ایران در جمع دارندگان بزرگترین ناوگان زرهی جهان+ اینفوگرافیک

کدخبر: ۶۳۵۵۲۵
اقتصادنیوز: عصر تانک هنوز به پایان نرسیده و بزرگترین ارتش‌های جهان کماکان به دنبال توسعه و مدرن سازی ناوگان زرهی خود هستند.
ایران در جمع دارندگان بزرگترین ناوگان زرهی جهان+ اینفوگرافیک

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (International Institute for Strategic Studies) یک اتاق فکر بین‌المللی است که بر امور دفاعی و امنیتی متمرکز است. نهاد مطالعاتی IISS به عنوان یکی از‌ اندیشکده‌های امنیتی برتر در جهان، گزارشی تحت عنوان موازنه نظامی ۲۰۲۴ منتشر کرده است. نیرو‌های نظامی، موجودی تجهیزات، تعداد پرسنل و اقتصاد دفاعی بیش از ۱۷۰ کشور جهان در این گزارش مورد ارزیابی قرار گرفته است.

پایگاه آماری ویژوال کپیتالیست (VisualCapitalist) با استناد به گزارش موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک (IISS) دارندگان برتر ناوگان تانک در جهان را منتشر کرده است.این گزارش نشان می‌دهد که عصر تانک هنوز به پایان نرسیده و بزرگترین ارتش‌های جهان کماکان به دنبال توسعه و مدرن سازی ناوگان زرهی خود هستند. به عنوان نمونه؛ آمریکا و چین متمرکز بر خودروهای زرهی کنترل از راه دور هستند. گزارش IISS به پانزده کشور دارای بزرگترین ناوگان تانک جهان پرداخته که ایران نیز در میان این کشورهاست. نکته اینجاست که هفت کشور از این لیست در شعاع ۲۰۰۰ کیلومتری ایران قرار دارند و آمریکا نیز به عنوان بزرگترین نیروی متخاصم ایران دارای بزرگترین ناوگان زرهی جهان است.

گزارش 2

چین هم اکنون دارای ۴۷۰۰ به اصطلاح تانک میدان نبرد (MBT) است که از این حیث در جایگاه اول جهان است. اما مجموع ناوگان زرهی این کشور در مرتبه سوم جهان است. از جمله ادوات ناوگان زرهی می‌توان به نفربر و وسایل نقلیه زرهی اشاره کرد. طبق این گزارش، هند و پاکستان نیز با حدود ۳۷۰۰ تانک در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. اما مجموع ناوگان زرهی این دو کشور در مرتبه ششم و دهم جهان قرار دارد.

خبر مرتبط
تانک‌های جدید کره شمالی رونمایی شدند+ عکس

اقتصادنیوز: براساس گزارش رسانه مرکزی کره شمالی، «کیم جونگ اون» ضمن رونمایی از تانک جدید ارتش این کشور، طی یک نمایش نظامی سوار آن نیز شد.

ناوگان زرهی آمریکا با ۶۰۹۳۷ هزار ادوات در جایگاه اول جهان قرار دارد. از این تعداد، بالغ بر ۲۶۴۰ مورد تانک و ۱۰۶۴۴ نفربر زرهی (APCs) است. آمریکا در زمینه تانک میدان نبرد (MBT) در رده چهارم قرار گرفته است.قریب به نیمی از ۶۰ هزار ادوات آمریکا مربوط به وسایل نقلیه زرهی نظیر هاموی است که به طور گسترده در جریان اشغال عراق مورد استفاده قرار گرفت.

گزارش 3

ناوگان زرهی ایران در این گزارش ۲۸۷۸ تانک و نفربر ادعا شده است. این درصورتی است که ایران در ارزیابی‌های نظامی گلوبال فایر پاور در سال ۲۰۲۳ دارای ۴۰۷۱ تانک ذکر شده است. در مجموع آمریکا، روسیه، چین، ترکیه، مصر، هند، کره جنوبی، عربستان، کره شمالی، پاکستان، یونان، اوکراین، الجزایر، ویتنام و جمهوری اسلامی ایران به عنوان دارندگان بزرگترین ناوگان زرهی جهان در گزارش IISS عنوان شدند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید