غذاهای سرشار از «ویتامین دی» یا غنی‌شده با این ویتامین- مانند شیر و ماست و ماهی‌های چرب خاص- یافت می‌شود.

مکمل‌های «ویتامین دی» و روغن کبد ماهی نیز به افزایش میزان «ویتامین دی» در بدن کمک می‌کنند ولی باید با راهنمایی و توصیه پزشک مصرف شوند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی