وزرای خارجه کشورهای اسلامی به پکن می‌روند!

کدخبر: ۶۱۰۷۸۹
اقتصادنیوز:«فیصل بن فرحان»، وزیر امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد، وزیران امور خارجه کشورهای عربی-اسلامی در آغاز یک فرآیند سیاسی با هدف پایان دادن به جنگ علیه غزه و برقراری فوری ورود کمک های انسانی به این منطقه تحت محاصره عازم چین می‌شوند.
وزرای خارجه کشورهای اسلامی به پکن می‌روند!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس به نوشته پایگاه اینترنتی «سعودی گازت»، فیصل بن فرحان در گفتگو با خبرنگاران در جریان اجلاس «گفتگوی منامه 2023» در پایتخت بحرین اعلام کرد، چین اولین مقصد در مسیر ماموریت کمیته وزیران امور خارجه مسلمان به منظور اعمال فشار های بین‌المللی برای پایان یافتن جنگ در نوار غزه خواهد بود.

وزیر خارجه عربستان فاش کرد، این کمته وزیران امور خارجه که اعضایش توسط رهبران کشورهای عربی و اسلامی بعد از نشست اخیر آنها در شهر ریاض تعیین شدند از روز دوشنبه عازم سفر به پکن خواهند شد.

وزیر امور خارجه عربستان تاکید کرد، این کمیته بعد از سفر به چین به کشورهای دیگری نیز سفر خواهد کرد تا بر فوریت برقراری آتش‌بس در غزه و تسهیل ورود کمک‌های بشردوستانه به این باریکه تاکید کند.

او ادامه داد: «ما باید برای حل‌وفصل سریع این بحران و پایان دادن به جنگی که علیه غزه به راه افتاده تلاش کنیم.»

سازمان همکاری اسلامی یک هفته پیش در ریاض -پایتخت عربستان سعودی- با دعوت از ۵۷ کشور عربی و اسلامی نشستی در راستای حمایت و اعلام همبستگی با مردم فلسطین برگزار کرد.

از جمله مهم‌ترین بندهای بیانیه پایانی این نشست، محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی تاکید بر ضرورت رفع محاصره غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه بود.

در جریان این اجلاس به موجب صدور قطعنامه‌ای وزیران امور خارجه عربستان،‌ اردن، مصر، قطر، ترکیه، اندونزی، نیجریه و فلسطین مامور به اجرای یک اقدام فوری بین‌المللی به نمایندگی از همه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب با هدف پایان دادن به جنگ در غزه شدند.

هدف ازاین قطعنامه ایجاد یک ابتکار عمل بین‌المللی برای متوقف کردن جنگ در غزه و فشار وارد کردن برای اجرای فرآیند سیاسی جدی برای برقراری صلح دائمی و جامع مطابق با مراجع جا افتاده بین‌المللی اعلام شد.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین به بیانیه پایانی نشست سازمان همکاری اسلامی در همبستگی با غزه واکنش نشان داد و به‌شدت از آن انتقاد کرد.

این جنبش گفت، این بیانیه به گونه‌ای بوده که گویی از طرف 57 کشور مرتبط با فلسطین صادر نشده است.

وزیر امور خارجه عربستان در حاشیه اجلاس گفتگوی منامه 2023 با جوزپ بورل، مسئول امور خارجی و سیاستگذاری امنیتی اتحادیه اروپا درباره تحولات در غزه و پیرامون آن دیدار و مذاکره کرد. به نوشته سعودی گازت، وزیر خارجه عربستان بر مخالفت کشورش با تشدید تنش‌های نظامی جاری و تجاوزات نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی علیه غیرنظامیان تاکید کرد.

او بر اهمیت متوقف کردن تشدید تنشها، جلوگیری از آواره شدن اجباری فلسطینی‌های غزه و فوریت تشکیل کریدورهای انسانی برای کمک به کودکان، زنان و غیرنظامیان در غزه تاکید کرده و از جامعه بین‌المللی خواست نقض فاحش قوانین انسانی بین‌المللی توسط نیروهای صهیونیست علیه مردم غزه را محکوم کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید