رزمایش مخفیانه تایوان در اقیانوس اطلس/ چین واکنش نشان داد؟

کدخبر: ۶۴۶۶۶۰
اقتصادنیوز: چند منبع آگاه از برگزاری یک رزمایش مشترک میان آمریکا و چین تایپه (تایوان) در اقیانوس آرام در ماه گذشته میلادی خبر دادند که بنابر اعلام این منابع به صورت رسمی اعلام نشده است.
رزمایش مخفیانه تایوان در اقیانوس اطلس/ چین واکنش نشان داد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  چهار منبع آگاه اعلام کردند که نیروی دریایی آمریکا و تایوان رزمایش‌های مشترکی را در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت) و در اقیانوس آرام برگزار کردند و آن را به صورت رسمی اعلام نکرده اند.

این خبرگزاری انگلیسی یادآور شده است که واشنگتن و (چین) تایپه در سال‌های اخیر همکاری‌های نظامی خود را در بحبوحه افزایش تنش با چین گسترش داده‌اند.

رویترز همچنین خاطرنشان کرده‌است که همکاری‌های نظامی میان دو کشور به دلیل مخالفت چین با هرگونه تماس نظامی بین واشنگتن و تایپه، اغلب به صورت رسمی تایید نمی‌شود.

خبر مرتبط
چینی‌ها نفت عراق را صاحب شدند

اقتصادنیوز: شرکت‌های چینی توانسته‌اند ۵ مناقصه دیگر را برای اکتشاف میادین نفت و گاز عراق برنده شوند.

چین همواره اعلام کرده است که دارای حاکمیت دموکراتیک بر تایوان است و در مقابل، این جزیره این حق مالکیت را رد می کند.

به گفته منابع آگاه افشا کننده رزمایش مشترک نظامی میان آمریکا و تایوان که خواستند نامشان فاش نشود، نزدیک به ۶ کشتی نیروی دریایی از هر دو کشور، از جمله ناوچه‌ها و کشتی‌های تدارکاتی و پشتیبانی، در رزمایشی که چندین روز به طول انجامیده شرکت داشتند.

خبر مرتبط
محدودیتی برای توسعه روابط با چین وجود ندارد

اقتصادنیوز: رئیس انجمن دوستی ایران و چین اعلام کرد که محدودیتی برای توسعه روابط و همکاری ها با چین وجود ندارد.

وزارت دفاع آمریکا تاکنون از هرگونه اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده است، چراکه تایوان (چین تایپه) و ایالات متحده هیچ رابطه دیپلماتیک رسمی ندارند و واشنگتن همواره اعلام کرده است که پکن را به رسمیت می شناسد، اما برای این جزیره ابزار دفاعی فراهم می کند و بزرگترین حامی خارجی آن است.
تاکنون وزارت دفاع چین نیز به این خبر واکنشی نشان نداده است. پکن از مدت ها پیش اعلام کرده است که تایوان حساس‌ترین موضوع سرزمینی چین بوده و یکی از اصلی‌ترین نقاط اختلاف در روابط آن با آمریکاست.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی