هشدار مسکو به کشورهای غربی درباره پیامدهای ارسال جنگنده اف 16 به اوکراین

کدخبر: ۵۷۴۸۸۲
معاون وزیر خارجه روسیه به کشورهای غربی درباره پیامدهای ارائه جت‌های جنگنده‌ «اف-۱۶» به اوکراین هشدار داد.
هشدار مسکو به کشورهای غربی درباره پیامدهای ارسال جنگنده اف 16 به اوکراین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر خارجه روسیه شنبه (۲۰ مه) هشدار داد کشورهای غربی در صورت تامین جت‌های جنگنده‌ «اف-۱۶» برای اوکراین، با «خطرات بزرگی» مواجه خواهند شد. 

به گزارش رویترز، او این هشدار را در پاسخ به سوالی درباره پیامدهای ارائه این جنگنده‌ها به اوکراین که خواستار دریافت آن از کشورهای ناتو است، بیان کرد. 

گرچه اوکراین هنوز تعهدی درباره تحویل این جنگنده‌ها دریافت نکرده، یک منبع وابسته به دولت آمریکا پیش‌تر خبر داد جو بایدن به همتایانش در گروه هفت گفته از برنامه مشترک با متحدان غربی خود برای آموزش کار با جنگنده‌های اف-۱۶ به خلبان‌های اوکراینی حمایت می‌کند.

معامله ایران و آمریکا بر سر نفتکش ها؟ /آماده باش در العدید

گروشکو در واکنش گفت: شاهد آن هستیم که کشورهای غربی همچنان سناریوی تشدید تنش را دنبال می‌کنند. این خطرات عظیمی برای خود آن‌ها همراه دارد. 

وی افزود: به هر حال، این موضوع در همه برنامه‌های ما لحاظ خواهد شد و همه امکانات لازم برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده را داریم. 

اوکراین خطاب به متحدان غربی‌اش گفته، جنگنده‌های اف-۱۶ موثرتر از جنگنده‌های فعلی ارتش این کشور هستند که به دوران شوروی سابق تعلق دارند. لهستان و اسلواکی تاکنون ۲۷ فرونده جنگنده میگ-۲۹ را در اختیار کی‌یف قرار داده‌اند.

دولت‌های غربی مدعی ادامه حمایت تسلیحاتی از اوکراین در جنگ با روسیه «تا هر زمان که نیاز باشد» هستند اما در مواجهه با واقعیات جنگ، نگران افت ظرفیت‌های ارتش‌های خودشان به دلیل افراط در اعطای سلاح و تجهیزات نظامی به کی‌یف شده‌اند. آن‌ها همچنین از بیم واکنش مسکو، از اعطای تسلیحاتی به اوکراین که این کشور را قادر به انجام حملات در عمق خاک روسیه کند، اجتناب کرده‌اند.

اخیرا رهبران انگلیس و هلند به «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین وعده تشکیل «ائتلاف جنگنده‌ها» برای ارسال جنگنده‌ اف-۱۶ به کی‌یف را دادند اما رهبران هر دو کشور صحبتی از این که خودشان به اوکراین جنگنده بفرستند، نکردند.

«آندری دودا» رئیس‌جمهور لهستان در واکنش به تشکیل این ائتلاف، با اعلام این که ارتش کشور خودش کمبود جنگنده‌های پیشرفته دارد، با اعطای جنگنده‌های اف-۱۶ خود به اوکراین مخالفت کرد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید