رویترز خبر داد؛

چین خواستار روابط سالم با آمریکا شد

کدخبر: 398805
اقتصادنیوز : نخست وزیر چین روز پنجشنبه تاکید کرد پکن و واشنگتن منافع مشترکی دارند به همین علت باید برای ایجاد روابط سالم تلاش کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری صداو سیما، لی ککیانگ نخست وزیر چین که در پایان نشست سالانه مجمع خلق چین (پارلمان) در کنفرانسی مطبوعاتی سخن می‌گفت، بر ضرورت احترام به منافع بنیادین دو کشور، همکاری دو جانبه مبتنی بر اصل برنده-برنده و همچنین عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از پکن؛ آمریکا و چین برای گسترش نفوذ خود در حوزه هند و اقیانوس آرام رقابت می‌کنند. آمریکا با چین در برخی مسایل از جمله روش‌های اقتصادی این کشور، سیاست‌های پکن درباره هنگ کنگ و تایوان و همچنین وضعیت حقوق بشر در منطقه مسلمان نشین سین کیانگ اختلاف دارد. نخست وزیر چین افزود طبیعی است که دو کشور در برخی موضوعات اختلاف نظر داشته باشند، اما مهم این است که چگونه آن‌ها را حل و فصل کنند. وی افزود دو کشور باید از طریق ارتباط، گفتگو، احترام متقابل و برابری اختلافات خود را مرتفع کنند. در حالی که روابط چین و آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به شدت سرد شد، جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا قول داده است که سیاست واشنگتن در قبال پکن را مورد بازبینی قرار دهد. جو بایدن و همتای چینی اش شی جینپینگ ماه گذشته اولین بار با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند. اختلافات دو طرف درباره بسیاری از موضوعات در این گفتگو نمایان شد. رئیس جمهور چین هشدار داده است که رویارویی چین و آمریکا می‌تواند برای دو کشور فاجعه بار باشد.

تیتر یک
  • پیش بینی بازار سهام ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: تاثیرپذیری رفتارهای معاملاتی در بازار سهام را می‌توان در پیوند با تصمیمات اخیر سیاست‌گذار درباره تقویت سمت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما