خط و نشان چین برای تایوان /هر دو سوی تنگه برای ماست

کدخبر: ۵۶۸۷۶۰
وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین با تاکید بر مساله تایوان بعنوان موضوعی داخلی، از کشورهای گروه ۷ خواست تا بی چون چرا به اصل یک چین واحد پایبند بمانند.
خط و نشان چین برای تایوان /هر دو سوی تنگه برای ماست

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، چین گانگ وزیر خارجه دولت پکن جمعه گفت که هر دو سوی تنگه تایوان به چین تعلق و حق اعمال حاکمیت بر آن را دارد.

به گزارش رویترز، وی در «اجلاس لانتینگ» در شانگهای اظهار کرد: اخیرا لفاظی‌هایی بیهوده‌ای مطرح شده است مبنی بر اینکه چین قصد دارد وضع موجود در تنگه تایوان را تغییر داده و صلح و ثبات در این تنگه را مختل کند.

وی افزود: این منطق، پوچ و نتیجه‌گیری آن خطرناک است.

وانگ ونبین سخنگوی وزارت خارجه چین سه‌شنبه با تاکید بر مساله تایوان بعنوان موضوعی داخلی، از کشورهای گروه ۷ خواست تا بی چون چرا به اصل یک چین واحد پایبند بمانند.

وی تاکید کرد در جهان تنها یک کشور به عنوان چین شناخته می شود و تایوان نیز بخشی جدانشدنی از خاک چین است و دولت چین تنها دولت قانونی حاکم بر کل این کشور است. این به معنای اصل یک چین واحد و کلید صلح و ثبات در تنگه تایوان است.

چین، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و با مناسبات رسمی سایر کشورها با تایپه مخالف است. آمریکا مهم‌ترین تامین‌کننده سلاح برای تایوان است اما روابط دیپلماتیک سیاسی رسمی به این جزیره ندارد.

مقام‌های آمریکایی مدعی هستند که شی جین پینگ رئیس جمهوری چین به ارتش این کشور دستور داده است تا برای حمله به تایوان تا سال ۲۰۲۷ آماده باشد اما این مساله به معنای تصمیم قطعی پکن برای حمله نیست. 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی