کنعانی مقدم:

برجام مُرده است، باید فاتحه اش را خواند

کدخبر: ۵۲۵۱۲۷
تحلیلگر مسائل سیاست خارجی گفت: خیلی وقت است پرونده برجام بسته شده است. الان فقط موضوع تحریم ها روی میز قرار دارد. آمریکا پذیرفته بود در قبال یکسری از گام های ایران، یکسری تحریم ها را لغو کند، وقتی آمریکا به تعهداتش عمل نکرد بنابراین عملا تعهدی هم برای ایران باقی نمی ماند.
برجام مُرده است، باید فاتحه اش را خواند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، مذاکرات برجامی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برد. در حالیکه آمریکا از به بن بست رسیدن مذاکرات سخن می گوید، ایران برعکس می خواهد صحنه دیپلماسی را فعال و پرتحرک نشان دهد.

حسین کنعانی مقدم درباره آخرین وضعیت مذاکرات برجامی گفت: ایراگر آان قدرت هسته ای است و طبیعتا آژانس و شورای حکام ایران را به عنوان یک قدرت هسته ای مورد رصد قرار می دهند. چه برجام احیا شود و چه نشود ما به عنوان یک قدرت هسته ای باید یکسری تعهدات بین المللی را در چارچوب ان پی تی داریم.

وی افزود: دموکرات ها معتقدند احیای برجام پیش از انتخابات کنگره به ضرر این حزب و دولت بایدن است، بر همین اساس دولت واشنگتن سعی خواهد کرد که تا انتخابات صبر کند و بعد از آن موضوع مذاکرات را از سر بگیرد. در این فاصله آژانس و ایران بر سر موضوعات پادمانی گفتگو خواهند کرد بنابراین تحریم ها تا زمان بازگشت آمریکا به برجام برداشته نمی شود.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی اظهار کرد: خیلی وقت است پرونده برجام بسته شده است. الان فقط موضوع تحریم ها روی میز قرار دارد. آمریکا پذیرفته بود در قبال یکسری از گام های ایران، یکسری تحریم ها را لغو کند، وقتی آمریکا به تعهداتش عمل نکرد بنابراین عملا تعهدی هم برای ایران باقی نمی ماند.

وی با بیان اینکه برجام مُرده است و باید فاتحه اش را خواند، ادامه داد: وقتی ایران از موضوع لغو تحریم ها متنفع نشود، طبیعتا آن طرف معادله سعی خواهد کرد در قالب رعایت چارچوب های ان پی تی قدرت هسته ای اش را بیشتر کند.

کنعانی مقدم درباره انتقادها به عملکرد تیم مذاکره کننده ایران گفت: اگر مسئولیتی در این حوزه به من سپرده می شد، مستقیما با خود آمریکا در موضوع لغو تحریم ها مذاکره می کردم و مذاکرات را به نتیجه می رساندم. ما متأسفانه برای باج دادن به سایر کشورهای 1+5 امکان دارد خیلی از منافع مان را از دست بدهیم. قرار گرفتن در وضعیت بلاتکلیفی بزرگترین ضربه را هم به اقتصاد و مسائل داخلی ما می زند.

تیتر یک
کارگزاری مفید