حماس برای تل‌آویو شرط جدید گذاشت/ آزادی ۱۰۰ اسیر فلسطینی در قبال هر اسیر اسرائیلی

کدخبر: ۶۲۴۸۴۸
اقتصادنیوز: رسانه‌های اسرائیلی جزئیات شروط حماس برای آزادی اسرای اسرائیلی را فاش کردند.
حماس برای تل‌آویو شرط جدید گذاشت/ آزادی ۱۰۰ اسیر فلسطینی در قبال هر اسیر اسرائیلی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی شب گذشته با اشاره به تحرکات بین‌المللی برای دستیابی به توافق تبادل اسرا اعلام کرد که جنبش حماس شروط خود برای این تبادل را اعلام کرده و خواستار آزادی ۱۰۰ اسیر فلسطینی در قبال هر اسیر اسرائیلی، عقب‌نشینی کامل ارتش اسرائیل از نوار غزه است.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی در ادامه جزئیات بیشتری از مطالبات این جنبش مقاومت در نوار غزه، منتشر و ادعا کرد که حماس قبل از آزادی هر یک از اسرای نزد خود، علاوه بر آتش بس دو ماهه بین هر مرحله از توافق، خواستار آتش‌بسی بین ۱۰ تا ۱۴ روزه است. 

خبر مرتبط
واکنش حماس به طرح عجیب انگلیس برای توقف جنگ غزه

اقتصادنیوز: یکی از رهبران حماس در واکنش به طرح پنج ماده‌ای دولت انگلیس برای پایان دادن به جنگ غزه گفت: صحبت در مورد رفتن حماس از نوار غزه وارد نیست و با عقل همخوانی ندارد.

از سوی دیگر، روزنامه هاآرتص به نقل از یک منبع آگاه مذاکرات درباره تبادل اسرا نوشت که «اسرائیل و حماس به تفاهم‌های اولیه در خصوص بیشتر مفاد سند تبادل اسرا دست‌یافته‌اند».

خبر مرتبط
اعتراف عجیب تلویزیون اسرائیل/ وحشت نظامیان صهیونیست از نیروهای حماس+ فیلم

اقتصادنیوز: تلویزیون رژیم صهیونیستی صحنه هایی از وحشت و پنهان شدن نظامیان این رژیم در آشپزخانه یکی از پایگاه های ارتش را به نمایش گذاشت.

این منبع مدعی شد که توافق جدید ۳۵ روزه است و در ازای آزادی اسرای فلسطینی و ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه، اسرای اسرائیلی نزد حماس آزاد می شوند. بر سر تعداد اسرای فلسطینی که آزاد خواهند شد توافق شده و در حال حاضر بحث بر روی هویت آنهاست.

در همین راستا، یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی حاضر در مذاکرات به کانال ۱۲ گفت: ما به هیچ وجه نباید این شروط را بپذیریم، زیرا در این صورت همه کشورهای منطقه متوجه خواهند شد که با اسیر گرفتن از اسرائیل می‌توانند آن را سرنگون کنند.

این در حالی است که تحرکاتی در سطح بین‌المللی برای دستیابی به توافق تبادل اسرا با حماس آغاز شده است. خبرگزاری فرانسه از برگزاری یک نشست سران درباره توافق جدید تبادل اسرا میان مقاومت فلسطین و اسرائیل طی روزهای آتی خبر می‌دهد.

یک مقام مسؤول آمریکایی در گفت‌وگو با شبکه سی.ان.ان نیز گفت که انتظار می‌رود رئیس سیا ویلیام برنز در روزهای آینده در اروپا با همتای اسرائیلی خود دیوید بارنیا، رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر عباس کامل و نخست‌وزیر قطر محمد بن عبدالرحمن آل ثانی برای بحث درباره توافق جدید تبادل اسرا دیدار کند.

واشنگتن پست نیز از تلاش‌های برنز برای دستیابی به توافق تبادل اسرا طی روزهای آتی خبر داد. کاخ سفید نیز از تلاش‌ها برای این امر و تداوم مذاکرات جدی در این خصوص خبر داد. این در حالی است که حماس تاکنون بارها تاکید کرده که بدون توقف جنگ، اسیری را آزاد نخواهد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا جو بایدن نیز روز جمعه در تماس‌های تلفنی جداگانه با سران قطر و مصر درباره تلاش‌ها برای آزاد کردن اسرا از غزه صحبت کرد و پایگاه آکسیوس با انتشار این خبر نوشت: این تماس‌های تلفنی بخشی از تلاش‌های بایدن و تیم او برای رسیدن به توافقی است که می‌تواند به برقراری وقفه دو ماهه در جنگ غزه منجر شود. 

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که تلویزیون رژیم صهیونیستی پنجشنبه پیش( ۲۵ ژانویه) گزارش داد که قطر به تل‌آویو اطلاع داده جنبش حماس تصمیم به تعلیق مذاکرات درباره توافق تبادل اسرا گرفته و تا زمان توقف جنگ و عقب‌نشینی نظامیان اسرائیلی هیچ اسیری را آزاد نمی‌کند و به عنوان مرحله نخست توافق تبادل اسرا از تل‌آویو می‌خواهد همه نیروهای خود را از نوار غزه بیرون بیاورد.

این در حالی است که با وجود گذشت بیش از ۱۰۰ روز از جنگ غزه و عدم دستیابی رژیم صهیونیستی به اهدافش، نتانیاهو همچنان تکرار می‌کند تا زمانی که «حماس نابود نشود، اسرا بازگردانده نشوند و غزه غیر نظامی نشود» جنگ را متوقف نمی‌کند.

هرچند که روزنامه نیویورک‌تایمز چند روز پیش گزارش داد شماری از فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که تحقق همزمان هر دو هدف امکان‌پذیر نیست و هر گونه برنامه بلندمدت برای نابود کردن حماس به مرگ اسرا منجر خواهد شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی