افشاگری تازه درباره عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از جنوب غزه

کدخبر: ۶۳۹۱۰۷
اقتصادنیوز: افشاگری روزنامه عبری زبان هاآرتص به نقل از افسران ارشد ارتش اشغالگر: عقب‌نشینی ارتش از مواضع جنگی در نوار غزه به دلیل خستگی رزمی بوده نه به نشانه حسن نیت نسبت به مذاکرات مبادله اسرا.
افشاگری تازه درباره عقب‌نشینی ارتش اسرائیل از جنوب غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  افسران همچنین خاطرنشان کردند که این درک وجود دارد که تعداد زیادی نیرو در غزه بی‌فایده است و بدون پیشروی در مواضع جدید رزمی، این امر برای جان سربازان خطرناک خواهد بود.

این در حالی است که گردان‌های القسام، شاخه نظامی حماس، هر روز از کشته و زخمی شدن سربازان صهیونیست و انهدام خودروهای نظامی آنها خبر می‌دهند و کلیپ‌های ویدئویی از برخی عملیات خود را پخش می‌کنند.

این فرماندهان نظامی گفتند که عقب‌نشینی نیروهای ارتش اسرائیل از جنوب نوار غزه نیز به دلیل «فرسودگی توانایی‌های رزمی و اطلاعاتی در منطقه است و نه به عنوان یک گام اعتمادساز برای آمادگی درخصوص عزیمت هیئت مذاکره کننده به قاهره در تلاش برای ترویج تبادل اسیران».

خبر مرتبط
حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان/ دو نفر به شهادت رسیدند

در حمله هوایی اسرائیل به جنوب لبنان دست کم دو نفر به شهادت رسیدند.

به نوشته این روزنامه، رهبران نظمی اعلام کردند که عقب‌نشینی تنها بر اساس ملاحظات عملیاتی بوده است که با واقعیت امنیتی روی زمین سازگار است.

آنها گفتند: «این عقب‌نشینی اجرای درخواست آمریکایی‌ها نبود، زیرا انتظار می‌رود از این پس نیروها بر بمباران‌های  غافلگیرانه در منطقه (جنوب نوار غزه) تمرکز کنند، در حالی که عملیات زمینی در شمال نوار غزه ادامه خواهد داشت.»

خبر مرتبط
روزنامه اطلاعات خطاب به دولت: نوسانات ارز را نمی‌توانید کنترل کنید، ربطش می‌دهید به غزه و حملات اسرائیل؟

اقتصادنیوز: روزها افسار گسیختگی‌ بهای سکه و طلا و افزایش 25 درصدی قابل پیش‌بینی قیمت ارز، البته بیش از همه حقوق بگیران ثابت و کارمندان دولت را نگران کرده است که همین آغاز سال افزایش 20 درصدی حقوقشان را پیش خور شده می‌بینند و آنها می‌مانند و بازاری که کاری به دغدغه‌های آنان و قدرت خرید‌شان ندارد و بلافاصله خود را با تورّم هماهنگ می‌کند؛ کاری که در قدرت حقوق بگیران نیست و صرفاً سفره‌هایشان را کوچک‌تر می‌کند.

پس از آنکه ارتش اشغالگر در اوایل روز یکشنبه اعلام کرد از شهر خان یونس عقب‌نشینی کرده، رسانه‌های عبری و بین‌المللی گزارش‌هایی مبنی بر تسلیم شدن اشغالگران در برابر فشار آمریکا درخصوص لزوم آتش‌بس و انعقاد قرارداد تبادل اسرا منتشر کردند.

یوآو گالانت، وزیر جنگ کابینه رژیم صهیونیستی نیز اوایل یکشنبه اعلام کرد که خروج نیروهای ارتش از خان یونس به منظور آماده شدن برای «مأموریت رفح» است.

با وجود هشدارهای بین‌المللی مبنی بر اینکه این اقدام ممکن است منجر به کشتار بسیاری از غیرنظامیان شود، اشغالگران بر حمله به رفح اصرار دارند و مدعی‌اند بدون آن نمی‌توانند در جنگ غزه پیروز شوند.

در سوم دسامبر ۲۰۲۳، ارتش اسرائیل به امید بازپس گیری اسرای صهیونیست در دست حماس به خان یونس حمله کرد، اما بدون دستیابی به هدف خود شهر را ترک کرد.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی روز یکشنبه گزارش داد که تنها یک تیپ در نوار غزه باقی مانده است، تیپ «ناحال» که مسؤول تامین امنیت کریدوری است که ارتش برای قطع ارتباط شمال نوار غزه از جنوب ایجاد کرده است تا از بازگشت آوارگان به غزه جلوگیری کند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید