جدیدترین پهپاد انتحاری سپاه چه اهدافی را منهدم می کند؟+ عکس

کدخبر: ۶۴۳۳۸۰
اقتصادنیوز: پهپاد انتحاری جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ساختاری مشابه پهپاد «لنست» روسی دارد و در دسته مهمات پرسه‌زن جای می‌گیرد که کاربرد قابل‌توجهی در رزم زمینی و به‌خصوص عملیات‌های ضدکمین دارد.
جدیدترین پهپاد انتحاری سپاه چه اهدافی را منهدم می کند؟+ عکس

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، پهپاد انتحاری جدید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که هنوز نام آن اعلام نشده است، ساختاری مشابه پهپاد انتحاری «لنست» روسی دارد و می‌توان این پهپاد جدید را در زمره مهمات پرسه‌زن نیز دسته‌بندی کرد.

مهمات پرسه‌زن به دسته‌ای از تسلیحات اطلاق می‌شود که پس از پرتاب، توسط سامانه‌های اپتیکی و حرارتی، به‌سمت هدف روانه می‌شود و با گشت‌زنی در آسمان، هدف موردنظر را پیدا و سپس آن را منهدم می‌کند.

 

این دسته از تسلیحات کاربرد قابل‌توجهی در رزم زمینی و به‌خصوص عملیات‌های ضدکمین دارند و با توجه به ابعاد کوچک و قابل حمل بودن توسط نفر به سلاحی مناسب برای نیروهای زمینی بدل شده‌اند.

DxuAGVfapG72

کاربرد این نوع تسلیحات به‌خصوص در جریان جنگ اوکراین و توانایی آنها برای هدف قرار دادن انواع ادوات زرهی،‌ تجمع نیروها و حتی تسلیحات پشتیبانی آتش مانند توپخانه‌ها و سامانه‌های پدافندی بیش از پیش نمایان شد و لنست یکی از بهترین پهپادهای انتحاری به‌کارگیری‌شده توسط ارتش روسیه در این جنگ بوده است.

21

به‌نظر می‌رسد با توجه به تجارب به‌دست‌آمده از نبردهای یک دهه اخیر نیروهای مسلح کشورمان نیز اهمیت این نوع سلاح را درک کرده و رو به ساخت انواع مهمات پرسه‌‌زن آورده‌اند که از جمله آنها می‌توان به پهپاد انتحاری معراج521 و سینا که به‌ترتیب توسط نیروی زمینی سپاه وزارت دفاع تولید شده‌اند، اشاره کرد.

 

البته در جریان رزمایش پیامبر اعظم 18 مشخص شد که نیروی زمینی سپاه سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در حوزه پهپادهای انتحاری انجام داده است و تجهیز این نیرو به پهپادهای مشهور «شاهد131» و «شاهد136» که برای نخستین در رزمایش پیامبر اعظم18 رسانه‌ای شد،‌ گویای همین امر است.

 

حالا اما با انتشار تصاویر این پهپاد جدید به‌نظر می‌رسد تلاش برای تولید انواع جدیدتر پهپادهای انتحاری در نقش مهمات پرسه‌زن آغاز شده است.

3

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

چنانچه این پهپاد جدید با الگوگیری از پهپاد لنست روس‌ها ساخته شده باشد، می‌بایست مشخصاتی شامل مداومت پروازی 30 الی 60 دقیقه، وزن محموله 3 الی 6 کیلوگرم و حداکثر برد 40 کیلومتر داشته باشد که آن را به سلاحی کارآمد برای نیروهای زمینی کشورمان بدل می‌کند.

 

 

 

 
 
 
 

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی