واکنش باقری کنی به خبر تعلیق توافق جامع ایران و روسیه

کدخبر: ۶۵۲۹۷۰
اقتصادنیوز :سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان تاکید کرد که هیچ وقفه‌ای در روند نهایی شدن سندهمکاری بیست ساله بین ایران و روسیه ایجاد نشده است.
واکنش باقری کنی به خبر تعلیق توافق جامع ایران و روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی باقری در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران ابا اشاره به سفر مسکو  با حضور وزرای خارجه عضو بریکس اظهار کرد: ایران به عنوان یک قدرت برای اینکه رویکرد خود را جلو ببرد، نیاز دارد آن سیاست را در قالب سازوکار های چندگانه منطقه ای و بین المللی ارائه دهد تا این سیاست با همسویی سایر کشورها بتواند در جایگاه خود قرار گیرد و با همراهی دیگران به هدف نزدیک شود. حضور ایران در بریکس یا شانگهای از این منظر اهمیت راهبردی دارد.

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم عضویت ایران در بریکس و شانگهای میراث گرانقدر و مهم آیت الله رئیسی و امیرعبداللهیان است. شخص ایت الله رئیسی تاکید داشتند که عضویت ایران در بریکس در موعد مقرر انجام شود که این کار انجام شد.

باقری افزود: در روز دوم این نشست، جلسه وزرای خارجه بریکس و کشورهای دوست بریکس برگزار شد که نشان داد بریکس مورد اقبال جهانی قرار گرفته است. در حاشیه این نشست، مذاکرات بسیار مهمی با وزرای خارجه سایر کشورها از جمله وزیر خارجه چین، روسیه برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی و روابط دو جانبه داشتیم.

خبر مرتبط
فوری/ توافق جامع ایران و روسیه تعلیق شد+ جزئیات

اقتصادنیوز: خبرگزاری دولتی روسیه روز سه‌شنبه به نقل از یک مقام وزارت خارجه روسیه گزارش داد که توافق جدید بین مسکو و تهران در زمینه همکاری همه‌جانبه به دلیل مشکلاتی که شرکای ایرانی با آن مواجه هستند، به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است.باقری در واکنش به اخبار مربوط به تعلیق توافق همکاری های ایران و روسیه نیز  گفت: این خبر واقعیت ندارد. در روز گذشته با وزیر خارجه روسیه ملاقات داشتیم و تاکید کردیم که سند همکاری را نهایی کنیم. مدتی است که این سند بین دو طرف ایران و روسیه در حال بررسی کارشناسی است و باید جلسه‌ای برای نهایی شدن آن برگزار شود. هیچ وقفه‌ای در روند نهایی شدن این سند ایجاد نشده و روال عادی خود را طی می‌کند. وقفه‌ای در دوره گذار دولت در ایران ایجاد نشده است. وزیر خارجه روسیه هم گفت که وقفه‌ای در نهایی شدن سند ایجاد نشده است.

وی در ادامه درباره اهمیت تداوم حمایت از غزه، تصریح کرد: ما در ارتباطات با همه کشورها مساله فلسطین، غزه و رفح را در صدر گفت و گوها قرار داده‌ایم. این مساله فراتر از جهان اسلام است و هیچ انسان آزاده‌ای این جنایات را نمی‌تواند تحمل کند. در عرصه های مختلف این موضوع را پی گیری می‌کنیم. در نشست بریکس هم یکی از مسائل اصلی، مساله غزه بود و مورد اشاره بیشتر کشورها قرار گرفت و پایان  دادن به جنایات صهیونیست ها و کمک رسانی سریع به مردم غزه مورد تاکید سایر کشورها هم بود. در دیدارهای دوجانبه هم این موضوع را پیگیری می‌کنیم. در گفت و گوهای تلفنی هم این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

خبر مرتبط
آیا عضویت اسرائیل در سازمان ملل به تعلیق در می آید؟

اقتصادنیوز: قرار گرفتن رژیم صهیونیستی در لیست سیاه سازمان ملل متحد از نظر حقوق بین‌الملل خطرات عمده‌ای برای این رژیم دارد که رسانه‌های صهیونیستی بلافاصله به این موضوع پرداخته‌اند.باقری در پاسخ به پرسش دیگری که چگونه انتخابات امریکا را رصد می‌کنید، گفت: همه تحولات بین الملی مورد توجه ماست. ایران به عنوان یک قدرت بر روندهای بین اللملی که می تواند تاثیر سلبی یا ایجابی داشته باشد را رصد می کند. کارگروه های مختلف در وزارت خارجه این روندها را دنبال می کند.

وی در خصوص آخرین وضعیت میدان گازی آرش، بیان کرد: موضوع بین ایران و کویت در حال پیگیری است، ولی بحث رسانه ای نیست.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی