کدخبر: ۳۶۸۳۷۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نظرمتفاوت جی‌پی‌مورگان: چشم‌انداز اونس نزولی است!

تأثیر ۴ سناریوی انتخابات آمریکا بر آینده طلا

اقتصادنیوز: مانند روز‌های گذشته قیمت اونس طلا امروز نیز در رفت و برگشت بین کانال‌های ۱۹۰۰ و ۱۸۰۰ است. در نیمروز سه‌شنبه قیمت طلا تقریبا بدون تغییر بود.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت هر اونس طلا در نیمروز با 1 دلار کاهش بر روی 1902 دلار قرار گرفته است و تکرار نوسان در حدود 1900 دلار همچنان ادامه دارد. دیروز هم قیمت طلا نتوانست از 1920 دلار بالاتر برود. اگر امروز نیز بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر بسته محرک مالی مواجهه با بحران کرونا توافقی صورت نگیرد، به نظر می‌رسد قیمت طلا فعلاً افزایش قابل توجهی  در کانال 1900 نداشته باشد. بیش از آن، اگر امروز مکانل یا ترامپ پاسخی به ضرب‌الاجل پلوسی ندهند باید انتظار داشت که در پایان ساعات کاری بازار‌های جهانی سه‌شنبه، قیمت اونس کمی کاهش داشته باشد. بالاترین قیمت لحظه‌ای که تا کنون ثبت شده است در ساعت 4 بعد از ظهر و در عدد 1908 دلار بود،  پایین‌ترین قیمت بازار امروز نیز 1894 دلار بوده است. تحلیل‌های فنی سایت اینوستینگ و تریدینگ‌ویو برای ساعات و روز آینده توصیه به خرید دارند.

نمودار طلا

جی‌پی‌مورگان؛ هم مسیری موج آبی و موج طلای موقتی خواهد بود

به گفته تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری جی‌پی‌مورگان‌چیس، در صورت تداوم «موج آبی» نوامبر (پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات مجلس سنا، مجلس نمایندگان و ریاست جمهوری) قیمت طلا می تواند تا پنج درصد با افزایش یابد. طبق گفته ناتاشا کانیوا، تحلیلگر فلزات جی‌پی‌مورگان، تسخیر کاخ سفید و کنگره (مجلس سنا و مجلس نمایندگان) توسط دموکرات‌ها به تضعیف شدید دلار آمریکا و افزایش 2 تا 5 درصدی طلا منجر می‌شود.

اما نکته جالب توجه این است که کانیوا برخلاف اکثر تحلیل‌گران می‌گوید روند افزایش قیمت طلا موقتی خواهد بود. زیرا محرک‌های مالی دموکرات‌های در نهایت منجر به رشد و افزایش رونق اقتصادی می‌شود که برای طلا در بلند مدت منفی است. کنیوا در گفتگو با فایننشال نیوز لندن گفت: ما فکر می‌کنیم که حرکت اولیه طلا به سمت بالا ممکن است کوتاه مدت باشد زیرا پیروزی کامل دموکرات‌ها در ماه نوامبر  و محرک‌های مالی بیشتر می‌تواتند در نهایت منجر به بهبود اقتصادی و بازگشت بازدهی در بازار‌های دیگر شود. 

برخلاف دیگر تحلیل‌گران دیگر کانیوا می‌گویند که انتظار دارند محرک‌های مالی و سیاست‌های مالی فدرال رزرو ایالات متحده منجر به روند نزولی قیمت طلا در بلند مدت شود. 

جی پی مورگان

بازدهی طلا در چهار سناریو از نگاه جی‌پی‌مورگان چیس

  1. همانطور که گفت شد، طبق نظرسنجی‌های فعلی محتمل‌ترین سناریو، تسلط دموکرات‌ها بر کنگره و کاخ سفید می‌تواند حداقل در کوتاه مدت منجر به 2 تا 5 درصد افزایش در قیمت طلا شود.
  2. اما درصورتی که بایدن پیروز شود اما جمهوری‌خواهان تسلط خود را بر سنای آمریکا همچنان حفط کنند، تحلیلگر این بانک سرمایه‌گذاری پیش‌بینی می کند که این اتفاق سبب 2 درصد افزایش در قیمت طلا شود.
  3. نگاه متفاوت دیگری که توسط جی‌پی‌مورگان‌چیس ارائه می‌شود در پیش‌بینی پیروزی دونالد ترامپ است. در حالی که اکثر تحلیل‌گران در هر صورت روند طلا را صعودی می‌بینند، کانیوا می‌گوید: اگر ترامپ پیروز انتخابات آمریکا شود قیمت طلا 5 درصد کاهش خواهد داشت
  4.  در نهایت در صورتی که نتیجه انتخابات آمریکا مناقشه برانگیز شود قیمت طلا در نتیجه ابهام حاصل ازآن می‌تواند 2 تا 5 درصد افزایش یابد. دونالد ترامپ ماه پیش گفته بود که تنها راهی که او می‌تواند انتخابات را از دست دهد این خواهد بود که در انتخابات تقلب شود.
این مطلب برایم مفید است
66 نفر این پست را پسندیده اند