پس لرزه های اعطای خودرو شاسی بلند به نمایندگان /فلاحت پیشه: برخی نمایندگان معروف هستند به کاسب!

کدخبر: ۵۷۰۲۵۴
فلاحت پیشه گفت: «با این‌که برای وزیر صمت خیلی لابی‌گری صورت گرفت تا استیضاحش اعلام وصول نشود، اما پس از اعلام وصول ، باز هم متاسفانه لابی‌گری‌ها ادامه پیدا کرد و نتیجه‌اش شد خبر خودروهای شاسی بلند اعطایی به برخی نمایندگان که به کل اعتبار و جایگاه مجلس آسیب زد.»
پس لرزه های اعطای خودرو شاسی بلند به نمایندگان /فلاحت پیشه: برخی نمایندگان معروف هستند به کاسب!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، ​تکرار مکرر طرح‌ سوال و استیضاح نمایندگان مجلس اصول‌گرا از وزیران و سپس عقب‌نشینی از آن، عملکرد هیئت رییسه‌ی مجلس یازدهم را زیر سوال برده است.

درخواست آمریکا از ایران درباره زندانیان آمریکایی

فوری/ آمریکا یک نفت‌کش ایران را توقیف کرد

در نقد همین عملکرد، حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده سابق مجلس درباره این‌که آیا در ادوار گذشته مجلس باب بوده امضای نمایندگان پس از وصول از پای درخواست طرح استیضاح یک وزیر پس گرفته شود، به خبرآنلاین می‌گوید: «در گذشته این طور بود که نماینده‌ها امضا می‌کردند، استیضاح صورت می‌گرفت و در حین استیضاح ممکن بود استیضاح از عدد بیفتد. در مجلس دهم عملا یک ساز و کاری شکل گرفت تحت این عنوان که وقتی استیضاح اعلام وصول شد، دیگر کسی حق نداشت امضای خودش را پس بگیرد. برای اینکه شائبه‌ای به وجود نیاید.»

اتفاق خطرناک بعد از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان

جزئیات جدید از بیماری پوتین/ او به سرعت خواهد مُرد؟

فلاحت‌پیشه تا حدودی لابی‌گری دولت را برای پیشگیری از استیضاح وزیران خود طبیعی می‌داند اما پس از اعلام وصول استیضاح معتقد است: «وقتی استیضاح اعلام وصول شد. دیگر روند طبیعی استیضاح باید شکل بگیرد و به جای این‌که وزیر با معاون پارلمانی و مدیرکل پارلمانی وزارتخانه به‌دنبال لابی‌گری باشند، باید به دنبال تهیه پاسخ به سوالات می‌رفتند.

شوک بزرگ به خریداران خودرو در سامانه یکپارچه خودرو 

خبری خوش درباره واریز سود سهام عدالت

وی عقیم ماندن هرباره‌ی طرح‌های استیضاح را به‌نوعی امتناع از شفافیت تعبیر و تفسیر می‌کند و می‌گوید: «با این‌که برای وزیر صمت خیلی لابی‌گری صورت گرفت تا استیضاحش اعلام وصول نشود، اما پس از اعلام وصول ، باز هم متاسفانه لابی‌گری‌ها ادامه پیدا کرد و نتیجه‌اش شد خبر خودروهای شاسی بلند اعطایی به برخی نمایندگان که به کل اعتبار و جایگاه مجلس آسیب زد.»

فلاحت‌پیشه درباره امکان راستی‌آزمایی و شفافیت مجلس در بررسی موضوع خودروهای شاسی‌بلند به خبرآنلاین می‌گوید: «ساز و کار درونی مجلس هیئت نظارت بر رفتار نماینده است. این هیئت باید بررسی کند و به صورت شفاف گزارش بدهد. اگر این کار درست صورت بگیرد، اثر اقناعی خواهد داشت و موثر است و گرنه هیچ منعی برای ورود قوه قضاییه وجود ندارد.»

فلاحت‌پیشه درباره‌ی اینکه آیا لابی‌گری در سطحی که بین نماینده‌ها خودرو توزیع و اعطا بشود در مجالس قبلی سابقه داشته یا نه، می‌گوید: «به هیچ وجهه. اما در گذشته معدودی نماینده داشتیم که معروف بودند به کاسب. من معتقدم شان کلیت مجلس در هر دوره‌ای باید به دور از این مسائل کاسب‌کارانه باشد. اما این خبر به شان و اعتبار و جایگاه مجلس و تک تک نمایندگان آسیب می زند.» او تاکید دارد که اعلام وصول باید به معنی پایان لابی‌گری باشد.

فلاحت پیشه روند کنونی مسکوت ماندن استیضاح وزیران را در مجلس غیرطبیعی می‌داند می‌گوید: «در عمل اگر کسانی بخواهند برای عدم اجرای آیین‌نامه بهانه‌ای پیدا کنند، بهانه زیاد است. مثلا وقتی رهبری گفتند قوا با هم همکاری کنند، بلافاصله یک عده این‌را به‌معنای مخالفت ایشان با استیضاح اعلام کردند. اما واقعیتی که وجود دارد الآن معضل اصلی کشور معضل اقتصادی است و وزرای مربوط به این حیطه در دولت باید پاسخ‌گو باشند. وقتی در یک حوزه‌ای کار صورت نمی‌گیرد و شاخص‌های توسعه کشور در آن به شدت ضعیف است. آن وقت است که بخشی از نمایندگان می‌خواهند پیگیری کنند. اگر هیئت رییسه مانع پیگیری بشود، آن موقع این شکل تبانی به خودش می‌گیرد زیرا وقتی کسی ضعیف است، وظیفه نمایندگان است که از ابزارهای پنج گانه نظارتی خودشان استفاده کنند.»

او تاکید دارد: «اتقاقات رسوایی که در حوزه‌ی خودرو در کشور ما دارد صورت می‌گیرد در دنیای امروز بی‌سابقه است. هیچ‌گونه حقوق مصرف کننده‌ای دیده نشده است.»

فلاحت پیشه در تحلیل خود با توجه به عملکرد سابق این مجلس احتمال استیضاح وزیر صمت را قابل پشبینی نمی‌داند و می‌گوید: با توجه به شرایطی که پیش آمده و به سه دلیل؛ یکی بی‌سامانی حوزه‌ی صمت، دوم ظلمی که به مصرف کننده در حوزه بازار خودرو شد و سوم لابی گری‌ که شکل گرفت به طور معمول به خاطر این سه دلیل اگر در دوره هرکدام از مجلس‌های قبلی بود دیگر استیضاح قطعا رای می‌آورد و مجلس برای حفظ اعتبار خودش به استیضاح رای می‌داد. حالا وزیر هر کسی بود.»

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی