عصبانیت مردم انگلیس از اظهارات ریشی سوناک درباره حامیان فلسطین

کدخبر: ۶۳۲۱۱۰
اقتصادنیوز: پس از سخنرانی نخست وزیر انگلیس، معترضان حامی فلسطین به خیابان‌های لندن و شهرهای دیگر آمده و خواستار محاکمه او به اتهام حمایت از ‌نسل‌کشی شدند.
عصبانیت مردم انگلیس از اظهارات ریشی سوناک درباره حامیان فلسطین

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌ یک روز بعد از آنکه «ریشی سوناک»، نخست وزیر انگلیس طی یک سخنرانی در برابر دفتر خود در شهر لندن، معترضان حامی فلسطین را «گروه‌های افراطی که نظم عمومی و دموکراسی را تهدید می‌کنند» توصیف کرد، صدها تن از این معترضان مجددا در مرکز لندن و نقاط بسیار دیگری از این کشور تجمعاتی را در حمایت از فلسطینی‌ها و محکوم کردن نسل کشی رژیم صهیونیستی در نوار غزه برگزار کردند.

به نوشته روزنامه «تلگراف» معترضان در این تظاهرات‌ها شعار معروف «از بحر تا نهر، فلسطین آزاد می‌شود» را سر دادند.

فعالان حامی فلسطین خواهان محاکمه ریشی سوناک و همین‌طور «کر استارمر»، رهبر حزب مخالف کارگر انگلیس، به اتهام کمک به نسل‌کشی و حمایت از آن شدند.

روزنامه تلگراف نوشت، جمعیتی حدودا ۱۵۰ نفری از معترضان مقابل ساختمان‌های پارلمان انگلیس آمده و شعار معروف «از نهر تا بحر» را سر دادند.

یک گروه موسیقی معترض انگلیسی نیز در این اعتراضات شرکت کرد و همین طور شرکت کنندگان شعارهایی را ظاهرا در واکنش به صحبت‌های تحریک آمیز روز جمعه نخست وزیر انگلیس سر داده و گفتند: «همه ما هزاران و میلیون‌ها فلسطینی هستیم. ما مرعوب نخواهیم شد.»

خبر مرتبط
شهادت کودک فلسطینی در رام الله با شلیک نظامیان اسرائیل

اقتصادنیوز: وزارت بهداشت فلسطین شهادت یک کودک در تیراندازی اشغالگران در رام‌الله را تایید کرد.

به نوشته خبرگزاری «پرس اسوسیشن» پلیس شهر لندن از اختیاراتش برای سرکوب اعتراضات حامیان  فلسطین در این شهر در روز شنبه استفاده کرد. سازمان موسوم به «کارزار همبستگی با فلسطین» نیز تجمعاتی را در برابر شعب بانک انگلیسی «بارکلیز» در اعتراض به پشتیبانی این بانک از رژیم صهیونیستی در حدود ۵۰ محل از جمله در مرکز لندن ترتیب داد.

انبوهی از ماموران پلیس حین راهپیمایی معترضان به سمت یکی از شعب بانک بارکلیز در لندن آنها را زیر نظر گرفتند و در ادامه پلیس جلوی تجمع آنها در را برابر این شعبه را با ادعای اخلال در نظم عمومی گرفت.

خبر مرتبط
ادامه حملات اسرائیل به رفح/ 14 فلسطینی شهید شدند

به دنبال بمباران یک منزل مسکونی توسط جنگنده‌های اسرائیلی در رفح، ۱۴ فلسطینی شهید شدند.

«لوکا سالیس»، رئیس سازمان «کارزار همبستگی با فلسطین کَمدِن» گفت صحبت‌های نخست وزیر انگلیس با موضوع افراطگرا خواندن معترضان یک حقه انتخاباتی است چون سوناک دارد انتخابات را می‌بازد و می‌خواهد جلوی آن را بگیرد.

او گفت: «معترضان افراطگرا نیستند و چطور می‌توانید حمایت از جان انسانها را افراطگری بخوانید؟»

سوناک در سخنرانی روز جمعه ادعا کرد گروه‌های افراطی نظم عمومی را مختل کرده‌اند و حامیان فلسطین را یک گروه «اقلیت» نامید که «ارزش‌های دموکراسی را تهدید می‌کنند.»

سوناک ادعا کرد: «کسانی از ۷ اکتبر تلاش داشته‌اند از احساسات ما نسبت به رنج وحشتناک جنگ برای بی‌گناهان، زنان و کودکان سوء استفاده کرده و یک برنامه ایدئولوژیک برای ایجاد تفرقه‌ و گسترش نفرت‌ را اجرا کنند.» سوناک همچنین وعده تدابیر سرکوبگرانه پلیسی بیشتر علیه معترضان به بهانه مقابله با افراطگری را داد.

سوناک ادعا کرد: «می‌خواهم مستقیما با کسانی که قصد ادامه دادن به اعتراضات را دارند، صحبت کنم: اجازه ندهید افراطگران راهپیمایی‌های شما را بربایند.»

پل ووف، یک معترض ۶۴ ساله علامتی در واکنش به صحبت‌های سوناک به نمایش گذاشت که روی آن نوشته شده بود: «آیا من شبیه یک افراطگر به نظر می‌رسم؟!»

او در واکنش به صحبت‌های سوناک گفت: «یک چنین لفاظی حیرت آور است. آنها می‌دانند که این حرف‌ها درست نیست و با حامیان وفادار خود در راستای تلاش برای تحریک تفرقه در این کشور صحبت می‌کنند.»

«جیمز کلورلی»، وزیر کشور انگلیس نیز اخیرا ادعا کرد معترضان حامی فلسطین «منظور خود را رساندند» و در راستای دلسرد کردن معترضان مدعی شد: «این اعتراضات واقعا امیدوار به کسب چه دستاوردی است؟»

سازمان «کارزار همبستگی با فلسطین» خواستار تحریم بانک بارکلیز به دلیل روابط مالی چشمگیر این بانک با شرکت‌های تسلیحات سازی که به رژیم صهیونیستی تسلیحات می‌دهند، شده است.

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که همزمان با تظاهرات در انگلیس چندین شهر در ایالات متحده آمریکا هم شاهد تظاهرات مجدد در حمایت از فلسطین بودند.

در  شهر سان‌فرانسیسکو  معترضان بار دیگر در تجمعی کشتار دسته جمعی فلسطینی‌ها در غزه را محکوم و برای برقراری آتش بس در نوار غزه و پایان حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی درخواست کردند.

در  شهر میلواکی  نیز صدها حامی فلسطین در محل انجمن اسلامی میلواکی تجمع کردند و در این تجمع، جنان نجیب، رهبر ائتلاف حامی عدالت در «فلسطین میلواکی» خطاب به معترضان خواست که در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا نه به دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوریخواهان و نه به جو بایدن، رئیس جمهور فعلی به دلیل مواضعی که در ارتباط با جنگ غزه اتخاذ کرده‌اند رای ندهند. او اظهار کرد: «ما قرار نیست از بین این دو شرور کسی که بهتر است را انتخاب کنیم چون هر دوی آنها شرور هستند. قدرت ما در اتحاد ما است و ما به تظاهرات تا زمانی که نسل‌کشی تمام و فلسطین آزاد شود و دولت ما از روی وجدان عمل کرده و ارائه تسلیحات به اسرائیل را متوقف کند ادامه خواهیم داد.»

روزنامه لس آنجلس تایمز نیز نوشت که در این شهر بزرگ آمریکا صدها تن از تظاهرکنندگان حامی فلسطین روز شنبه در چارچوب فراخوان جهانی برای اعتراض به جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه به مرکز این شهر آمدند.

معترضان در حدود ساعت یک بعد از ظهر به وقت محلی در مقابل ساختمان شهرداری لس آنجلس تجمع کرده و پرچم‌های فلسطین و بنرها در حمایت از فلسطین را به نمایش گذاشتند. آنها در ادامه در خیابان برادوی علامت‌هایی حاوی شعارهای «نسل‌کشی را متوقف کنید» و «آتش‌بس هم اکنون» و «دو میلیون گروگان در غزه را آزاد کنید» را نشان دادند.

پلیس شهر لس آنجلس از دستگیر کردن چهار نفر از معترضان به بهانه خرابکاری خبر داد و همچنین گفت که یک معترض پنجم را هم به خاطر تلاش برای آزاد کردن یکی از بازداشتی‌ها دستگیر کرده است.

در محله منهتن نیویورک و شهر واشنگتن دی.سی نیز هزاران نفر در محکومیت بمباران جنایتکارانه رژیم صهیونیستی علیه غزه و مطالبه آتش‌بس در این باریکه همچنان که آمار شهدای جنایات صهیونیستها در غزه از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ تا کنون از ۳۰۰۰۰ نفر فراتر رفت، راهپیمایی کردند.

در ضمن نظارت نزدیک نیروهای پلیس، معترضان در منهتن در زیر هوای بارانی ابتدا در پارک میدان واشنگتن تجمع کرده و در ادامه در خیابان ششم راهپمایی کردند.

طبق ویدیوهای منتشر شده از تظاهرات منهتن نیروهای پلیس آمریکا چند تن از معترضان را دستگیر کردند.

در شهر واشنگتن دی.سی معترضان به جنایات رژیم صهیونیستی، خیابان‌های نزدیک به سفارت این رژیم در این شهر آمریکا را مسدود کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید