کدخبر: ۳۶۱۴۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

القدس العربی مدعی شد

برنامه جدیدنتانیاهو برای برخورد نظامی ایران وآمریکا تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰

اقتصادنیوز: تحولات اخیر روابط بحرین واسرائیل مورد توجه بسیاری از رسانه‌های جهان قرار گرفته است.

القدس العربی:
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب عصام نعمان در القدس العربی نوشت: دونالد ترامپ در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ایالات متحده یک سلاح مهم دارد که هیچ کس آن را نمی‌شناسد، سلاح هسته‌ای ما در حال حاضر در بهترین حالت خود قرار داشته و سامانه‌های شگفت انگیزی در اختیار داریم». پیش از رئیس جمهور امریکا، باب وودوارد، نویسنده کتاب «خشم» از اطلاعات نظامی فوق سری پرده برداشته و تاکید کرده بود که ایالات متحده یک سلاح سری جدید دارد که البته مشخص نشده این سلاح، هسته‌ای است یا خیر.

 

 در ادامه این مطلب آمده است: این اظهارات ترامپ، جدال گسترده‌ای را در میان تحلیلگران نظامی در سراسر جهان برانگیخته و این سوال را به دنبال داشت که آیا سلاح سری جدید، هسته‌ای است؟ این در حالی است که کارشناسان تسلیحاتی در آمریکا می‌گویند از صحت آنچه ترامپ ادعا کرده، اطمینان ندارند و مشخص نیست که اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده، بی پایه و اساس است یا خیر.

واقعیت «سلاح سری شگفت انگیز» هر آنچه باشد، سوال مهمی که در محافل سیاسی آمریکا و در میان مسئولان حزب دموکراتی که رقیب ترامپ هستند، مطرح می‌کند آن است که آیا ترامپ به دنبال آن است که از این سلاح تا قبل از تاریخ ۳ نوامبر علیه ایران استفاده کند؟ دو دلیل برای ترس از این اقدام ترامپ وجود دارد:

۱-تلاش شدید او برای پیروزی در انتخابات و ماندن در کاخ سفید، به هر قیمتی، در حدی است که به طرفدارانش تاکید کرده است باید حضوری برای رأی دادن به او اقدام کنند و به سمت رأی گیری پستی نروند. اما چرا؟ به این دلیل که ترامپ معتقد است نتیجه شمارش آراء شخصی به نفع او خواهد بود، این در حالی است که دموکرات‌ها رأی گیری پستی را به نفع خود می‌دانند.

دوم: به این دلیل که ترامپ شخصیتی است که برای رهایی از شرّ دشمنان و رقبای خود، از قتل نیز ابایی ندارد. در صورتی که احتمال استفاده از سلاح سری، درست باشد، آیا هدف این سلاح، ایران خواهد بود؟ در صورتی که ایران هدف گرفته شود، آیا این حمله می‌تواند باعث پیروزی ترامپ در انتخابات شود؟

شاید دو مسئله این احتمال را غیرمحتمل کند، به این دلیل که مسئولان بلند پایه در پنتاگون، با قطعیت می‌گویند که ایران لقمه راحتی برای آمریکا نخواهد بود، بویژه پس از آنکه در دو زمینه نظامی و تکنولوژیک به پیشرفت‌های زیادی دست یافته است. همانطور که این مسئولان می‌دانند ایالات متحده پایگاه‌های نظامی مهمی در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس دارد که برخی از آن‌ها به ایران نزدیکند و همین مساله، دسترسی ایران به آن پایگاه‌ها و حمله به سربازان آمریکایی را آسان می‌کند. بدین معنا، گزینه حمله به ایران، هزینه زیادی برای آمریکا دارد. علاوه بر اینکه افکار عمومی در آمریکا، اقدام ترامپ برای حمله به ایران را متناقض با دغدغه‌های کاخ سفید می‌داند، که مدعی است وارد جنگ‌های بی فایده، با نتایج نامشخص نمی‌شود.

همین امر در مورد نتانیاهو نیز صدق می‌کند که نگران از دست دادن موقعیت و جایگاه خود در نتیجه اعتراض‌های روزمره‌ای است که در قدس اشغالی بوقوع می‌پیوندد و به شهر‌های دیگر اسرائیل نیز کشیده شده است. به همین دلیل، نتانیاهو تشویق ترامپ برای وارد آوردن ضربه نظامی نابود کننده‌ای به ایران را به نفع خود می‌داند و معتقد است این مساله می‌تواند از او در برابر اتهامات فساد و ... دفاع کند.

نتانیاهو دو روز دیگر ترامپ را ملاقات می‌کند، تا با یکدیگر و به همراه پادشاه بحرین، امضای توافق عادی سازی بین بحرین و اسرائیل را جشن بگیرند. اما آیا مرد بیمناک اسرائیل می‌تواند رئیس جمهور آمریکا را در مورد ارتکاب یک حمله وحشتناک به ایران تحریک کند؟

 

این مطلب برایم مفید است
75 نفر این پست را پسندیده اند