پش بینی رئیس پنتاگون درباره جنگ روسیه با ناتو

کدخبر: 494537
اقتصادنیوز:لوید آستین اظهار داشت: به نظر من محاسبات پوتین نشان می دهند که روسیه نمی خواهد با اتحاد ناتو وارد جنگ شود.

به گزارش اقتصانیوز به نقل از ایرنا، لوید آستین وزیر دفاع  آمریکا روز چهارشنبه در کمیته تخصیص بودجه دفاعی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار داشت: محاسبات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه شامل حمله به ناتو نمی شود، اما هرگونه حمله به یکی از اعضای  این ائتلاف نظامی " بازی را تغییر خواهد داد."

وزیر دفاع آمریکا گفت: اگر روسیه تصمیم بگیرد به کشوری که عضو ناتو است حمله کند، بازی تغییر خواهد کرد.

این مقام دولت بایدن ادامه داد:  در این صورت با توجه به تعهدات ماده ۵ (حمله به یک عضو ناتو حمله به همه اعضا است)، ناتو به احتمال زیاد به شکل یک ائتلاف به این حمله به گونه ای پاسخ خواهد داد.

رئیس پنتاگون در عین حال اظهار داشت: اما به نظر من محاسبات پوتین نشان می دهند  که روسیه نمی خواهد با اتحاد ناتو وارد جنگ شود.

پیش از این، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی ضمن صحه گذاشتن بر قدرت محاسبات جنگی پوتین افزود که بیم آن دارد رئیس جمهوری روسیه هیچ راهبردی برای خروج از جنگ اوکراین نداشته باشد.

رئیس جمهوری آمریکا ادعا کرد نگران است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه راهی برای خروج از جنگ اوکراین نداشته باشد.

بایدن رئیس جمهوری روسیه را مردی بسیار محاسبه گر اما بدون هیچ گونه راهبرد خروج توصیف و اعتراف کرد ما سعی داریم بفهمیم که باید در این مورد چه کاری انجام دهیم.  

شبکه خبری اسکای نیوز در ادامه نوشت: پوتین مدت‌هاست به دلیل آنچه که گسترش مرزهای ناتو به سمت شرق اروپا نامیده، به غرب هشدار می دهد و تهدید کرده است که جنگ می تواند به فراتر از مرزهای اوکراین کشیده شود؛ تهدیدی که دولت کی‌یف و متحدان غربی آن قاطعانه رد کرده اند.

با این حال، اظهارات خوشبینانه بایدن در مورد وحدت آمریکا و اروپا در حالی مطرح شده است که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه نسبت به امیدواری اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا هشدار داد.  

وی در سخنرانی خود در شهر استراسبورگ به مناسبت روز پیروزی اروپا گفت: همه ما به خوبی می دانیم که روند پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا ممکن است چندین سال و حتی دهه ها طول بکشد. 

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه و ارسال تسلیحات به این کشور همچنان ادامه دارد. مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی