موشک‌هایی که با آب پر شده بود!

شناسایی عامل مهم پاک‌سازی بزرگ در ارتش چین!

کدخبر: ۶۲۰۶۲۹
اقتصادنیوز: رسانه‌ها از پاکسازی گسترده در ارتش چین خبر می‌دهند.
شناسایی عامل مهم پاک‌سازی بزرگ در ارتش چین!

به گزارش اقتصادنیوز پاکسازی گستردۀ ارتش چین توسط رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ پس از این اتفاق افتاده که فساد گسترده‌ای تلاش‌هایش را برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح تضعیف کرده است.

 

به گفتۀ منابع آشنا با ارزیابی‌های نظامی، اطلاعات ایالات متحده نشان می‌دهد پاکسازی گستردۀ ارتش چین توسط رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ پس از این اتفاق افتاده که فساد گسترده‌ای تلاش‌هایش را برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح تضعیف کرده و سؤالاتی را دربارۀ توانایی چین برای جنگیدن مطرح کرده است. 

به نوشته بلومبرگ، این فساد در نیروی راکتی چین و سرتاسر صنعت دفاعی چین چنان گسترده است که به گفتۀ کسانی که نخواستند نامشان فاش شود، حالا مسئولان ایالات متحده باور دارند احتمال هر گونه عملیات نظامی گسترده‌ای در سال‌های آینده کمتر از قبل شده است. 

یکی از آن افراد گفت این ارزیابی ایالات متحده به چندین نمونه از وجود اختلاس ارجاع داده است، از جمله موشک‌هایی که به جای سوخت با آب پر شده‌اند و تأسیسات پرتاب موشک بسیاری در غرب چین که درپوش‌هایشان اجازۀ عملکرد مناسب موشک‌ها را نمی‌دهند. 

به گفتۀ آنها، بر اساس ارزیابی ایالات متحده، فساد در ارتش آزادی‌بخش خلق چین باعث تضعیف اعتماد به نفس نسبت به توانایی‌های کلی‌اش شده است، به ویژه در زمینۀ نیروی راکتی، و بعضی از اولویت‌های مدرن‌سازی اصلی شی را عقب رانده است. طی شش ماه گذشته، تحقیقات دربارۀ این اختلاس بیش از یک دوجین مسئول ارشد دفاعی را به دام انداخته و این مسئله به بزرگ‌ترین سرکوب نظامیان چین در تاریخ مدرن این کشور تبدیل شده است. 

در عین حال، آن افراد می‌گویند ارزیابی ایالات متحده حاکی از تضعیف شی در اثر پاکسازی‌های گسترده نیست. بلکه می‌گویند، اقدامش برای برکناری اشخاص ارشد -از جمله بعضی از افرادی که زیر نظر خودش ترفیع گرفتند- نشان می‌دهد که همچنان حزب کمونیست را در مشت خود دارد و نسبت به افزایش نظم، حذف فساد و نهایتاً آماده‌سازی ارتش چین برای جنگ در بلند مدت جدی است. 

سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید حاضر نشدند نظری در این باره بدهند. وقتی از سرهنگ دوم مارتین مینرز، از سخنگویان پنتاگون، دربارۀ اطلاعات ایالات متحده پرسیده شد، گفت در گزارش سالانۀ وزارت دفاع دربارۀ چین از تلاش‌های شی برای تقویت و تسریع تحقیقات ضدفساد در ارتش آزادی‌بخش خلق صحبت شده است اما جزئیات دیگری نداد.

طی آخر هفته نشد با وزارت دفاع چین صحبتی در این باره داشته باشیم.

ارزیابی‌های ایالات متحده را نمی‌توان به صورت مستقل تأیید کرد. در گذشته، یعنی هنگامی که سیاستمداران ایالات متحده با تصمیماتی در خارج از پکن، از جمله حرکات سریع برای تثبیت کنترل حزب کمونیست چین بر هنگ کنگ و نظامی‌سازی دریای چین جنوبی، غافلگیر شدند، از ناتوانی آژانس‌های اطلاعاتی از ارائۀ اطلاعات دربارۀ حلقۀ داخلی شی گلایه کرده بودند. 

شی میلیاردها دلار را به هدفش، تحول نیروهای نظامی چین به یک نیروی مدرن در سال 2027، اختصاص داده است. بخش مهمی از این برنامه، بهبود وضعیت نیروی راکتی است که نقش مهمی در هر گونه نقشه‌ای برای حمله به تایوان خواهد داشت. جنگ روسیه با اوکراین است که شدیداً تحت تأثیر فساد قرار گرفت و همین هشدارهایی را به پکن داد. تا سال 2014، پژوهشگران ارتش آزادی‌بخش خلق، فساد را «قاتل شمارۀ یک و مانع توانایی جنگیدن» می‌نامیدند.

در ماه‌های اخیر، شواهد پاکسازی فساد گسترۀ شی عمومی شده‌اند.

در آخرین مورد در 29 دسامبر، قوۀ مقننۀ چین شش شخصیت نیروی دفاعی را اخراج کرد، پنج نفرشان به نیروی موشکی مرتبط بودند و دست کم دو نفرشان به ادارۀ توسعۀ تجهیزات مربوط بودند که مسئول تسلیح نظامیان است. 

چند روز قبل، اصلی‌ترین ادارۀ مشاورۀ سیاسی چین به صورت عمومی سه مدیر اجرایی تولیدکنندگان دولتی موشک را برکنار کرد. این سیل پاکسازی‌ها در اکتبر و زمانی آغاز شد که وزیر دفاع سابق چین، لی شانگفو، فقط پس از هفت ماه وزارت برکنار شد.

این‌ها فقط برکناری‌هایی است که پکن آنها را عمومی کرده است. برخلاف دیگر بخش‌های نظام چین، بخش نظامی تحقیقات فسادش را به صورت عمومی اعلام نمی‌کند. رسانۀ خبری کای‌شین گزارش داد که در نوامبر، دیگر سرلشکر نیروی راکتی را بی سر و صدا از قوۀ مقننۀ شهری پکن کنار گذاشتند. 

نشانه‌های عمومی تلاش شی برای از بین بردن اختلاس در نیروهای نظامی نخستین بار در ژوئیه ظاهر شد، هنگامی که ارشدترین ادارۀ نظامی چین اعلام کرد از سازوکار جدیدی برای شناسایی و جلوگیری از فساد استفاده می‌کند. چند روز بعد، ادارۀ توسعۀ تجهیزات، تحقیق دربارۀ اختلاس‌های گذشته را آغاز کرد، دوره‌ای که با ریاست آقای لی در آنجا هم‌پوشانی داشت.

طی حرکتی نادر، این اداره هشت موردِ تحت بررسی را فهرست کرد، از جمله «نشت اطلاعات» و کمک به شرکت‌های به خصوصی برای برنده شدن مناقصه‌ها. اندکی بعد خبر آمد سه رئیس نیروی راکتی مورد بازرسی قرار گرفته و اخراج شده‌اند.

روزنامۀ رسمی نیروهای نظامی چین در سرمقالۀ یکم ژانویه تعهد داد سال جاری را مشغول «جنگ با اختلاس» باشد که نشان می‌دهد احتمالاً پاکسازی‌های بیشتری در راه باشند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی