جنگ، اسرائیل را به سمت نابودی می کشاند

کدخبر: ۶۳۰۲۶۷
اقتصادنیوز: یوسی ملمان، کارشناس و نویسنده امور نظامی و امنیتی نسبت به خطر جنگ با حزب الله برای اشغالگران اسرائیل هشدار داد.
جنگ، اسرائیل را به سمت نابودی می کشاند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یوسی ملمان، کارشناس مسائل امنیتی و نظامی اسرائیل در هاآرتص نوشت: هر جنگی بین رژیم اشغالگر اسرائیل و حزب الله، مطمئناً به ویرانی تضمین شده متقابل در مقیاسی بزرگ ختم خواهد شد که این اسرائیل را با یک تهدید وجودی مواجه خواهد کرد.

وی توضیح داد که «نابودی تضمین شده متقابل» (MAD) یک عقیده راهبردی است که به جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی برمی گردد و بر پایه ایجاد یک بازدارندگی و توازن قدرت است که از وقوع یک جنگ هسته‌ای تمام عیار جلوگیری می‌کند. جنگ بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی یا همان نابودی تضمین شده متقابل در عمل می‌گوید که اگر یک کشور به کشور دیگر حمله هسته‌ای انجام دهد، طرفی که برای اولین بار مورد حمله قرار گرفته، سلاح‌های هسته‌ای کافی در زرادخانه خود خواهد داشت تا علیه مهاجم حمله تلافی‌جویانه انجام دهد و در نتیجه باعث تخریب متقابل شود.

خبر مرتبط
تصمیم جدید شورای جنگ اسرائیل درباره غزه

اقتصادنیوز: این پایگاه صهیونیستی خبر داد که قرار است این هیأت به پاریس اعزام شود تا مذاکره درخصوص تبادل اسیر با حماس از سر گرفته شود.

ملمان استدلال کرد که وضعیت منطقه مرزی با لبنان در پی عملیات طوفان الاقصی در ۷ اکتبر نسخه منطقه‌ای و متعارف دکترین نابودی تضمین شده متقابل MAD است، اگرچه وی خاطرنشان کرد که این امر بسیار مرگبار برای هر دو طرف خواهد بود. مقاومت دارای سیستم‌های تسلیحاتی است که می‌توانند ویرانی اساسی به شهر‌های اسرائیل و زیرساخت‌های نظامی و غیرنظامی وارد کنند و همچنین صد‌ها هزار تلفات برجای بگذارند.

امروز، حتی در حالی که در وضعیت جنگ همه جانبه نیست، حزب‌الله هزاران موشک، موشک ضد زره، گلوله‌های توپخانه و پهپاد را به سمت تمام شهرک‌ها و کیبوتص‌های مرزی از راس النقوره تا متولا پرتاب کرده است. همچنین بمباران شهرک‌های دورتر از مرز مانند «کریات شمونا»، «صفد» و «شلومی» که به شدت آسیب دیده از حملات مقاومت هستند باعث شد ده‌ها هزار شهرک نشین فرار کنند.

خبر مرتبط
وزیر جنگ اسرائیل اعتراف کرد/ دشواری آزادسازی اسرای اسرائیلی

اقتصادنیوز: وزیر جنگ اسرائیل گفت: بازگرداندن اسیران اسرائیلی از نوار غزه با دشواری‌هایی روبرو است

موشک‌های حزب الله برای وارد آوردن خسارات گسترده

او گفت که موشک‌های حزب الله به پایگاه‌های نظامی اسرائیل در محدوده فرماندهی شمال، از جمله پایگاه کنترل ترافیک هوایی «مرون» اصابت کرده است.

ملمان ادعا کرد نیرو‌های اشغالگر از طریق حملات هوایی پهپادی، توپخانه و موشکی و ترور، عملیات بسیار سختی را در لبنان انجام می‌دهند. وی مدعی شد که همه این‌ها منجر به انهدام تعداد زیادی از پایگاه‌ها و انبار‌های موشکی حزب الله و کشته شدن حدود ۲۰۰ نفر از مبارزان آن شده است.

ملمان با این حال تاکید می‌کند که «حقیقت تلخ» این است که خسارات وارده به حزب‌الله گسترده نیست و می‌افزاید که جنگنده‌های این حزب در نتیجه تصمیم عمدی رهبری حزب‌الله و نه در نتیجه اقدامات اسرائیل، حدود ۲ کیلومتر از مرز عقب‌نشینی کردند. فشار، به منظور کاهش تلفات انسانی، زیرا «حزب‌الله در مورد تلفات انسانی خود نیز حساس است.»

ملمان افزود که حزب‌الله از جنگ غزه درس می‌آموزد و در نبردی می‌جنگد که در آن هر یک از گام‌های خود را محاسبه می‌کند تا از به خطر انداختن نیرو‌های نخبه خودداری کند و در صورت تبدیل درگیری‌های مرزی به یک جنگ تمام عیار، آن را حفظ کند.

جنگ برای «اسرائیل» وحشتناک خواهد بود

ملمان هشدار داد که صدا‌های بسیاری در اسرائیل، چه در میان مردم، چه در میان ارتش و چه در میان مقامات، وجود دارد که معتقدند اسرائیل پس از پایان جنگ در غزه چاره‌ای جز حمله به لبنان ندارد. وی خاطرنشان کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر جنگ، از جمله از این رویکرد ستیزه جویانه حمایت می‌کنند، در حالی که برخی از مقامات سابق امنیتی و نظامی با آن مخالف هستند.

به گفته وی، در میان مخالفان، وزیران بنی گانتس و گادی آیزنکوت هستند که در روز‌های اولیه جنگ غزه، از تصمیم کابینه جنگ مبنی بر درخواست از نیروی هوایی برای انجام حمله گسترده به لبنان جلوگیری کردند.

ملمان به درخواست اسرائیل برای اجرای قطعنامه ۱۷۰۱ که به جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ علیه لبنان پایان داد، می‌پردازد. این رژیم به آن قطعنامه پایبند نبوده و مکرراً حاکمیت لبنان را نقض کرده و به پرواز‌های هوایی خود بر فراز لبنان ادامه می‌دهد.

ملمان هشدار داد که در جنگ بعدی، لبنان متحمل ویرانی اساسی خواهد شد، اما «ویرانی متقابل خواهد بود.» وی افزود که خود در سال‌های اخیر در جلسات توجیهی متعدد برای روسای ستاد و فرماندهان جبهه داخلی شرکت کرده است، که همگی تصویری ترسناک از ویرانی‌هایی که حزب‌الله می‌تواند در «اسرائیل» به‌جا آورد، ترسیم کرده‌اند، زیرا این حزب بین ۱۲۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰ گلوله و راکت در اختیار دارد که قادر به رسیدن به هر نقطه‌ای در «اسرائیل»، از جمله «ایلات»، جنوبی‌ترین منطقه هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی