دودستگی در تل‌آویو بر سر تصمیم برجامی بایدن

در جلسه محرمانه مقامات اسرائیل درباره ایران چه گذشت؟

کدخبر: 395094
اقتصادنیوز؛ رویترز به نقل از مقامات آگاه گزارش داد که در جلسه شب گذشته مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل درباره ایران یک دودستگی عمیق بروز پیدا کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ خبرگزاری رویترز در مطلبی با اشاره به جلسه مشورتی مقامات ارشد سیاسی و امنیتی و استراتژیست‌ها و کارشناسان نظامی اسرائیل درباره ایران، از اختلاف جدی میان بنیامین نتانیاهو با بنی گانتز و گابی اشکنازی خبر داد و نوشت که اسرائیل از این پس اختلاف‌نظرهای خود با ایالات متحده آمریکا درمورد ایران را به‌طور محرمانه و پشت درهای بسته پیگیری خواهد کرد.

رویترز روز سه‌شنبه به نقل از رادیو پیام اسرائیل اعلام کرد که نتانیاهو شامگاه دوشنبه نخستین جلسه مشاوره در مورد حکومت ایران را با حضور بنی گانتز، وزیر جنگ و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل، رقبای سیاسی میانه‌رو خود، برگزار کرد.

این رادیوی اسرائیلی به نقل از منابع خبری آگاه درباره گفت‌وگوهای نشست راهبردی اخیر نوشته است که نتانیاهو معتقد است اسرائیل باید قاطعانه با بازگشت آمریکا به برجام مخالفت کند، اما بنی گانتز و گبی اشکنازی، هر دو از درپیش گرفتن رویکردی ملایم‌تر جانبداری می‌کنند.

رویترز در ادامه گزارش خود نوشت: «دولت نتانیاهو تصمیم گرفته است که از مشاجره علنی با جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در مورد تمایلش برای بازگشت به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران پرهیز کند، اما این رویکرد ممکن است با توجه به عملکرد دولت بایدن تغییر کند.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل از اظهار نظر در مورد این خبر خودداری کرد.

به گزارش رادیو پیام اسرائیل، در پایان نشست، به گفته منابع آگاه خبری، نتانیاهو همچنان معتقد بوده است که اسرائیل باید قاطعانه با بازگشت آمریکا به برجام مخالفت و به‌طور مرتب خطرها و معایب آن را به دولت بایدن یادآوری کند و همچنین از افکار عمومی آمریکایی‌ها در این زمینه یاری بخواهد. همین منابع گفته‌اند بنی گانتز و گبی اشکنازی، هر دو از درپیش گرفتن رویکردی ملایم‌تر جانبداری می‌کنند.

بنابر این گزارش، مقام‌های اسرائیلی به دلیل اختلاف نظرها در این جلسه به تصمیم‌گیری نهایی نرسیده‌اند. 

دولت جو بایدن، رئیس‌ جمهوری جدید آمریکا، روز پنجشنبه، ۳۰ بهمن ماه، اعلام کرد که آماده گفت‌وگو با تهران درمورد بازگشت متقابل به توافق برجام است. یک فرد مطلع به خبرگزاری رویترز گفته است که اسرائیل پیشاپیش از این موضوع مطلع شده است.

جو بایدن و خاورمیانه

تیتر یک
  • رمزگشایی از سیاست دولت رئیسی در تزریق اخبار مثبت

    در حالی که خبر عضویت قطعی ایران در سازمان همکاری شانگهای به لحاظ ذهنی و روانی یک پیروزی برای کشور تحت تحریم محسوب…

از دست ندهید
بلیط هواپیما