ماموریت دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ/ کدام کشورها کشتی اعزام می‌کنند؟

کدخبر: ۶۲۸۸۹۷
وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه در نشستی در بروکسل آغاز ماموریت نیروهای این اتحادیه را در دریای سرخ به صورت رسمی اعلام می‌کنند.
ماموریت دریایی اتحادیه اروپا در دریای سرخ/ کدام کشورها کشتی اعزام می‌کنند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، یک مقام اتحادیه اروپا جمعه گفت که این اتحادیه در نظر دارد ماموریت دریایی «آسپیدس» (در زبان یونانی به معنای سپر است) را «در چند هفته» و دستکم با چهار کشتی اجرا کند.

تاکنون فرانسه، آلمان، ایتالیا و بلژیک گفته‌اند که قصد دارند کشتی‌های خود را به این دریا اعزام کنند. به گفته مقام‌های اتحادیه اروپا، فرماندهی کلی این ماموریت در اختیار یونان خواهد بود و یک مقام ایتالیایی کنترل عملیات دریایی را دست خواهد داشت.

مدت این ماموریت یک سال تعیین شده و اتحادیه اروپا گفته است که هدف از آن حفاظت از کشتی‌های غیرنظامی در دریای سرخ است و قصد حمله به خاک یمن ندارد.

یک مقام اتحادیه اروپا اظهار کرد که «تماس‌های مداوم ارتش به ارتش» با آمریکا و سایر نیروهای حاضر در منطقه خواهد داشت تا اقدامات آنها هماهنگ شود.

آمریکا مدعی است که ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد کرده است اما فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تایید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل کشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری کرده‌اند و تنها کشور عربی که حاضر به عضویت در آن شد، بحرین بود. آمریکا و انگلیس در هفته‌های اخیر حملاتی را علیه یمن انجام داده‌اند.

نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید