دست نتانیاهو رو شد/ علت اصلی انحلال کابینه جنگ فاش شد

کدخبر: ۶۵۴۰۳۷
اقتصادنیوز: یک رسانه عبری زبان اهداف اصلی نتانیاهو از انحلال کابینه جنگ را افشا کرد و خبر داد، نتانیاهو حفظ ائتلاف افراطی را به کابینه جنگ ترجیح داده است.
دست نتانیاهو رو شد/ علت اصلی انحلال کابینه جنگ فاش شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه یدیعوت آحارانوت در خبری اعلام کرد، با وجود فشارهای شدید آمریکا برای ابقای کابینه جنگ، وی از ترس بن گویر و سموتریچ آن را منحل کرده است.

این رسانه عبری زبان تاکید کرد، بعد از خروج گانتس و  ایزنکوت از کابینه جنگ دولت آمریکا از طریق وزیر امور خارجه‌اش آنتونی بلینکن فشار زیادی را بر نتانیاهو جهت حفظ این کابینه وارد آورد.

به اعتقاد آمریکایی‌ها این ساختار معتدل تر بوده و تصمیمات افراطی اتخاذ نمی‌کرد، در این بین یکی از گزینه‌ها ورود اسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل به این کابینه بود اما پافشاری سموتریچ و بن گویر برای عضویت در این کابینه به هر شکل ممکن باعث شد تا نتانیاهو این تصمیم را بگیرد.

خبر مرتبط
رابطه اسرائیل و روسیه شکرآب شد/ پوتین دست از نتانیاهو کشید

تا زمان ظهور ولادیمیر پوتین در سال 2000، بیش از 1 میلیون اسرائیلی به شوروی وابستگی هایی داشتند.

آحارانوت خبر داد، نتانیاهو در این شرایط به این نتیجه رسید، هر تصمیم دیگری به جز انحلال کابینه جنگ بگیرد دچار تضاد با شرکایش در ائتلاف می‌شود و از اینرو تصمیم به این کار گرفته و حفظ ائتلاف را به حفظ کابینه جنگ ترجیح داد.

کارشناسان به این رسانه گفتند نتانیاهو با این کار، خود را در حاشیه قرار داد، اما شاید او این کار راهم متعمدانه انجام داده باشد، زیرا تصمیمات مهم باید به کابینه اصلی برده شود که اکثریت آن وزرای افراطی و تندرو هستند و دامنه مانور زیادی در آن نخواهد داشت.

گرچه در این رابطه اعلام شد که نتانیاهو قصد دارد شورای مشورتی امنیتی محدودی را برای بررسی مسایل امنیتی حساس برای خود ایجاد کند.

خبر مرتبط
جنگ غزه و زخم باز شده روابط روسیه و اسرائیل/ چرا پوتین به نتانیاهو پشت کرد؟

اقتصادنیوز: برای تحلیل و تبیین روابط روسیه و اسرائیل باید تاریخچه روابط دو بازیگر را لحاظ کرد. آنگونه که ناظران می گویند، دو بازیگر پیشتر تعاملات نزدیکی بالاخص در خاک سوریه داشتند، اما گزاره هایی چون نزدیکی راهبردی مسکو به تهران در کنار موضع گیری های اسرائیل در باب جنگ در اوکراین میان دو بازیگر شکاف انداخت؛ شکافی که با وقوع جنگ غزه عمیق تر هم شد.

یدیعوت آحارانوت در عین حال فاش کرد، حتی پیش از خروج گانتس از ائتلاف هم خبرهای از انحلال کابینه جنگ به گوش می‌رسید و اعلام می‌شد که نتانیاهو قصد دارد نشست‌های خود در این رابطه در جلساتی با شخصیت‌های محدودی انجام دهد.

درواقع چند نشست هم بدون حضور گادی ایزنکوت و بنی گانتس نیز در همان زمان برگزار شد که دفتر نخست وزیری اسرائیل آن را نشست مشاوره امنیتی و نه نشست کابینه جنگ اعلام کرده بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی