مجلس حکم شکست مقابل دولت روحانی را امضا کرد

کدخبر: 390431
اقتصاد نیوز : کلیات بودجه رد شد. این شاید مهم‌ترین خبری باشد که روز گذشته منتشر شد و بار دیگر توجهات افکار عمومی و ناظران و فعالان سیاسی را به روابط قوای مجریه و مقننه جلب کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه اعتماد، یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از همان نخستین روز آغاز به کار خود تا امروز بیشترین کش‌وقوس‌های ممکنه را با دولت دوازدهمی داشته که تنها چند ماه تا پایان عمر کاری فاصله دارد. بیراه نیست اگر بگوییم نمایندگان تمام هم و غم خود را معطوف پاستور و اهالی‌اش کردند و در عوض بطور روزانه قیمت‌ها در بازار افزایش یافت، پول ملی سقوط کرد، فعالان سیاسی محدودتر شدند و بعضا و برخلاف مجلس دهم، این‌بار صدایی از پارلمان بلند نشد.


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


نمایندگان همه قصورات کشور را متوجه دولت می‌دانند و از این رو ابایی از آن ندارند که آرزوی پایان دولت دوازدهم را کنند. آنان در تمام این مدت نقش اول سریال جنجال‌های دولت بودند. جنجالی که تبدیل لایحه بودجه قوه مجریه به طرح قوه مقننه تنها قسمتی از آن بود. قسمتی که اگرچه آن را نمایندگان آغاز کردند ولی از قرار معلوم و با در نظرگیری اتفاقاتی که روز گذشته در صحن علنی مجلس رخ داد که ناظران از آن به عنوان گل به خودی مجلس یاد می‌کنند، باید گفت که پایانش به دست دولتی‌ها رقم خواهد خورد.

دولت چه می‌خواهد؟

حال سوال آن است که رد کلیات بودجه در مجلس چطور می‌تواند مطالبات دولت را فراهم آورد؟ با رد بودجه، دولت 2 هفته برای اصلاح آن فرصت دارد. پس از آن صحن علنی باید کلیات بودجه اصلاحی را به رای بگذارد و در صورت تایید، کمیسیون تلفیق دوباره با دولت برای بررسی بودجه نشست‌هایی را برگزار خواهد کرد. این یعنی دولت می‌تواند با بهره‌گیری از این فرصت دو هفته‌ای، اولا برخی مواد بودجه را تغییر دهد و سپس در تلفیق، تلاش کند نمایندگان را با خود همسو کند و اصلاحاتی را ترتیب دهد که نه تنها شاکله بودجه را به هم نریزد بلکه مطالبات مجلس را نیز فراهم آورد. دوم اینکه از بلایی که کمیسیون تلفیق بر سر لایحه اولیه آورده بود، به سلامت عبور کند اما این مساله مستلزم همراهی پاستور و بهارستان است.

علی ربیعی در همین راستا در جریان نشست خبری خود به عنوان سخنگوی دولت بیان کرد: «دولت آماده است با همه توان خود در کنار مجلس اصلاحات مورد نظر لایحه بودجه را بدون اینکه شاکله تغییر کند و درآمدهای واهی پیش‌بینی کنیم، انجام دهد. این آمادگی را داریم که گفت‌وگوهای زیادی در این زمینه صورت بگیرد و در زمان مشخص بتوانیم بودجه بدون اشکال را به تصویب مجلس برسانیم.»

مجلس باخت؟

با این حال نمی‌توان نمایندگان را بازنده مطلق نشست روز گذشته مجلس دانست. آنان با دست خود بودجه‌ای که می‌توانستند براساس میل و نظرشان اصلاح کنند را رد کردند و دوباره همه‌چیز را به نقطه صفر برگردانده و فرصتی مغتنم را در اختیار دولت قرار دادند ولی در عوض تیترهای رسانه‌ای دهن پرکنی به دست آوردند. آنان امروز خود را در مقابل بدنه اجتماعی‌شان سربلند می‌دانند چراکه بودجه را برای اصلاح رد کرده‌اند کمااینکه رییس مجلس در همین راستا در توییتر خود نوشته است: «‌متأسفانه دولت با وجود تعاملات مجلس، اراده‌ای برای اجرای بودجه اصلاح‌شده ضد رانت و تبعیض نداشت. تنها راه پیش روی نمایندگان برای هدایت دولت به سمت اصلاح لایحه تورم‌زا و رانتی، رد کلیات بودجه بود. امیدواریم دولت با استفاده از راهکارهای تخصصی کمیسیون تلفیق، لایحه اصلاح‌شده ارایه کند.» آنچه در این میان می‌تواند شادمانی دولت را برهم زده و دوباره اوضاع را به نفع بخشی از مجلس تغییر دهد، بودجه سه‌دوازدهم است. پایداری‌ها از حالا تلاش‌هایی را برای این مساله آغاز کرده‌اند و در صورت رد کلیات لایحه اصلاحی که دولت برای بودجه به مجلس تقدیم می‌کند، احتمالا این مساله محقق خواهد شد و این یعنی دولت حالا نیازمند همراهی قالیبافی است که امروز 148 رای منفی به خواستش در مجلس داده شد.

تیتر یک
  • قیمت محبوب خریداران ملک؛

    اقتصادنیوز: ‌گروهی از کارشناسان بازار مسکن معتقدند با توجه به افزایش نهاده های ساختمانی نباید چندا ن به کاهش قیمت ها…

از دست ندهید
بلیط هواپیما