تاریخ محاکمه اسرائیل اعلام شد

کدخبر: ۶۲۱۳۳۶
اقتصادنیوز : اسرائیل برای نخستین بار در تاریخ خود در مقابل دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه در روز پنجشنبه به خاطر پرونده اقامه شده توسط آفریقای جنوبی به اتهام کشتار دسته جمعی و جنایت جنگی علیه مردم فلسطین حاضر می‌شود.
تاریخ محاکمه اسرائیل اعلام شد

 به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، آفریقای جنوبی پرونده‌ای از ۸۰ صفحه مستندسازی شده ارائه داده که باعث شده «اسرائیل روی یک پا قرار بگیرد» چرا که حکم این دیوان نافذ است و رهبران نظامی و سیاسی این رژیم در معرض حبس و تعقیب قرار می‌گیرند.

در این راستا، رژیم صهیونیستی تصمیم گرفته است کارشناسان ارشد حقوقی خود از جمله یکی از افراد نجات یافته از هولوکاست را این هفته به لاهه بفرستد تا با اتهام‌ها مبنی بر ارتکاب کشتار دسته جمعی در حق فلسطینی‌ها در غزه مقابله کنند.

خبر مرتبط
ناقوس خطر برای اعراب به صدا در آمد!/حمله اسرائیل به غزه بایدن و مودی را قربانی می‌کند؟

اقتصادنیوز: حمله اسرائیل به نوار غزه جهان را لرزاند تا جایی که بسیاری از ناظران از تاثیر منفی حملات اسرائیل به غزه بر فرایند انتخابات سال 2024 بالاخص در باب انتخاب دوباره بایدن می گویند.

رودررو شدن با دیوان بین‌المللی دادگستری برای رژیم صهیونیستی مسئله‌ای نامعمول به حساب می‌آید.

تصمیم اسرائیل برای مشارکت در این محاکمه به جای تحریم آن نشانگر نگرانی‌های رژیم صهیونیستی نسبت به این است که قاضیان دستوری را برای اسرائیل مبنی بر توقف جنگش علیه غزه و تخریب وجهه بین‌المللی آن صادر کنند.

این پرونده ممکن است چندین سال ادامه یابد اما در درخواست آفریقای جنوبی از این دیوان آمده است که حکمی را به صورت فوری و الزام آور برای رژیم صهیونیستی صادر کند تا سریعا عملیات نظامی خود را در غزه و علیه آن متوقف کند.

یکی از این کارشناسان ارشد که رژیم صهیونیستی درصدد اعزام آنها به لاهه است، اهارون باراک، از افراد نجات یافته از هولوکاست است. باراک ۸۷ ساله در سال ۱۹۳۶ در لیتوانی متولد شد.

خبر مرتبط
مخالفت عباس با طرح های اسرائیل

اقتصادنیوز : رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد نوار غزه بخشی از فلسطین است و ‌نمی‌توان طرح‌های رژیم صهیونیستی برای جدا کردن غزه یا بخش‌هایی از آن را قبول کرد.

او پسر بچه‌ای بود که در پنج سالگی در یک کیسه از محله یهودی نشین در زادگاهش کوونو در لیتوانی به صورت قاچاقی انتقال یافت. او در سال ۱۹۴۷ به همراه والدینش به فلسطین مهاجرت کرد، یعنی یک سال قبل از اعلام تشکیل «اسرائیل».

او در اظهاراتی گفته که یکی از نجات یافتگان از هولوکاست است.

باراک در سال ۱۹۷۸ در مذاکرات صلح کمپ دیوید با مصر شرکت کرد و از سال ۱۹۹۵ تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۰۶ به عنوان رئیس دادگاه عالی اسرائیل خدمت کرد. او در مورد پرونده‌های مربوط به تعامل اسرائیل با فلسطینی‌ها حکم داد و دارای مدرک افتخاری از دانشگاه‌هایی از جمله دانشگاه ییل و آکسفورد است.

او همچنین در یک سال گذشته در بطن جنجال‌های حقوقی داخلیِ به شدت دوقطبی قرار داشت و در مخالفت با طرح «اصلاحات قضایی» که توسط کابینه راست به رهبری بنیامین نتانیاهو مطرح شد، صریح بود. نتانیاهو و متحدانش برای بی اعتبار کردن باراک تلاش کردند، در حالی که برنامه‌های خود را برای اصلاح سیستم قضایی ادامه می‌دادند.

تظاهرکنندگان در مقابل خانه او در تل آویو تحصن کردند و سیاستمداران در سخنرانی ‌ای خود در کنست از او انتقاد کردند. اما در مواجهه با این موضوع در لاهه، موضع نتانیاهو به سرعت تغییر کرد و حتی منتقدان او را شگفت زده کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی