خط و نشان مسکو برای آمریکا / واشنگتن اهداف ضد روسی را دنبال می‌کند

کدخبر: 463913
اقتصادنیوز: وزارت خارجه روسیه با رد اقدام آمریکا برای مشروط کردن گفت‌وگوهای امنیتی دوجانبه، گفت واشنگتن از اراده سیاسی برای مذاکره برخوردار نیست و اهداف ضد روسی را دنبال می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) تاکید کرد که آمریکا نمی‌تواند شرایط را برای مذاکره با روسیه دیکته کند.

ریابکوف در مصاحبه با نشریه «اینترنشنال اِفرز» گفت، تلاش آمریکا جهت استفاده ابزاری از گفت‌وگو با روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی، برای ادامه توسعه نظامی اوکراین منجر به وخامت اجتناب‌ناپذیر اوضاع خواهد شد.

به نوشته وبگاه «ریانووستی» به نقل از این مصاحبه، وی توضیح داد: «ما می‌خواهیم به سرعت توافق‌هایی را که روی کاغذ آورده‌ایم و به شکل قراردادی تعیین کرده‌ایم، رسمی کنیم».

این دیپلمات روس با بیان اینکه مسکو به این نتیجه رسیده که واشنگتن اراده سیاسی برای مذاکره ندارد، گفت: «هر اتفاقی که می‌افتد به عنوان پرده‌ای برای ادامه همان سیاست توسعه نظامی در خاک اوکراین و سایر کشورها برای اهداف ضد روسی استفاده می‌شود».

ریابکوف همچنین افزود: «این دقیقاً همان چیزی است که ما را بر آن داشت تا پیشنهادات خود را (در مورد ضمانت‌های امنیتی) ارائه دهیم و در این شرایط، مسئولیت بدتر شدن بیشتر و احتمالاً وخامت اجتناب‌ناپذیر آن بر دوش طرف آمریکایی و متحدان واشنگتن است».

پیش از این، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین شرط دیدار رؤسای جمهور آمریکا و روسیه را پذیرش تضمین‌های امنیتی مسکو توسط واشنگتن اعلام کرده بود. (جزئیات بیشتر)

در تاریخ ۱۷ دسامبر بود که وزارت خارجه روسیه پیش‌نویس معاهدات امنیتی با آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را منتشر کرد. این تضمین‌ها به‌صورت خاص گسترش بیشتر ائتلاف ناتو به شرق و ورود کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق به آن را مردود می‌داند. این پیش‌نویس همچنین امکان ترک هرگونه فعالیت نظامی در اوکراین، سایر کشورهای اروپای شرقی و همچنین در قفقاز و آسیای مرکزی توسط بلوک را فراهم می‌کنند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما