هشدار شدید اللحن دبیرکل اتحادیه عرب به نتانیاهو

کدخبر: ۶۴۲۴۰۷
اقتصادنیوز: دبیرکل اتحادیه عرب با اشاره به وخامت اوضاع انسانی غزه، به نتانیاهو درباره هرگونه تحرک برای اشغال محور صلاح الدین هشدار داده و تاکید کرد این امر روند سازش اسرائیل و مصر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
هشدار شدید اللحن دبیرکل اتحادیه عرب به نتانیاهو

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، در پی ادامه تهدیدات مقامات صهیونیست برای حمله به رفح که واکنش ‌زیادی را در سطح منطقه داشته و به ویژه نگرانی مصر را برانگیخته است، «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب در سخنانی به «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم اشغالگر در این زمینه هشدار داده و خطاب به نتانیاهو گفت که «نه مصر را آزمایش کن و نه سختی سنگ گرانیت اسوان را». (اشاره به منطقه اسوان در جنوب مصر)

این سخنان دبیرکل اتحادیه عرب بعد از آن بیان شد که رژیم اشغالگر از قصد خود برای انجام عملیات نظامی جدید در رفح صحبت می‌کند که منجر به اشغال محور صلاح الدین (فیلادلفیا)  خواهد شد.

خبر مرتبط
سفر وزیر خارجه ایرلند به مصر و اردن/ رایزنی برای آتش‌بس فوری در غزه

وزیر خارجه ایرلند با هدف تلاش برای آتش بس و توقف جنگ به غرب آسیا سفر می‌کند.

احمد ابوالغیط تصریح کرد که اقدام اسرائیل برای اشغال این محور به هیچ وجه در خدمت روند سازش بین مصر و اسرائیل نخواهد بود و آینده صلح و ثبات در خاورمیانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

خبر مرتبط
پشت پرده رایزنی مصر و نماینده سازمان ملل در سرزمین‌های اشغالی

اقتصادنیوز: وزیر خارجه مصر و گزارشگر ویژه سازمان ملل در اراضی اشغالی فلسطین درجریان دیدار با یکدیگر بر توقف جنگ ویرانگر رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه تاکید کردند.

دبیرکل اتحادیه عرب گفت که آینده صلح در منطقه فراتر از منافع بنیامین نتانیاهو است که می‌خواهد از افتادن خود به زندان جلوگیری کرده و همچنان در قدرت بماند.

وی در ادامه با اشاره به وخامت اوضاع انسانی غزه اظهار داشت که تلاش‌های عربی در رابطه با مسئله فلسطین همچنان ادامه دارد و این در حالی است که مردم غزه منبعی برای غذای روزانه خود پیدا نمی‌کنند.

دبیرکل اتحادیه عرب همچنین در واکنش به هدف قرار دادن آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) توسط رژیم صهیونیستی و حامیان آن اعلام کرد که هدف از این اقدامات علیه آنروا حذف مسئله آوارگان فلسطینی است.

رسانه‌های عبری گزارش دادند که مقامات مصری نسبت به عملیات نظامی اسرائیل در رفح، جنوبی‌ترین شهر نوار غزه ابراز نگرانی کرده‌اند و قاهره به دنبال راه‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از این حمله است. مصر همچنین در حال آماده شدن برای تعیین خطوط قرمز جهت محافظت از شهروندان خود است.

این درحالی است که رژیم صهیونیستی در ماه‌های میانی جنگ غزه به مصر اعلام کرده بود که قصد اشغال محور صلاح الدین میان مرز غزه و مصر را دارد و از سربازان مصری خواست که مرز را خالی کنند.

محور صلاح الدین در طول مرز میان نوار غزه و مصر واقع است‌. طول آن 14 کیلومتر است و از دریای مدیترانه در شمال تا گذرگاه کرم ابوسالم در جنوب امتداد دارد.

به موجب یکی از بندهای پیمان کمپ دیوید (توافق عادی سازی مصر و رژیم صهیونیستی) که در سال 1979 میان مصر و رژیم اشغالگر امضا شد، محور صلاح الدین یک منطقه حائل در طول مرز به شمار می آید. تا قبل از عقب نشینی رژیم اشغالگر از باریکه غزه در سال 2005، این محور تحت کنترل این رژیم بود‌.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی