در اجلاس سالانه وزرای امور خارجه گروه ۷۷ به علاوه چین مطرح شد؛

راهکار تخت روانچی برای مقابله با چالش‌های جهانی

کدخبر: 458419
مجید تخت‌روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست وزرای خارجه گروه ۷۷ و چین بر توسل به چندجانبه‌گرایی و همکاری جمعی برای مقابله با چالش‌های کنونی در جهان تأکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل طی سخنانی در چهل و پنجمین اجلاس سالانه وزرای امور خارجه گروه ۷۷ به علاوه چین اظهار داشت: در حالی که امسال پنجاه و پنجمین سالگرد تصویب منشور الجزایر در اولین اجلاس وزرای امور خارجه گروه ۷۷ به علاوه چین را گرامی می‌داریم باید همچنان همانگونه که در  آن سند مزبور، حول آرمان‌ها و منافع مشترک اعضای گروه، متحد مانده و به طور مصمم، تلاش‌های جمعی خود را برای نیل به توسعه اقتصادی و اجتماعی و نیز تحقق صلح، ثبات و رفاه همه اعضای گروه معطوف کنیم. 

وی افزود: گروه ۷۷ به علاوه چین به عنوان بزر‌گ‌ترین بلوک بین دولتی در سازمان ملل، این ابزار و اهرم را در دسترس همه کشورهای در حال توسعه قرار می‌دهد تا بتوانند منافع جمعی خود را با تکیه بر ارتقای ظرفیت مذاکراتی در همه مسائل اقتصادی بین‌المللی در سازمان ملل به پیش ببرند. اکنون پس از نزدیک به شش دهه از تاسیس این گروه و علیرغم همه موانع و چالش‌هایی که با آن مواجهیم، گروه ۷۷ طی این سال‌ها توانسته در عمل ثابت کند که همکاری بین‌المللی تنها راه حفظ و پاسداشت از ارزش‌های مشترک و حل و فصل چالش‌های فراروی جهان است.   

سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل در ادامه خاطرنشان کرد: هر چند شکل چالش‌هایی که امروز با آن روبرو هستیم در مقایسه با سال‌های ابتدایی تشکیل گروه ۷۷ قدری تفاوت کرده، اما ماهیت این چالش‌ها تغییر چندانی نداشته و تنها راه مقابله با آن نیز توسل به چندجانبه گرایی و همکاری جمعی است. 

تخت روانچی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: همه گیری کووید-۱۹ زنگ هشداری برای کل جهان بود تا یک بار دیگر به ما یادآوری کند که توسعه، رفاه و سعادت بشریت به یکدیگر متصل بوده و وابستگی متقابل دارد. با این وجود، در حالی‌که همه کشورها، دست در دست یکدیگر به همکاری برای مقابله با این همه گیری مشغولند، متاسفانه شاهدیم که آمریکا به تحمیل اقدامات نامشروع یکجانبه قهرآمیز خود از جمله تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی بر تعدادی از کشورها که بیشترین خسارت و رنج را از عواقب وخیم همه گیری کرونا متحمل شده‌اند، ادامه می‌دهد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: این اقدامات غیرقانونی از یک سو و فقدان اقدام موثر و جدی از طرف جامعه بین‌المللی برای مقابله با این اقدامات، موجب شده که آرمان توسعه پایدار و محور آن یعنی «هیچ‌کس نباید از توسعه عقب بماند»، به یک شعار صرفا بی محتوا، بی معنی و تزیینی بدل شود. 

نماینده ایران در سازمان ملل در پایان گفت: معتقدیم مهمترین بحران‌ها و چالش‌های بین‌المللی امروز فراروی بشر،  یعنی همه گیری کرونا و نیز یکجانبه گرایی، شکست نخواهد خورد، مگر این‌که با پاسخ جمعی و واحد و نیز تلاش مشترک همه کشورهای جهان تحت لوای چندجانبه گرایی و همبستگی و مطابق با روح همکاری جمعی بین‌المللی، مواجه شوند و این آرمانی است که گروه ۷۷ به علاوه چین برای تحقق آن ایجاد شده است.

تیتر یک
  • نیم‌قرن با اقتصاد ایران، ۲۹ اردیبهشت

    اقتصادنیوز : نیم قرن با اقتصاد ایران روایتی است از تحولات، شخصیت‌ها و شاخص‌های اقتصاد ایران و موضوعاتی که به نوعی با…

از دست ندهید
فلای تودی