ضربه کاری جو بایدن به اقتصاد روسیه

کدخبر: 482156
اقتصادنیوز: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که آمریکا، گروه ۷ و اتحادیه اروپا روابط تجاری عادی دائمی با روسیه را لغو می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، جو بایدن روز جمعه به وقت محلی همزمان با ادامه جنگ در اوکراین در سخنانی از کاخ سفید گفت: لغو این امتیاز به این معنی است که روسیه به راحتی نخواهد توانست با آمریکا تجارت کند. این کار با هماهنگی کشور های جهان که نیمی از اقتصاد جهان را به خود اختصاص می دهند انجام می شود و یک ضربه سنگین دیگر به اقتصاد روسیه خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما همچنین اقدامات بیشتری انجام می دهیم و وارادت کالا از بخش های کلیدی روسیه مانند الکل و غذاهای دریایی و الماس را ممنوع می کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: پوتین یک متجاوز است و باید هزینه پرداخت کند.

بایدن همچنین اعلام کرد که امروز با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفتگو کرده و به او اطمینان داده است که آمریکا در کنار مردم اوکراین می ایستد.

رییس جمهوری آمریکا تاکید کرد: ما در اوکراین با روسیه نخواهیم جنگید. درگیری مستقیم میان ناتو، آمریکا و روسیه به معنی جنگ جهانی سوم است.

وی ادامه داد: حمله روسیه به اوکراین هیچ وقت پیروز نخواهد شد. پوتین  امیدوار بود بر اوکراین غلبه کند، اما شکست خورد.

بایدن در عین حال هشدار داد اگر روسیه در اوکراین از سلاح شیمیایی استفاده کند، هزینه بسیار سنگینی پرداخت خواهد کرد.

روسیه دولت اوکراین را متهم کرده است که با همکاری آمریکا در حال اداره کردن آزمایشگاه هایی به منظور تولید تسلیحات میکروبی (بیولوژیک) است اما کی یف و واشنگتن هر دو این امر را تکذیب کرده اند.

روسیه در سال ۲۰۱۸ نیز آمریکا را متهم کرد که به طور محرمانه در آزمایشگاهی در کشور گرجستان آزمایش های بیولوژیکی انجام داده است.

آمریکا و انگلیس از چهارشنبه گذشته به این سو مدعی شده اند که روسیه در اوکراین از تسلیحات شیمیایی استفاده می کند.

الکساندر شولگین نماینده دائم روسیه در سازمان ممنوعیت بکارگیری تسلیحات شیمیایی چندی پیش اعلام کرد که مسکو به زودی اسنادی در خصوص اقدامات تحریک آمیز صورت گرفته در زمینه بکارگیری تسلیحات شیمیایی در اوکراین برای این سازمان ارسال خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه دوشنبه ۲۱ فوریه (۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ماه) نیز در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

همزمان با ادامه آتش جنگ در اوکراین، سیل واکنش‌های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه در حال افزایش است.

تیتر یک
  • ضعف دلار ادامه پیدا می‌کند؟

    اقتصادنیوز: به گفته بسیاری از تحلیلگران، بزرگترین عامل محرک حرکت صعودی طلا، در روزهای اخیر روند نزولی شاخص دلار آمریکا …

از دست ندهید
فلای تودی