کدخبر: ۳۸۴۳۲۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

متن و حاشیه شمارش آرای الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری در کنگره آمریکا؛

تأیید رسمی پیروزی جو بایدن در کنگره/ ایستادگی مایک‌پنس مقابل ترامپ و یارانش

اقتصادنیوز : مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا و رئیس جلسه تشریفاتی امروز کنگره برای شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ضمن محکومیت شدید اقدام حامیان دونالد ترامپ و حمله آن‌ها به ساختمان کنگره، از سرگیری جلسه را اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ درحالی‌که پس از هجوم طرفداران ترامپ به جلسه مارش آرای الکترال و اعلام پیروزی جو بایدن، در کنگره آمریکا، سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان صحن را تخلیه کرده بودند، پس از پاک‌سازی ساختمان کنگره از حامیان ترامپ، با اعلام مایک‌پنس، رئیس جلسه، قانون‌گذاران روند شمارش آرا و پیش از آن رسیدگی به اعتراض یاران وفادار ترامپ به نتایج برخی ایالت‌ها را از سر گرفتند.

ساعت 12:30- دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور مستقر آمریکا پس از تأیید پیروزی رقیبش در کنگره آمریکا بیانیه‌ای صادر کرد و وعده انتقال قدرت "منظم" به بایدن را داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان؛ به دنبال تایید رسمی  آرای الکترال در کنگره و پیروزی انتخاباتی جو بایدن رئیس جمهور منتخب، ترامپ با بیان اینکه این تصمیم "نشان دهنده پایان بزرگترین دوره اول تاریخ ریاست جمهوری است" وعده یک انتقال قدرت "منظم" به بایدن را داد.

ترامپ در بیانیه ای گفت: "اگرچه من کاملاً با نتیجه انتخابات مخالفم و واقعیت‌ها، درستی حرف‌هایم را آشکار خواهند کرد، اما در 20 ژانویه انتقال قدرت منظمی صورت خواهد گرفت."

تأیید رسمی پیروزی جو بایدن در کنگره/ ایستادگی مایک‌پنس مقابل ترامپ و یارانش

ترامپ در همین حال به تکرار ادعاهای دروغین در مورد انتخابات که گروهی را برای حمله به کنگره تحریک کرد، پرداخت. (تصاویر| حمله حامیان ترامپ به کنگره آمریکا/ شورش در واشینگتن دی‌سی)

کنگره پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ را رسماً تأیید کرد

ساعت 12:15- کنگره آمریکا به ریاست مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، پیروزی جو بایدن در آرای الکترال را تأیید و وی را رسماً رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد که روز ۲۰ ژانویه باید در مراسم تحلیف قسم یاد کند.

مجلس نمایندگان هم اعتراض به آرای الکترال پنسیلوانیا را رد کرد

ساعت 11:50- مجلس نمایندگان اعتراض برای لغو الکترال‌کالج‌های پنسیلوانیا به جو بایدن را رد کرد. این اعتراض که 282 رأی مخالف و 138 رأی موافق داشت به شکست انجامید. این طرح پیش‌تر در سنا با ۹۲ رأی منفی و ۷ رأی مثبت رد شده بود.

به این ترتیب اعضای مجلس نمایندگان و سنا جلسه مشترکبرای ادامه شمارش آرای الکترال ایالت‌های باقیمانده را از سر می‌گیرند.

تأیید رسمی پیروزی جو بایدن در کنگره/ ایستادگی مایک‌پنس مقابل ترامپ و یارانش

به نظر می رسد، پنسیلوانیا آخرین ایالتی است که مورد اعتراض قابل بررسی قرار گرفت. انتظار می‌رود که الکترال‌های ویسکانسین توسط یک نماینده به چالش کشیده شود، اما این اعتراض نیازمند امضای دست‌کم یک سناتور امضا است که ظاهراً وجود ندارد.

استعفای معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید

ساعت 10:20- مت پوتینگر معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در پی واکنش ترامپ به حمله حامیانش به ساختمان کنگره در  پایتخت ایالات متحده کردند، استعفا داد.

پیش‌تر گزارش شده بود که چند تن از دستیاران ارشد رئیس جمهور دونالد ترامپ، از جمله رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی، مت پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی و کریس لیدل معاون رئیس ستاد کارکنان، در حال بررسی استعفای خود در پی وقایع امروز در واشینگتن‌دی‌سی هستند. 

اعتراض به انتخابات پنسیلوانیا در سنا رد شد

ساعت 9:15- اعتراض به تأیید آرا الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری در ایالت پنسیلوانیا با اکثریت قاطع (۹۲ به ۷) رد شد.

۹۲ سناتور به این اعتراض رأی منفی دادند و هفت سناتور جمهوری خواه در حمایت از این اعتراض به آن رای مثبت دادند. این ۷ سناتور شامل: تد کروز سناتور تگزاس، جاش هاولی سناتور میزوری، سینتیا لومیس سناتور وایومینگ، راجر مارشال سناتور کانزاس، ریک اسکات سناتور فلوریدا، تامی توبرویل سناتور آلاباما و سیندی هاید اسمیت سناتور می‌سی‌سی‌پی

توقف شمارش آرا برای بررسی اعتراض به انتخابات پنسیلوانیا

ساعت 8:50- مایک پنس اعتراض به نتایج انتخابات پنسیلوانیا را پذیرفت و قانون‌گذاران برای بررسی جداگانه این اعتراض در مجلس نمایندگان و سنا، جلسه مشترک شمارش آرا را متوقف کردند.

مایک پنس کنگره

اسکات پری نماینده جمهوری‌خواه در اوایل بامداد پنجشنبه (به وقت محلی) در اعلام اعتراض خود گفت: "من یک اعتراض کتبی دارم که توسط یک سناتور و 80 عضو مجلس نمایندگان امضا شده است." جاش هاولی سناتور جمهوری خواه به این اعتراض پیوسته است.

از آنجا که این اعتراض توسط هم یک نماینده کنگره و هم یک سناتور امضا شده است، اکنون دو مجلس دوباره جداگانه تشکیل جلسه خواهند داد و درباره این اعتراض بحث و نهایتاً رأی‌گیری خواهند کرد. سپس دوباره با تشکیل جلسه مشترک، شمارش آرای الکترال ایالت‌های باقی‌مانده را از سر می‌گیرند.

وضعیت آرای الکترال شمارش شده تاکنون:

جلسه مشترک کنگره برای ادامه شمارش آرا از سر گرفته شد

ساعت 8:20- مجلس نمایندگان و سنا جلسه مشترک را تشکیل داده و شمارش آرا الکترال را از سر می گیرند.

هنگامی که شمارش به ایالت پنسیلونیا برسد احتمالاً اعتراض دیگری از سوی سناتور جاش هاولی ارائه خواهد شد و قانون‌‌گذاران اینبار می‌توانند صحن را ترک کنند و برای رأی‌گیری درباره اعتراض به آرای پنسیلوانیا به کرسی‌های خود باز خواهند گشت.

در حال حاضر رؤسا و منشیان جلسه به همراه سناتورهای هر ایالت در حال شمارش و اعلام وصول رسمی آرای الکترال ایالت‌ها به ترتیب حروف الفبا هستند.

مایک پنس

ناکامی اعتراض به آرای انتخاباتی جورجیا، میشیگان و نوادا در قدم اول

جودی هیس ، نماینده جمهوری‌خواه جورجیا، به نتایج انتخابات در این ایالت اعتراض کرد و ادعا کرد که آنها "ناقص و حاصل از تقلب" هستند.

هنگامی که مایک پنس معاون رئیس جمهور از وی سوال کرد که آیا این اعتراض به صورت کتبی ارائه شده و توسط یک سناتور امضا شده است، جودی هیس گفت: "آقای رئیس، قبل از اقدامات و رویدادهای امروز، ما این کار را کردیم، اما به دنبال وقایع امروز ، به نظر می‌رسد که برخی از سناتورها اعتراض خود را پس گرفته اند. "

پاسخ هیس مورد تشویق شدید سایر نمایندگان قرار گرفت. پنس در پاسخ گفت: "در این صورت ، نمی توان اعتراض کرد."

اوایل عصر امروز ، سناتور کلی لوفلر از جورجیا گفت که تصمیم خود را در مورد اعتراض به نتایج انتخابات جورجیا پس از ناآرامی ها تغییر داده است. وی گفت: "اکنون نمی توانم با صدور گواهینامه از این آرای الکترال مخالفت کنم."

ساعت 8:30- همچنین اعتراضی توسط نماینده جورجیا، مارجوری تیلور گرین به نتایج انتخابات میشیگان، و نیز اعتراض مو بروکس به آرای انتخاباتی نوادا مطرح شد و آن‌ها تأیید کردند که اعتراض را به صورت کتبی نوشته اند اما توسط هیچ سناتوری امضا نشده است.

از آنجا که اعتراض فاقد امضا بود، مایک پنس معاون رئیس جمهور این اعتراض را نیز رد کرد.

f7350acd-12ba-47d9-a513-17b420d0fc29

اعتراض به انتخابات آریزونا در مجلس نمایندگان هم رد شد

ساعت7:55- مجلس نمایندگان اعتراض به آرای الکترال آریزونا برای رئیس جمهور منتخب جو بایدن را رد کرد. این اعتراض در سنا نیز رد شده بود.

این اعتراض در نهایت با 303 رأی مخالف در برابر 121 رای موافق شکست خورد. با این حال اکثریت جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان به اعتراض رأی مثبت دادند (از میان ۲۰۴ نماینده جمهوری‌خواه، 121 رأی موافق و 83 رأی مخالف با لغو الکتورهای آریزونا).

d2c30167-8ca2-4293-b862-681ee07180ce

مجلس و سنا اکنون در یک جلسه مشترک برای ادامه شمارش آرا کالج انتخاباتی تشکیل جلسه می‌دهند.

گفتنی است در هر اعتراضی که توسط یک نماینده مجلس و یک سناتور به صورت کتبی امضا شده، جلسه مشترک متوقف شده، و مجلس نمایندگان و سنا به طور جداگانه آن را بررسی کنند.

رأی گیری مجلس نمایندگان درباره اعتراض یاران ترامپ

ساعت 7:25- مباحثه مجلس درباره اعتراض آریزونا پایان یافت و رای گیری آغاز شد. 

جیم جوردن نماینده وفادار ترامپ، خواستار رأی مثبت شده و اعضا هم اکنون در حال رأی‌گیری هستند.

اعتراض در سنا پیش از این ناکام مانده است.

سنا قاطعانه اعتراض به آرای الکترال آریزونا را رد کرد

ساعت 7:05- سنا اعتراض مطرح شده علیه آرای الکترال آریزونا را با قریب به اتفاق آرا (۹۳ به ۶) رد کرد.

گفتنی است در هر اعتراضی که توسط یک نماینده مجلس و یک سناتور به صورت کتبی امضا شده، جلسه مشترک متوقف شده، و مجلس نمایندگان و سنا به طور جداگانه آن را بررسی کنند.

پس از این رای گیری ، کنگره اکنون به یک جلسه مشترک باز می‌گردد و شمارش آرای کالج انتخاباتی را ادامه می دهد.

این شش سناتور جمهوری خواه به طرح اعتراض آرای الکترل سنا رأی مثبت دادند؛ سناتورها تد کروز، جاش هاولی، سیندی هاید اسمیت، راجر مارشال، جان کندی، تامی توبرویل

e7965058-faf9-4840-811a-2dc010ffeea0

لیندزی گراهام: متنفرم که شکست خوردیم، اما همه چیز تمام شد، کافی است

ساعت 6:45- سناتور لیندزی گراهام  که از طرفداران سرسخت رئیس جمهور ترامپ بوده است در حالی که مجلس سنا دوباره در مورد اعتراض به تأیید رای کالج انتخاباتی از آریزونا بحث می‌کرد، با قدرت از تأیید آرا انتخاباتی در صحن سنا دفاع کرد.

ae0f9c1c-f44c-4c15-8f70-217b9579bc6a

گراهام گفت که او معتقد است اعتراض به نتایج انتخابات "یک ایده منحصر به فرد بسیار بد برای به تأخیر انداختن تأیید این انتخابات است. من از این متنفرم که شکست خوردیم. از نظر من او یک رئیس جمهور مهم بوده است. اما امروز ، اولین چیزی که به شما خواهم گفت این است که شمارش را آغاز کنید، واقعن دیگر کافی است. ما باید به آن پایان دهیم. آقای پنس، آنچه از شما می خواهند را انجام ندهید، زیرا نمی‌توانید."

گراهام سخنان خود را با پشتیبانی کامل از نتایج انتخابات پایان داد؛ "همه چیز تمام شد ... [بایدن] برنده شد. او رئیس جمهور قانونی ایالات متحده است ... جو بایدن و کمالا هریس به طور قانونی انتخاب شدند و از 20 ژانویه رئیس جمهور و معاون رئیس جمهور ایالات متحده می شوند."

میت رامنی: نقش ترامپ در این شرم‌ تاریخی آمریکا ثبت خواهد شد

میت رامنی / جدایی ریش‌سفیدان جمهوری‌خواه از ترامپیست‌ها

ساعت 6:30- میت رامنی ، سناتور جمهوری خواه ، حمله امروز به کنگره را "شورش" دانست و از برخی همکاران جمهوری خواه خود که با اعتراض به آرای الکترال برخی ایالت‌ها، تأیید پیروزی بایدن را ساعاتی به تأخیر می‌اندازند، خواست تا اعتراض خود را علیه آرا کالج انتخاباتی کنار بگذارند و پیروزی جو بایدن در انتخابات سال 2020 را به رای دهندگان خود اعلام کنند.

سناتور ارشد یوتا در صحن سنا گفت: "آنچه امروز در اینجا اتفاق افتاد، شورشی است که رئیس جمهور ایالات متحده تحریک کرده است."

وی گفت: "کسانی که تصمیم می گیرند با اعتراض به نتایج انتخابات مشروع دموکراتیک به حمایت از تهدید خطرناک انتخابات ادامه دهند، برای همیشه به عنوان مشارکت‌کننده در یک حمله بی‌سابقه علیه دموکراسی ما تلقی خواهند شد. آنها به خاطر نقش خود در این بخش شرم آور در تاریخ آمریکا به خاطر سپرده می‌شوند. این میراث آن‌ها خواهد بود."

وی گفت: "بهترین راهی که می‌توانیم به رای‌دهندگانی که ناراحت‌اند و به صحت انتخابات شک دارند، احترام بگذاریم گفتن حقیقت به آنها است."

رامنی در پایان گفت: "من از همکارانم می‌خواهم از مخالفت‌های بیشتر خوددار کنند و با تکمیل شمارش آرای انتخاباتی، به اتفاق آرا، مشروعیت انتخابات ریاست جمهوری را تأیید کنند."

شومر: مسئول مستقیم شورش، ترامپ است

ساعت 6:20- چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات‌های سنا نیز با محکومیت شدید وقایعی که امروز در کپیتول‌هیل رخ داده، مسئولیت خشونت را به گردن رئیس جمهور ترامپ انداخت.

شومر، که پس از پیروزی دموکرات ها در دور دوم انتخابات جورجیا،  از 20 ژانویه رهبر اکثریت دموکرات سنا خواهد شد، مستقیماً در مورد نقش رئیس جمهور ترامپ در حمله "اوباش" به پایتخت صحبت کرد.

شومر گفت: "دوستانم اشتباه نکنید، وقایع امروز خود به خود اتفاق نیفتاد. این رئیس جمهور تقصیر زیادی به گردن دارد. این حمله اوباش، مسئولیت او و شرم همیشگی او است. مطمئنا وقایع امروز بدون او اتفاق نمی افتاد."

مک‌کانل: در مقابل بی‌قانونی و ارعاب زانو نخواهیم زد/ این یک شورش ناموفق بود

/ جدایی ریش‌سفیدان جمهوری‌خواه از ترامپیست‌ها

ساعت 6:15- سناتور میچ مک کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا نیز این اقدام را "یک شورش ناموفق" خواند و  و با بیان اینکه "آنها تلاش کردند دموکراسی ما را . آنها شکست خوردند"، گفت: "ما با هجوم اراذل و اوباش یا تهدیدها از این صحن خارج نخواهیم شد. ما در برابر بی قانونی یا ارعاب زانو نخواهیم زد. ما به پست های خود برگشتیم."

مک کانل گفت: "ما به کرسی‌های خود برمی‌گردیم تا وظیفه خود را طبق قانون اساسی برای ملت خود انجام خواهیم داد. و ما امشب این کار را خواهیم کرد."

مک کانل گفت که کنگره روند صدور اعتبارنامه ریاست‌جمهوری منتخب را با وجود اخلال در کار ادامه خواهد داد و افزود: "کنگره ایالات متحده و ایالات متحده با تهدیدهای بسیار بیشتری نسبت به آنچه امروز از این جمعیت کم‌سروصدا دیدیم روبرو شده است، اما قبلا هرگز بازنده نشده و امروز نیز شکست نخواهد خورد. 

/ جدایی ریش‌سفیدان جمهوری‌خواه از ترامپیست‌ها

مک کانل با تأکید بر اینکه که کنگره امروز "برنده انتخابات 2020" را تأیید خواهد کرد، اعلام کرد: آنها سعی کردند دموکراسی ما را به هم بزنند، اما شکست خوردن. آن‌ها نتوانستند مانعی برای کنگره به وجود آورند. این شورش ناکام فقط نشان می‌دهد که وظیفه پیش روی ما برای حفاظت از جمهوری ما بسیار مهم است."

پنس: شورشی‌ها، پیروز نشدند/ آزادی پیروز می‌شود

تأیید رسمی پیروزی جو بایدن در کنگره/ ایستادگی مایک‌پنس مقابل ترامپ و یارانش

ساعت 6:10- مایک پنس معاون رئیس جمهور پیش از اعلام از سرگیری جلسه روز چهارشنبه ۶ ژانویه را "یک روز تاریک در تاریخ پایتخت ایالات متحده است."

پنس گفت: "به کسانی که امروز در پایتخت شورش کردند می‌گویم ما ویران شدند، شما برنده نشدید. خشونت هرگز پیروز نمی شود. آزادی پیروز می شود. و اینجا هنوز خانه نمایندگان مردم است. وقتی ما در این صحن مستقر می شویم، جهان دوباره شاهد استحکام و قدرت دموکراسی ما خواهد بود."

پنس همچنین اظهار کرد: "ما امروز از پایتخت خود دفاع کردیم. ما همیشه  از مردان و زنانی که برای دفاع از این مکان تاریخی در پست خود باقی ماندند، سپاسگزار خواهیم بود."

موج استعفا از دولت ترامپ

ساعت 5:50- چند تن از دستیاران ارشد رئیس جمهور ترامپ ، از جمله رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ، در پی حمله گروه طرفداران ترامپ به کنگره، در حال بررسی استعفای خود هستند.

رابرت اوبراین

به گفته چندین منبع آشنا، به جز اوبراین، مت پوتینگر، معاون مشاور امنیت ملی  و کریس لیدل معاون رئیس ستاد کارکنان، در حال بررسی استعفا هستند. به نظر می رسد استعفای پوتینگر قریب الوقوع است در حالی که دیگران همچنان در تردید هستند.

شورش در پایتخت؛ حمله حامیان ترامپ به کنگره

به گزارش اقتصادنیوز؛ عصر روز چهارشنبه ۶ ژانویه به وقت واشینگتن‌دی‌سی (بامداد پنجشنبه ۱۸دی به وقت تهران) درحالی‌که سناتورها و نمایندگان کنگره در حال برگزاری جلسه تشریفاتی شمارش آرای الکترال انتخابات ریاست‌جمهوری برای تأیید رسمی پیروزی جو بایدن بودند، حامیان خشمگین ترامپ در به ساختمان کنگره حمله کردند و با ورود به راهروها ، اتاق‌ها و صحن‌های کنگره، پلیس برای حفاظت از نمایندگان وارد عمل شد.

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

به دنبال آن خشونت کپیتول‌هیل (محل ساختمان کنگره -شامل مجلس نمایندگان و سنا واقع در واشینگتن‌دی‌سی پایتخت آمریکا) را فرا گرفت، شمارش آرا از سوی کنگره متوقف شد و پلیس نمایندگان را از صحنه خشونت و هرج‌و‌مرج در مقر قانون‌گذاری و دموکراسی آمریکا، تخلیه کرد.

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

هرج‌ومرج‌ها از حدود ساعت ۲ بعدازظهر به وقت واشینگتن دی‌سی -حدود ۱۰:۳۰ شب به وقت تهران- ‌آغاز شد، و در حالی که مجلس و سنا در مورد اقدام جناحی جمهوریخواهان برای لغو نتایج انتخابات بحث و تبادل نظر می‌کردند، گارد امنیتی مایک پنس معاون رئیس جمهور و رئیس این جلسه را از اتاق سنا خارج کرد و درهای ورودی صحن سنا را قفل کرد.

برای مدتی سناتورها و اعضای مجلس در داخل اتاق‌های مربوطه خود حبس شدند. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد حداقل یک نفر به اتاق رئیس مجلس نمایندگان -نانسی پلوسی- رفته و با گرفتن عکسی روی صندلی وی حمایت خود از ترامپ را در آنجا اعلام کرده است.

در ادامه تعدادی از تصاویر آنچه در بعد‌ازظهر و شب ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در کپیتول‌هیل گذشت را ببینید.

مجموعه کامل تصاویر از حمله حامیان ترامپ به کنگره آمریکا در واشینگتن دی‌سی

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

 

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

 

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

 

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

شورش در واشینگتن‌دی‌سی / حمله ترامپیست‌ها به ساختمان کنگره

 
این مطلب برایم مفید است
101 نفر این پست را پسندیده اند