نمازی و طاهباز در مسیر آزادی؟/ ادعای گاردین درباره نقل‌مکان ۲زندانی ۲تابعیتی در اوین

کدخبر: 409836
اقتصادنیوز؛ با وجود اینکه مقامات ایران و آمریکا توافق درباره مبادله زندانیان ۲تابعیتی را تکذیب کرده‌اند، روزنامه گاردین مدعی انتقال سیامک نمازی و مراد طاهباز به سلول‌هایی شد که سابقاً زندانیان در آستانه آزادی به آنجا منتقل شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ وبگاه روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی مدعی شد که مراد طاهباز و سیامک نمازی به سلول هایی نقل مکان کرده‌اند که قبلا زندانیان قبل از آزادی در آنجا نگه داشته شده‌اند.

گاردین نوشت: به گفته منابع داخل زندان ، دو شهروند دو تابعیتی  ایرانی-آمریکایی که در تهران بازداشت هستند به روشی که قبلاً به آزادی بازداشت‌شدگان انجامیده بود، به مکانی جدید در زندان اوین منتقل شده‌اند.

به نوشته این روزنامه، این اقدامات می‌تواند به منزله صحت گزارش‌های اخیر رسانه‌های ایران مبنی بر مبادله  قریب الوقوع چهار زندانی که نامی از آن‌ها برده نشده بود، باشد.

وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گزارش ها را تکذیب کرد. همچنین گفت که مذاکره‌ای در مورد آزادی زندانی دیگر ، نازنین زاغری راتکلیف، دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی هم در کار نیست و افزود که این پرونده مربوط به قوه قضاییه است.

با این حال گاردین مدعی است منابع داخل زندان اوین گفته‌اند که دو ایرانی-آمریکایی، مراد طاهباز و سیامک نمازی ، به سلول های جدید منتقل شدند. طاهباز روز شنبه و نمازی روز یکشنبه به بلوک دیگری منتقل شدند که قبلاً برای توجیه و تعهد زندانیان در آستانه آزادی مورد استفاده قرار می گرفت. دو زندانی سابق دیگر، ژیو وانگ و نزار زاکا، قبل از آزادی در همین مسیر قرار گرفته بودند.

به نوشته گاردین، طاهباز از بنیانگذاران بنیاد میراث حیات وحش پارسی است و در نوامبر 2019 به جرم ارتباط با ایالات متحده به 10 سال زندان محکوم شد. نمازی طولانی ترین زندانی ایرانی-آمریکایی در ایران است و در اکتبر سال 2016 به 10 سال حبس محکوم شد.

گاردین در پایان نوشته است: دور جدید مذاکرات هسته‌ای بین ایالات متحده و ایران در وین به احتمال معاملات جانبی درباره تبادل زندانیان افزوده است. اما در دنیای پیچیده مذاکرات، دولت‌ها تمایل دارند که گزارش‌ها را تا زمان تکمیل فرآیند انکار کنند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما