توصیه معاون پیشین روحانی به وزیر خارجه آمریکا

کدخبر: 389115
اقتصاد نیوز : معاون سیاسی پیشین رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه اگر ایران به تعهدات خود ذیل توافقنامه هسته‌ای عمل کند، آمریکا نیز برمی‌گردد با تاکید بر اینکه اختلاف بر سر اولویت بازگشت به برجام در حال تبدیل به مجادله و درشت‌گوییِ متقابل چون گذشته است، گفت: این نوع سخن گفتن، دیپلماسی را به چالش تبدیل کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، حمید ابوطالبی معاون سیاسی پیشین رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:

«‌‌اختلاف بر سر اولویت بازگشت به برجام در حال تبدیل به مجادله و درشت‌گوییِ متقابل چون گذشته است؛ این نوع سخن گفتن، دیپلماسی را به چالش تبدیل کرده، خشونت ذهنی آفریده و مخالفان حل ‌وفصل عاقلانه‌ اختلافات را بر جایگاه تأثیرگذارتر می‌نشاند.

دیپلماسی، عرصه‌ مذاکره و بیان منطقی و آرام خواسته‌ها است.»

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن وزیر خارجه جدید آمریکا در نشست خبری خود اظهار کرد: بایدن بسیار شفاف است. اگر ایران به تعهدات خود ذیل توافقنامه هسته‌ای عمل کند، آمریکا نیز برمی‌گردد.

او ادامه داد: اگر ایران به برجام برگردد و پایبند باشد، ما یک تیم تخصصی برای گفت‌وگو درباره بازگشت به این توافق تشکیل می‌دهیم. آن زمان همراه با متحدان خود از برجام به عنوان سکویی برای حل موضوعات دیگر استفاده خواهیم کرد، اما تا آن زمان فاصله زیادی وجود دارد.

بلینکن همچنین درباره جنگ علیه یمن نیز گفت: این جنگ کمک به مردم یمن را دشوار کرده است.

این اظهارات با واکنش مقامات ایرانی همراه بود؛ حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد: اگر این روش جواب می‌داد؛ ترامپ خود در حسرت یک تلفن از تهران، کاخ سفید را ترک نمی‌کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما